DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

AKP kendisine karşı olan vesayete karşıdırKurdinfo:18:49 - 1/6/2012

Hani bir deyim var Türkçe de gelin kaynana için söylenir. ‘Dur ayağıma yer edim gör sana ne edim’ işte bu deyim gibi AKP AB’nin ipine sarılarak ayağına yer etmeye çalıştı


AKP vesayet rejimine karşı değil vesayet rejimi  AKP’ye karşı olduğu için AKP kendisine karşı olan vesayet rejimine karşıdır. Kendisine bağlı kendisinin yönetip yönlendirdiği bir vesayet rejimi ittihat ve terakki döneminden beri AKP gibi ittihatçı zihniyetlilerin hayalidir.

AKP’nin ne vesayete karşı olduğuna ne de vesayet rejimini kaldırmak için bir şans olduğunda ben hiç inanmadım. Çünkü AKP vesayetçi milliyetçi, ırkçı faşizan düşüncelere sahip kişilerce kurulmuş bir parti. Kurucuları ve önde gelen isimlerden bir bölümü eski Fazilet Partisi kadrosundan olup bu kişiler Nakşibendi tarikatı ve de Nurcu cemaatinin liderleri tarafından yetiştirilmiş milliyetçi dindar bir siyasete alt yapı oluşturmak üzere görevlendirmiş milliyetçi sözde dindar politikacılardır. Bu politikacıların hocaları milletin ve partinin parasını çocuklarına miras olarak bırakan bu miras için birbirlerine kanlı bıçaklı olan mirasyedi çocukların babası Necmettin Erbakan’dır. Necmettin Erbakan hiçbir zaman vesayet rejimine karşı çıkmadı, 28 şubat postmodern darbe de kendisini al aşağı edenlere bile karşı çıkmadı.

28 şubat bin yıl sürecek diyen çevik birlere bile cevap vermedi. Çünkü o gerçek anlamda askeri vesayet den yana milli görüşçü milliyetçi özde dindar bir politikacıydı. Milletin parasını çocuklarına miras bırakacak kadar din ve dindarlıktan uzaktı.

Erbakan Avrupa Birliğinede karşıydı hep derdi. ‘’Avrupa Birliği bir Hıristiyanlar kulübüdür. Biz buraya girmemeliyiz. Biz İslam ortak pazarı İslam ekonomik topluluğu kurmalıyız derdi’’ bugün AKP kadrolarında yer alan hocanın talebeleri hiç AB’den  yana olur mu? Hani bir deyim var Türkçe de gelin kaynana için söylenir. ‘Dur ayağıma yer edim gör sana ne edim’ işte bu deyim gibi AKP AB’nin ipine sarılarak ayağına yer etmeye çalıştı bu süreçte artık ulusalcılıkla aldatamayacağı Kürtleri Türk–İslam sentezli sözde bir dinle kandıracağını ve kendisinin de irticai bir tehlike olmadığını vesayetçi askeri rejime kabul ettirdi. Yoksa AKP’nin AB’ye girmeye hiç mi hiç niyeti yoktur. Kıbrıs konusunda hiçbir adım atmadı Denktaş’ın cenaze merasimine katılarak Denktaş ve Denktaş gibi düşünenlerin yanında yer aldı. Yolundan gideceğini kanıtlamış oldu. Ermeni kapısını açmadığı gibi içerdeki Ermenilere de ‘’uslu durun yoksa sizleri de kovarım ha ‘’dedi. Hrant’ın katillerini ödüllendirdi. Ama bazı iyi niyetinden şüphe etmediğim ermeni arkadaşlar (Markıl Eseyan) gibi ileri demokrasi yalan rüzgarına kapılıp 12 Haziran seçimlerinde AKP’ye oy bile verdi.

Gelelim Türkiye’nin en önemli sorunu olan Kürt sorununa. ‘’ bu benim sorunumdur devletin hataları olmuştur bu sorunu demokratik açılımlarla çözerim’’ dedi. Demokratik Kürt açılımını bıraktı bugünler de milli birlik ve kardeşlik denen bir şey buldu. Milli ne demek? Sözlük anlamı milletle ilgili millete özgü ulusal. Peki 40.000 insan niye öldü? Türk ulusu gibi Kürt de kendi ulusal kimliğiyle tanınmak için değil mi? Madem milli birlik ise herkes Türktür Türk olmayan düşmandır diyenlerden ne farkı vardır AKP’nin.

AKP tek, tek, tek diye diye tek parti tek lider tek düşünce doğrultusunda bir tek adam diktatörlüğüne doğru gidiyor buna hala inanmak istemeyenler İdris Naim Şahin’e baksın. İdris Naim Şahin AKP’nin aynasıdır. AKP’nin aynaya yansıyan suretidir. AKP’nin diyemediklerini büyük bir iştahla söyleyen gerçek AKP zihniyetidir İdris Naim Şahin.

Ben bundan 5 ay önce Roboski katliamı için bir yazı yazmıştım bu yazımın aşağıdaki paragrafında ‘’Kürdistan’ın ilk bölünme tarihi olan Kasr-i Şirin Anlaşmasını esas alırsak 1639-2011 aradan geçen zaman 372 yıl evet 372 yıl aradan geçmesine rağmen acımasız kıyımların yaşanmasına rağmen bu insanlar bu sınırları aşıyorsa bu suni sınırları tanımamayı direnme olarak görüyorsa eğemenler beklide katledenlerin acımasızlıkları öfkeleri bu sınırların çiğnenmesinden olmasın mı? ‘’ (30.12.2011 Kara Lekelerle Dolu Bir Tarih Kurdinfo)

Evet acımasızlıkları öfkeleri bura insanının bu sınırları tanımamasından kaynaklanıyor. Roboski cinayeti bilinçli olarak yapılmıştır. Ne bir hata ne de bir yanlış istihbarattan  ora insanının hep potansiyel suçlu görünmesinden onların nazarında Kürtsen teröristsin, eşkıyasın, kaçakçısın, asisin. Öyle ise ölümü hak ediyorsun. Tıpkı 1943’de Van Özalp’te,1974’de Viranşehir’de katledilenler gibi Roboski’lerdekiler de bilerek bilinçli olarak Kürt oldukları için katledilmişlerdir. İdris Naim Şahin’de başbakan da bunu söylüyor anlamıyor musunuz?

Sözü bu suni sınırları en iyi anlatan büyük ozan Ahmet Arif’e bırakıyorum.

‘’Kirveyiz kardeşiz kanla bağlıyız/karşı yaka köyleri obalarıyla/kızalıp vermişiz yüz yıllar boyu/komşuyuz yaka yakaya/birbirine karışır tavuklarımız/bilmezlikten değil /fukaralıktan/pasaporta ısınmamış içimiz/budur katlimize sebep suçumuz/gayri eşkiyaya çıkar adımız/KAÇAKÇIYA/SOYGUNCUYA/HAYINA

                                                                                                                   01.06.2012                                                                                                                           
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur