DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

TBMM Vedat Aydın cinayetini araştıracakKurdinfo:13:47 - 10/5/2012

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Alt Komisyonu Diyarbakır´a geliyor.


 

Amed - TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu, 21 yıl önce Diyarbakır'da faili meçhul cinayete kurban giden kapatılan Halkın Emek Partisi İl Başkanı Vedat Aydın cinayeti ve Aydın'ın Diyarbakır'da yapılan cenaze töreninde kitlenin üzerine ateş açılması sonucu yaşanan ölüm olayları ve yaralanmaları araştıracak.

Diyarbakır'da 5 Temmuz 1991 günü evinden kaçırılan ve iki gün sonra işkence edilerek kurşunlanıp öldürülmüş cesedi bulunan kapatılan Halkın Emek Partisi İl Başkanı Vedat Aydın cinayetini araştırmak için TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Alt Komisyonu Diyarbakır'a geliyor.

Haftaya Diyarbakır'a gelecek olan komisyon üyeleri, faili meçhul cinayetler kapsamında Vedat Aydın'ın ailesi ve Vedat Aydın'ın 10 Temmuz 1991 günü yapılan cenaze töreninde halka özel harekat timleri ve itirafçıların ateş açması sonucu öldürülenleri ve saldırıya tanık olanları dinleyecek.

ZAMAN AŞIMINA 1 GÜN KALA SORUŞTURMA UZATILMIŞTI

Vedat Aydın'ın katledilmesi üzerine Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan soruşturma geçen yıl 5 Temmuz 2011 tarihinde zaman aşımından düşmesine birgün kala, eşi Şükran Aydın'ın verdiği teşhis tebligatı sonrasında soruşturma dosyası zaman aşımına birgün kala uzatılmıştı.

Şükran Aydın, 4 Temmuz 2011 tarihinde Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadede eşini kaçıranların arasında Yeşil kod adlı kontrgerilla elemanı Mahmut Yıldırım'ın da bulunduğunu belirtince fotoğraflardan teşhis yapılmış ve Başsavcılık Yeşil hakkında "Suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte üye olmak" ve "örgüt faaliyeti çerçevesinde kasten adam öldürmek" suçundan yakalama emri çıkardı. Arama emri çıkarılması ardından, soruşturma zaman aşımından düştü.

HANEFİ AVCI: VEDAT AYDIN CİNAYETİ JİTEMİN İŞİ

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve aralarında Kayseri eski Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, Cizre eski Belediye Başkanı korucubaşı Kamil Atak ve korucuların da yargılandığı davada tanık olarak dinlenen dönemin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Hanefi Avcı, Diyarbakır'da görev yaparken Jandarma Asayiş Bölge Komutanlığı bünyesinde JİTEM diye bir birimin olduğunu belirterek şunları söylemişti: "Burada görev yaparken, Cem'ler, (Ersever), Arif'ler (Doğan) burada görev yapıyordu. Başlarında Cem vardı. Bu birimden Ankara Genel Komutanlık ve İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda da vardı. Biz zaman zaman toplantılarda bir araya gelirdik.

Polisin, jandarmanın ve MİT'in içinde terörle başka tarzda mücadele etmek isteyen unsurların olduğu biliniyor. Bu birimdeki bazı kişiler, terörle mücadelede kanun dışına çıkmaya yatkın kişilerdi. Kanuna aykırılık durumu vardı. Benim dönemimde üç olaya şahit oldum. Diyarbakır'da bir avukatın (Mustafa Özer) arabasına yapılan bombalı saldırı vardı. O olaydan sonra kaçan bir araç durduruldu. Araçta bulunanların kendilerini JİTEM'ci olarak tanıttıklarına dair bir telsiz anonsu yapıldı. Bir gazete bürosuna yapılan saldırı ve Vedat Aydın'ın öldürülmesi olayını soruştururken de buraya doğru gittiğini gördüm. Olayı bu grubun yaptığı kanaatindeyim" dedi.

İTİRAFÇILAR SERBEST BIRAKILDI

Yeşil hakkında arama kararı çıkarılması ve soruşturmanın zaman aşımından düşmemesi ardından Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, cinayete karıştıkları iddiasıyla 3 itirafçıyı 6 Temmuz 2011 günü gözaltına aldı.

Gözaltına alınan itirafçılar Hasan Adak, Murat Demir ve Halit Çelik, soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcılığa ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

AYGAN, VEDAT AYDIN CİNAYETİNE KARIŞANLARI AÇIKLAMIŞTI

PKK'den kaçtıktan sonra JİTEM'e çalışan ve oradan da ayrılıp itiraflarda bulunan itirafçı Abdülkadir Aygan, Vedat Aydın cinayetine ilişkin şunları söylemişti:

"Bu cinayetten önce, JİTEM Diyarbakır Grup Komutanı A. Cem Ersever ve Grup Komutan Yardımcısı (Celil) kod adlı Aytekin Özen, Ali Ozansoy, Selahattin Görgülü ve ben; JİTEM emrine verilmiş yeşil renkli steyjin Kartal marka arabayla Vedat Aydın'ın evinin bulunduğu İstasyon caddesine gittik. Cem Ersever, Ali Ozansoy ve Selahattin Görgülü keşif yaparak evin bulunduğu apartman katını ve numarasını öğrendi. Aradan birkaç gün geçmişti, 7 Temmuz 1991 günü evimden JİTEM'e gittim. Görevli iki üç askerden başkaca hiç kimse ayakta değildi. Cem Ersever'in postası olan asker, 'abi yavaş konuş, komutan ve diğer arkadaşlar uyuyor. Gece göreve gitmişlerdi, geç saatlerde döndüler. ' dedi. ve öğlene doğru uyanan Cem Ersever bana 'niçin erken geldin ortalık karışık, Vedat Aydın'ın cesedi bulunmuş' dedi. Durumu anladım. Vedat Aydın'ın eşi Şükran Aydın tarafından yapılan eşkâl tarifine göre çizilen robot resimdekilerden birisi tıpa tıp Aytekin Özen'dir."

VEDAT AYDIN KİMDİR?

1953'te Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Kürthacı köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bismil'de yaptı. 1979'da Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu. KIP-DDKD davasinda  12 Eylül askeri darbe döneminde tutuklanıp 4 yıl hapis yattı. 1990 yılında İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu'na seçildi. Çalışmaları süresince defalarca gözaltına alındı. 28 Ekim 1990 tarihinde İHD Genel Kurulu’nda konuşmasını Kürtçe yaptığı için tutuklandı. Duruşmada, Türkçe konuşmayı reddetti. Birkaç ay sonra tahliye olan Aydın, 1990 yılı sonlarında İHD Diyarbakır Şubesi Başkanlığı'na seçildi. 1991 yılı Haziran ayında yapılan HEP Diyarbakır İl Kongresi’nde başkanlığa seçilen Aydın, 5 Temmuz'da kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce evinden gözaltına alındı. Cesedi 7 Temmuz günü Elazığ'ın Maden ilçesi yakınlarında bir köprü altındaki menfezde işkence edilerek kolları ve bacakları kırılmış ve vücudu kurşunlanmış olarak cesedi bulundu.

Diyarbakır'da yüzbinden fazla kişinin katıldığı cenaze töreninde, Mardinkapı Karakolu ve Mardinkapı Mezarlığı yanında cenaze kortejine yüzleri maskeli özel harekat timleri ve itirafçılar tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu 20'den fazla kişi öldürüldü, binden fazla kişi ise yaralandı.

Taylan Esmer -ANF

09 Mayıs 2012

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur