DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürtçe Reklam 3Kurdinfo:11:40 - 16/5/2012

Söylemek isterim ki bu ülke de iki halkın birlikte yaşayıp eşit haklara sahip olmalarını tek bir şey sağlayabilir o da ‘ DU ZİMAN TEK SLOGAN’.


Etnik kökene dair yapılacak olan reklamların toplumsal bütünlüğü oluşturabilecek kademelerinden söz etmiştim. Ve bu bağlamda birliktelik sağlayacak olan reklam veya etnik kökene dair yapılan ürün lansmanlarının toplumsal iğleşi için önemli olacağını vurgulamıştım.

 Etnomarketing diye tabir edilen reklam stratejisinin (etnik kökene dayalı reklam) Türkiye şartlarında uygulanabilirliği çok önemlidir. Bugün batı Avrupa ülkelerinin üzerinde yoğun çalışmalar yaptıkları bu kapital alan, bence demokrasi sağlamak için iyi bir ekonomik getiri aracıdır. Avrupa’nın birçok ülkesinde özellikle Almanya etnomarketing sistemini daha sağlıklı yapabilmek için PR (Public Relation) yani geniş çaplı Halkla İlişkiler çalışmaları yapmakta ve ülke bütünlüğünü sağlayarak, aidiyet zorunluluğu kılmadan belirli çoğunlukların öz haklarını vermektedir.

Kürtçe reklamın getirisi neler olabilir diye baktığımızda aslında gözle görebileceğimiz somutlukta değişiklikler görebiliriz. Örneğin Türkiye’de yüzyıllar boyu süren bir varlık kabul ettirme politikamız, medeniyet olduğumuzu kanıtlama çabalarımız gibi birtakım siyasi taleplerimizin yanı sıra kapital dünyanın çarkında yer edinebilmek maalesef gereklidir. Tabi kapitalizmin içerisinde yer almanın maleseflik bir durum olduğunu naçizane belirterek beni bu konuda mazur görmenizi isterim. Çünkü hiçbir toplum, ekonomik alt yapısını hazırlamadan manevi talepleri doğrultusunda ilerleyemez. İlerlese bile gideceği yer daha güçlü bir devletin kanatları altına girmek olur yani sömürülmeye mahkûm kalır.

Kürtçe reklamın bu altyapıyı tamamlayacağını söylemiyorum ama en azından manevi mücadelemizin ekonomik alt yapısını az da olsa kapatır diye düşünüyorum. Kendi yörelerimizden insanların, yazarların, müzisyenlerin, tiyatrocuların, şairlerin ve dengbêjlerin kullanılacağı reklamlardan söz ediyorum. Daha önce hepimizin bildiği efsanevi Bavê Teyar karakteri bir dondurma reklamında kullanılıyordu.

Başarılı bulduğum bir projeydi ve halk arasında o ürünün ismi de yayıldı. Bu durum satışlara da yansıdı. Ama sadece tek bir projeyle ve kısıtlı bütçelerle yapılan prodüksiyon çalışmaları yeterli değil. Daha cesaretli reklam verenlerin ve reklam senaryosu yazabilecek Kürtlerin meydana çıkması gerek. Önce reklamın komedisini, duygusallığını, kalıcılığını en önemlisi gerekliliğini kafamızda oturtalım. Bakın o zaman Türkiye basınında jargon nasıl değişiyor. Kelimler artık yerini savaşa, kana, teröre değil tebessüme, mutluluğa bırakacak.

Son olarak söylemek isterim ki bu ülke de iki halkın birlikte yaşayıp eşit haklara sahip olmalarını tek bir şey sağlayabilir o da ‘ DU ZİMAN TEK SLOGAN’.

Sertaç Tarhan (Reklam Yazarı)

sertac_tarhan@hotmail.com
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur