DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Keskûsorûzer!Kurdinfo:13:56 - 21/5/2012

FİFA’nın düzenlediği II. Filistin şampiyonasında Kürdistan ulusal takımı, Endonezya ile kozlarını paylaşmak üzere sahaya çıktığında içimdeki ‘‘anlatma’’ şehveti hiç bu kadar tahripkar ve talepkar olmamıştı.


FİFA’nın düzenlediği II. Filistin şampiyonasında Kürdistan ulusal takımı, Endonezya ile kozlarını paylaşmak üzere sahaya çıktığında içimdeki ‘‘anlatma’’ şehveti hiç bu kadar tahripkar ve talepkar olmamıştı. Bilbao, Beşiktaş, Barcelona, Diyarbekir maçlarında hissettiğim tarafgirlik duygusu her zaman tavan yapar ve ben makul olmayan bu durum ile boğuşmak zorunda kalırdım.

Ama daha maç başlamadan hissetmeye başladığım yeni ‘’duygu’’ durumu, hiçbirine benzemiyordu; daha sert, daha sarsıcı ve şaşkınlık verecek şekilde daha aptallaştırıcı!

Tekniğin, taktiğin, organizasyonun ve oyun stratejilerinin hiçbir önemi yoktu; Keskûsorûzer’in bir an önce gol atıp öne geçmesini diliyordum! Kurd olmanın ‘’o dayanılmaz hafifliği’’ atılacak bir golle ‘’ağırlık’’ kazanacak ve ben varoluşumun merkezinde artık gururla oturacaktım.

Nitekim o gol çok kısa sürede geldi. Ama itiraf etmeliyim ki pek de hayal ettiğim gollerden biri değildi.(en azından ilk gol böyle olmamalıydı) Sağ kenardan ceza sahasına kesilen kör ‘’orta’’ körlüğünü kanıtlarcasına Kurdistanspor’lu oyuncuları değil de Endonezyalı oyunculardan birinin kafasından sekerek fileleri buldu. Olsun! Gol gol’du! Rakipten gelmesinin bir önemi yoktu. Tıpkı yeryüzü tanrısı gibi futbol tanrısının da adalet ve merhametten yoksun olduğunu biliyordum!

Apaçık adaletsiz duruma rağmen çok sevindiğimi saklamayacağım. Evet çok sevindim. Ama galiba birileri tanrının ‘’kıskançlığını’’ kırbaçlayarak bu azıcık sevinç halini bile çok gördü ki, bir dakika sonra Endonezya’nın eşitlik gol’u geldi.

İnsan, bir kılıç darbesiyle kellesi bedeninden kopartılan o talihsiz mahkûm ‘un ani acısını daha iyi anlıyor. Genizden dudaklara ulaşamayan o sözcük kümesinin, henüz belirgin bir ifade kazanamadan, dehlizlerde kararıp kaybolması, felaketin tam tarifi, su katılmamış bir trajedi.

Tam yedi defans oyuncusunun ortasından yemiştik gol’u. Vaziyet kafa karıştırıcıydı. Haliyle kafam karıştı. İlkin yedi oyuncunun orada ne işi vardı? İkinci olarak da yedi kişi nasıl olurda tek kişiyi bloke edemez? Hangi kurgusal akıl yedi kişinin tek kişi etrafında öbeklenmesine cevaz verir? Verse bile o yedi kişi nasıl olur da işini yapamaz?

İçimdeki soru soran şeytana söz geçiremez olmuştum. Sorun, Kejê Bêmal’in taa Diyarbekir’den, araya girerek işaret ettiği Teknik Direktör Ebdula Mehmud’un göbeği ve’’ daha fazla kebab’’ yemesi gibi durmuyordu benim zihnimde. Sanki daha derin ve daha temel sorunlarımız vardı.

Şêx Fehim Işık’ın anlama gayreti ve Mihemed Evdile Sanrı’nın yüreklendirici  ‘’ Avrupa da başka dilde yazanlar, takım çok iyi diyorlar’’ uyarısı, bütün bunların teskin edici etkisi, zihnimin soru dağarcığı karşında, ‘’surların sessizliği’’ kadar, onun etkisi kadar, etkili olduğunu söylemek isterdim! Ama ‘’Gülsarı’’ zincirlerini koparmıştı bir kez.

Organize olamamak galiba bir tür Ortadoğu hastalığı. Kürdistan ulusal takımının bir oyun organizasyonu yoktu. Oyun, bir kaleden öteki kaleye gidebilmek için tercih ettiğiniz bir tür tüp geçiş biçimidir. Rakibin durumuna ve rakip analizinden elde etiğiniz verilere göre ara durakları azalan ya da çoğalan bir tür tüp geçiştir oyun.

Bir oyuna sahip olmak demek sekizinci pasın ‘’adresini’’ ve ‘’işlevini’’ bilmek demektir. Bir oyuna sahip olmak demek, on dördüncü pasın pozisyon düzeyinde kaç oyuncunun rol alması gerektiğini planlamak demektir. Bir oyuna sahip olmak demek, bir ‘’fikir’’e sahip olmak demektir.

Ama o oyunu planlamadan onu kurgulamadan önce yapılması gereken aşılması mecburi fundamental sorunlar var? Söz gelimi, kontrol ayağı ile hamle ayağını temel bir futbol oynama tekniği olarak birbirinden ayrıştırmak gibi.

Bunun ne önemi var demeyin sakın. Oyunun hızı ve temposunu belirleyen kadim bir meseleden söz ediyoruz. Eğer aynı ayakla hem topu kontrol eder hem de aynı ayakla hamle yapmayı düşünüyorsanız ilkin hızınız düşer ve defalarca hamle yaptığınız için maç kondisyonunuz gereksiz yere berhava olur. Ortaya çıkan ilkel estetikte çabası!

Kürdistan Ulusal takımı Türk futbolundaki iki zaafı aynen kopya etmiş. Ayağa pas ve boş alandakine pas verme. Ayağa pas iki kez yanlış? Birincisi pas ayakla verilir ama ayağa verilmez,  ikincisi ayak yerine, doğal tarafa hamle yönüne verilir.

Boş alana kaçan oyuncu, oyundan kaçan oyuncudur. Önemli olan boş alana kaçmak değildir, oyunun içinde kalarak oyunun içinde ‘’oyun için’’ boş alan üretmektir. İlkinde planlamaktan kaçmak var, ikincisinde stratejinin uygulamasında risk üstlenmek açıkça bir değerdir.

Kürdistan ulusal takımını uzun bir yürüyüş bekliyor. Eğer sabır etmeyi bilirlerse, yedi yılda dünya ile aralarındaki mesafeyi bir adımlık yola indirebilirler. Yeter ki sonuç ve skor belasından uzak dursunlar.

 

*Keskûsorûzer; Yeşil ve kırmızı ve sarı.

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur