DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Devlet’in biriktirdiği lağım Uludere’de patladıKurdinfo:19:49 - 24/5/2012

Halk arasında ünlü bir deyim vardır. ‘Anamı kadı belledi, derdimi kime şikâyet edeyim?’ Bu deyim tam da TC vatandaşı konumunda olan Kürtlerin yaşadıklarına tıpatıp uyuyor.


Halk arasında ünlü bir deyim vardır. ‘Anamı kadı belledi, derdimi kime şikâyet edeyim?’ Bu deyim tam da TC vatandaşı konumunda olan Kürtlerin yaşadıklarına tıpatıp uyuyor.

 

Sömürgeci T.C. Devleti’nin kuruluşundan beri ırkçı, faşist ve zülumkar bir anlayış temelinde örgütlendiğini ve bu anlayışın Kürdistan’daki halka yönelik uygulamalarının da insanlık dışı, barbar ve bazen de vahşet düzeyinde olduğunu geçmişte yaşanan birçok olaydan bilmekteyiz.

 

Bu vahşet uygulamalarının en son örneğini, yaklaşık 6 ay önce 34 masum Kürt gencinin katledildiği ve yüzlerce ailenin ocağına ateşin düştüğü ve yine onlarca Kürt anasının yüreğinin parçalandığı Uludere vahşetiyle yaşamış olduk. En sonuncusu olmasını temenni ettiğimiz bu olayın doğrusu pek son olacağı da bana inandırıcı gelmiyor.

 

T.C. Devleti’nin geçmişte Kürdistan’da yaptıkları kırım ve katliamları nasıl dünya kamuoyundan gizlediğini, bunun için her türlü yöntemi ustalıkla uyguladığını biliyoruz.Ancak değişen dünya koşulları, hızlı iletişim ve Kürtlerin nispi örgütlülüğü günümüz koşullarında devletin Kürtlere yönelik katliam ve vahşet uygulamalarını gizleyebilmesini oldukça zorlaştırmaktadır.

 

Dünyanın giderek şeffaflaştığı, sivil toplum örgütlerinin güçlendiği, insan haklarının uluslar arası arenada hızla geliştiği günümüzde eskimiş mantıkla bir şeylerin üstünü örtebilmek artık mümkün olmamaktadır.

 

Bütün bunlara rağmen T.C. Devleti’ni yöneten zihniyet, demode olmuş oyunlarından ve mantığından vazgeçmeye niyetli görünmüyor. T.C. Devleti’nin farklı kurumları hala, itin itin ayağına basmama, mantığıyla birbirlerini kollama ve koruma düşüncesiyle vebaline ortak oldukları Uludere’deki katliamı örtme ve oyalama taktiğiyle zamana yayarak gündemden düşürmeye çalışmış ancak bu sefer bu oyunda başarılı olamadığı gibi T.C. Devleti’nin lağımı Amerika’dan yapılan bir müdahale sonucu patlatılmış olup pislik tüm kurumlara sıçramıştır.

 

Silahlı Kuvvetler ve iktidardaki Ak Parti’nin vebaline ortak olduğu Uludere vahşetinin gizlenemez ve üstü örtülemez noktaya geldiği bu aşamada Kürt siyasal çevrelerinin ve sivil toplum örgütlerinin TECAVÜZKÂR KADIYI şikâyet edebileceği bir iç mercii kalmadığına göre bu olayın suçlularını uluslar arası kurumlar nezdinde mahkûm etmenin tüm yol ve yöntemlerini zorlayarak mazlum ve masum Kürt köylülerinin mağduriyetinin hesabını sormalıdırlar.

 

Bunun koşullarının olgunlaşması için Kürdistan’da, Türkiye’de ve yurt dışında büyük kitlesel eylemliklerin giderek yükseltilip uluslar arası muazzam bir duyarlılığın yaratılması büyük bir zorunluluk arz etmektedir. Bu vesileyle Kürt siyasi çevreleri başta olmak üzere bütün Kürtleri ve Kürt dostu olduklarını iddia edenleri böylesi bir kampanyaya öncülük etmeleri konusunda duyarlılığa ve göreve davet ediyorum.

 

 

Saygılarımla

 

    

     24/05/2012  İst.

 

 

 

     
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur