DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Devletin defterine yazılmakKurdinfo:16:45 - 11/5/2012

Halkına, işçisine düşmanca davranan bir devlet ve iktidar da kendini milliyetçi cephe diyen bir faşist hükümet varken çok yaralı kendini bu düşman ve faşistlerden korumak için yaralarını gizledi.


Halil Berktay 21.03.2012 tarihli taraf gazetesindeki okuma notları köşesinden kendini şöyle tanımlıyor. ‘’Girit muhaciri (Daha doğrusu ¾ Giritli ¼ Boşnak olduğumuzu aktarmıştım; hayır Lozan mübadelesiyle değil öncesindeki büyük kargaşadan: Girit isyanından – ve açıkçası en azından bazıları. Sırf Rumlardan değil kendi yaptıklarından da – kaçarak 1896 ve 1898 sığınmışlar İzmir’e’’ .

¾ Giritli ¼ Boşnakmış  ne kadarı Giritli ne kadarı Boşnak beni ilgilendirmez. Lozan mübadelesi ile gelmemişler daha önce Girit isyanı ile sırf Rumlardan değil kendi yaptıklarından kaçarak 1896 ve 1898 de sığınmışlar İzmir’e. Kendi yaptıklarını da demiyor ne yaptıkları beni ilgilendirmediği gibi izmir’e neden sığındıklarıda beni ilgilendirmez.

Ama 1 mayıs 1977 katliamı için söylediği ‘’Ne kanlı bir derin devlet komplosu ne de etrafa gizlenmiş keskin nişancılar vardı sol rezilliğinden mağduriyet efsanesi çıkardı.’’ Demesi bir DİSK üyesi olarak beni ilgilendirir.

Bir kere 1977 1 Mayısında ölü sayısı 36 değil 42dir. Savcılık listesinden başka bir de DİSK’in listesi var iki liste arasında 6 kişi fark var. Bu fark şundan kaynaklanmaktadır. Halkına, işçisine düşmanca davranan bir devlet ve iktidar da kendini milliyetçi cephe diyen bir faşist hükümet varken çok yaralı kendini bu düşman ve faşistlerden korumak için yaralarını gizledi. Başı derde girmesin diye bizim Diyarbakırlıların tabiri ile devletin defterine yazılmak istemediler ve öldüler evlerinde böylece sayı 42 ye yükseldi. Berktay’ın iddia ettiği gibi kurşunla ölenler 3-4 kişi değil 30 kişidir. Nail GÜLALİ’nin 1 mayıs 1977 kitabında belirtilmiştir.

İntercontinental otel’in üst katlarında ateş açıldığı iddia ediliyor Berktay’ın nasılsa Maocular alana alınmadı diyor ama kendisi kürsü ye kadar ilerliyor ve otelden ateş edilmediğini söylüyor çünkü kendisi görmemişmiş. Nasıl görsün korkudan diz ve dirsek yürüyüşü ile uzaklaşmak derdinde o görmemişse alandaki beş yüz bin kişinin görmesinin de önemi yok. Beklide Roboske (Uludere) katliamını o görmediği için AKP inkar ediyor. Oysa günaydın gazetesinden Necati DOĞRU beşinci katta bir odaya yanlışlıkla giriyor oda dan kibarca çıkarılıyor garsona oda da kimlerin olduğunu soruyor garson polisler diyor. Nokta dergisi olaydan sonra hazırladığı yazıda hazırlık soruşturmasında otelin camlarının tetkik edilip edilmediğini araştırdı tetkik ertesi gün yapılmıştı sonuçların ortaya çıkardığı gerçeklerden biri de şuydu; otelin taksim alanına bakan birinci katında soldan sağa sıralanan camların 7,  9, 10, 11, 12 ve 16. Bölümlerinde kurşun delikleri görülmüştü. 2. 3. Ve 4. Katlarda kurşun deliklerine rastlanmıyordu. Ayrıca MİT görevlilerine ayrılan 5. Kattaki 510 numaralı odanın camıyla bunun bir üstünde ki 613 numaralı odanın camlarında kurşun giriş deliği tespit edilmişti.

Ama her nasılsa Berkay bu kurşun deliklerini de görmemiştir.

Birde beyaz Renault olayı var Kürtler çok iyi bilir beyaz Renault‘ları  tüm faili devlet ve jitem olan cinayetler Kürdistan da beyaz Renaultlarla işlendi. 26 yıl önce 1986 tarihinde Nokta dergisinin yaptığı araştırmada Ahmet DALKILIÇ adlı bir polis memuru beyaz renaultu kendisinin kullandığını yaralı arkadaşını hastaneye yetiştirmek için birde müdürleri yanlarına makineli tüfek kullanan bir polis daha verdiğini yaralıyı sıraselviler caddesinden Alman hastanesine götürmeye çalıştıklarını yolun açılması için makineli tüfek kullanan polisin sağa sola ateş ederek hastaneye ilerlediklerini zaten söylüyor.

Halil Berktay bu polisin beyanını da göremediğinden Sol’un uydurması olarak görüyor. Ben burada sol’un suçsuz sütten çıkmış kaşık olduğunu demiyorum ama ve kanlı bir derin devlet komplosu nede etrafta gizlenmiş keskin nişancılar vardı demesine şaşıyorum. İktidarda halkları cephelere bölmüş kendine milliyetçi cephe diyen bir hükümet Demirel, Erbakan ve Türkeş gibi sol ve emek düşmanı cambazlar varken.

Nato üyesi tüm ülkeler de Amerikan tarafından örgütlenmiş kontro gerilla denen özel harp dairesi varken ve bunu da ülkenin başbakanı dahi bilmezken Ecevit tesadüfen 1974 kıbrıs hareketinden dolayı ABD Türkiye ye ambargo koyunca dönemin genelkurmay başkanı başbakan Ecevitten örtülü ödenekten para aktarmasını ister rakam büyük olduğundan Ecevit nereye harcanacağını sorar genelkurmay başkanı özel harp dairesine der daha önce nasıl karşılandığını sorar Ecevit ABD karşılardı ambargodan önce der genelkurmay başkanı ve böylece Türkiye cumhuriyeti başbakanı 1952 lerden sonra kurulan kontro gerillayı ancak tesadüfen 1974 te öğrenir. Yoksa bu kontro gerillayı da mı  bilmiyordu Berkay. Sivası, çorumu, maraşı damı bilmiyordu. 12 eylül’ün olgunlaşmasını bekledik diyen darbeci generalleri de mi görmedi. sol’u ve sosyalizmi yererek kendine üniversitelerde kürsü edinmek ve basamaklarını bu kariyer çılgınlığıyla yükseltmek bu da insanı kör eder zaten. Bir benlik hastalığına tutulmaya insan tutuldu mu kör olur.

5 Mayıs 2012 de İskilipli İsmail BEŞİKÇİ’nin Kürtlerin sarı hocasının değerli çalışmalarını kitap ve dokümanlarını insanlık hizmetine sunmak için İsmail BRŞİKÇİ vakfının açılışını yaptık. Onurlu insan kürsüsü alınmış zindanlara tıkılmış ama ben insanım diyen vicdan sahibi herkesin ve tüm kürt olan Kürtlerin kalbinde hep var olacak kalbimiz onun ebedi kürsüsü olacak en kısa zamanda İsmail BEŞİKÇİ vakfı üniversitesi kurmak amacıyla vakfın kuruluşuna katkı sunanları kutlar başarılar dilerim.

10.05.2012

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur