DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürtler ve Tuareglerin benzer kaderiKurdinfo:11:26 - 16/5/2012

Neredeyse her ikisi de birbirinin kopyası. Kürtler ve Tuaregler, Müslüman ve Arap değiller. Birçok ülkeye yayılmış durumdalar.


Arap dünyasında geçmişte Arap-İslam tarihine katkıda bulunmuş, ancak içinde bulunduğumuz yüzyılda bu süreçten çıkmış veya çıkardığımız iki ırk var: Maşrık’taki Kürtler ve Mağrip’teki Tuaregler. Neredeyse her ikisi de birbirinin kopyası. Kürtler ve Tuaregler, Müslüman ve Arap değiller. Birçok ülkeye yayılmış durumdalar. Kürtler İran, Irak, Suriye ve Türkiye’ye, Tuaregler ise Cezayir, Libya, Mali, Nijer ve Burkina Faso’ya... Kürtler, Selahaddin Eyyübi’nin bölge yönetimini üstlenmesi, Haçlılara karşı kurtuluş savaşında Arap Müslümanlara komutanlık etmesi ve Kudüs’ü almasıyla tarihte önemli rol oynadı. Tuaregler, Mağrip’te Endülüs’ü savunan, başkenti Marakeş olan Murabıtlar devletini kurarak Arap dünyasının batısında benzer rol oynadı.

Kürt tarihi, kendilerine yönelik uluslararası komployu (önce Britanya, sonra ABD) kaydetti. Keza Tuareg tarihi de özellikle sahil bölgesini ve Afrika’nın kuzeyini işgal eden Fransa’dan uluslararası bir komplo gördü. Hatta bazı Arap yöneticilerden görülen hayal kırıklıkları bile benzer. Ulusal hakları konusunda Saddam Hüseyin’le anlaşan Kürtler, Saddam’ın Şattülarap suyunun paylaşımında İran Şahı’yla anlaşmasıyla tüm bu hakları kaybetti. O zamandan itibaren (1974) Kürtler, kendilerini Saddam’ın orağıyla Şah’ın çekici arasında buldu. Mali’deki Tuaregler de 1960’larda ulusal haklarını almaya çalışınca aynı durumla karşılaştı. O zaman Mali’de devletin başında sosyalist bloka katılan Modibo Keita vardı. Afrika ve Arap dünyasında bloku yöneten Abdülnasır’ın desteğinin gölgesinde Tuaregler, Keita güçlerinin katliamlarına maruz kaldı. Yüz binlercesi, Fransız yönetimindeki komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

Saddam ve İran Şahı birbirlerine karşı Kürtleri kullanmaya çalıştı ama başaramadı. Bu, onları Kürtlere karşı anlaşmaya sevk etti. Anlaşma bozulunca, Kürt bölgeleri ikisinin çekişme sahasına dönüştü. Tuaregler de benzer bir oyunun kurbanıydı. Kaddafi, Çad’la savaşı sırasında Saddam’ın rolünü oynadı. Parasıyla Tuaregleri çöldeki güçlerine kattı. Başarısız olunca, onları bir köşede bıraktı. Ama Libya’daki devrimle mücadelede yine parasıyla bir kez daha onları kullandı. Bu paralı askerler, Kaddafi’nin düşüşünü birkaç hafta geciktirdi, ancak onu kurtaramadı. Sonu trajik oldu.

Bu arka plan sebebiyle, Kuzey Irak’taki Kürt bölgeler ve Kuzey Mali’deki Tuareg bölgeleri, maden, petrol ve uranyum zengini olmalarına rağmen hiçbir kalkınma projesi görmedi. Tuareg trajedisi, Fransa’nın, birkaç ülkeye dağılan Berberilerin (içlerinden biri de Tuaregler) haklarını gözetmeksizin bölgeyi ülkelere bölmesine dayanıyor. Maşrık’ta da Britanya’nın Kürtlere yaptığı buydu. Fransa, ilk nükleer deneyimlerini Tuareglerin bulunduğu sahrada yaptı. Saddam’ın da Kürt köylerini, insani varlıklarını gözetmeksizin zehirli gazlarla bombalayarak yaptığı buydu.
Kürtlere ve Tuareglere kötü muamele, her birini kendi kimliklerini ifade etmekte aşırılığa sevk etti. İslam’a tutunup Araplıkla bağlarını kopardılar. Arapların, Kürt ve Tuaregleri görmezden gelmesi, bu grupları daha çok aşırılığa götürdü. Burada Tuareglerin, Mali hükümetini deviren darbenin etkisiyle ülkeden ayrılması sonrası başkentleri ilan ettikleri Timbuktu’da Rönesans’tan önce İslami el yazılara dair büyük bir kültürel servet bulunuyor. UNESCO’nun dünya mirası olarak açıkladığı Timbuktu’daki miras, çöl kumlarının kente yoğunlaşması ve çöl ikliminde el yazmaları için gerekli bilimsel bakımın sağlanmaması karşısında tehlikede.

Bugün Irak’ın kuzeyi, Kürdistan’ın doğumuna sahne oluyor. Bu doğumun Irak federasyon anayasası gölgesinde gerçekleştiği doğru, ancak Kürtlerin istediği ulusal oluşumun nüvelerini oluşturabilir. Mali’nin kuzeyindeki Tuaregler de Azavad’ın bağımsızlığını ilan etti. Kürtler Türkiye, İran ve Suriye’deki Kürt bölgeleriyle ulusal ve siyasi iletişim istiyor; Tuaregler de Cezayir, Libya, Fas, Nijer ve Burkina Faso’daki diğer Berberi bölgelerle... Irak Kürdistan’ı Maşrık’ta istikrarın ve karışıklığın anahtarı oldu. Acaba Azavad, Mağrip’te istikrar ve karışıklığın anahtarı olur mu? 

MUHAMMED ESSEMAK
Yorum / 16/05/2012

(Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi İttihad, 11 Mayıs 2012)

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1088132&CategoryID=132

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur