DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Beşikçi Kürtler için özgürlük, adalet ve vicdan demektirKurdinfo:12:29 - 4/6/2012

İsmail Beşikçi, ömrünü bilime, mazlumlara ve özellikle de Kürtlere adamış biridir. Beşikçi’nin Kürtler üzerinde emeği büyük.


Bir Mücadelenin Müzesi

İsmail Beşikçi, ömrünü bilime, mazlumlara ve özellikle de Kürtlere adamış biridir. Beşikçi’nin Kürtler üzerinde emeği büyük. Bu nedenle ona minnet borcumuz var. Beşikçi’yi sadece yaptığı büyük fedakârlıklarla anlatmak yetersiz kalır. Beşikçi Kürtler için özgürlük, adalet ve vicdan demektir.

Kürdlerin “Sarı Hoca” olarak adlandırdığı İsmail Beşikçi adına İsmail Beşikçi Vakfı kuruldu. Vakıf bünyesinde araştırmacılara kaynak sağlayacak tamamı İsmail Beşikçi tarafından bağışlanan 22 bin kitap ile üç bin cilt gazete ve derginin olduğu zengin bir araştırma kütüphanesi de kuruldu. Vakfın başkanlığını üstlenen İbrahim Gürbüz kuruluş süreci ve vakfın hedefleri hakkında Taraf ’a konuştu.

Beyoğlu Kuloğlu Mahallesi Ayhan Işık Sokak’ta kurulan İsmail Beşikçi Vakfı ve Araştırma Kütüphanesi’yle ilgili konuştuğumuz Vakıf Başkanı İbrahim Gürbüz, 5 mayısta açılışı gerçekleştirilen vakfın kuruluş hikâyesini şöyle özetledi: “Vakfı ilk önce Diyarbakır, Doğubeyazıt, Ankara ve İstanbul olmak üzere dört yerde kurma gibi seçenekler vardı. İsmail Hoca Ankara’da kurulmasını istiyordu. Ancak Ankara’da yer bulmak için ciddi nakit paraya ihtiyacımız vardı. Bunu karşılayamadığımız için hocaya İstanbul’da şu an vakfın merkezi ve araştırma kütüphanesinin olduğu yeri önerdim. Bu yerin hoca tarafından kabul edilmesiyle vakfın kuruluşunu başlatmış olduk. Kitapları Ankara’dan altı kamyonla getirdik. İsmail Hoca kitapları İstanbul’a getirirken bütün kamyonlara şoförün yanında eşlik etti. Kitapları kütüphanede raflara dizerken kitaplardan kopmamak adına bizimle eve gelmek istemiyordu. Kitaplarının yanında bütün mal varlığını da vakfa bağışladı. O hayatını mazlumlara adamanın yanısıra bütün maddî varlığını da başta Kürdler olmak üzere mazlumlara adadı.

Kitapların üniversitelerin kullandığı sistemle katologlandığını, barkotlandığını ve etiketlendiğini söyleyen Gürbüz, bu aşamanın epey uzun sürdüğünü söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Vakıf bünyesinde kurduğumuz İsmail Beşikçi Araştırma Kütüphanesi’nde 20 bini hazır iki bini de sonradan Ankara’dan gelecek olanlarla birlikte 22 bin kitap ve üç bin cilt kadar da gazete ile dergiyi kapsayan bir koleksiyona sahibiz.”

Kitapları iyi ki yurtdışına çıkaramamışız

İsmail Beşikçi ile tanışıklıklarını ve vakfın ilk fikrinin çıktığı anları ise Gürbüz şöyle anlatıyor: “1993’te MKM başkanlığı yaptığım dönemde bir gün bana kendisinde büyük bir kütüphanenin olduğunu, bu kitapları değerlendirmek gerektiğini, Türkiye’de bu kitapları korumanın zor olduğunu mümkünse yurtdışında bir Kürt kütüphanesine vermek istediğini söyledi. O dönemde kitapları yurtdışına göndermek için çalıştık, ancak kitapların çok olması ve koşulların çok ağır olması nedeniyle gönderemedik. İyi ki de o dönemde bu gerçekleşmedi. Çünkü bu kitapların burada kalması, araştırmacıların hizmetine sunulması elbette daha doğru oldu.”

Beşikçi’nin Kürtler üzerinde büyük emeği var

Gürbüz, Beşikçi’yi kendi kelimeleriyle şöyle anlatıyor: “İsmail Beşikçi, ömrünü bilime, mazlumlara ve özellikle de Kürtlere adamış biridir. Beşikçi’nin Kürtler üzerinde emeği büyük. Bu nedenle ona minnet borcumuz var. Beşikçi’yi sadece yaptığı büyük fedakârlıklarla anlatmak yetersiz kalır. Beşikçi Kürtler için özgürlük, adalet ve vicdan demektir. 1961 yılından itibaren, Kürtleri tanımasından itibaren başı dertten kurtulmadı. Beşikçi tıpkı Sokrates gibi, Servetus gibi ölüm pahasına da olsa Don Kişot saflığı ve dürüstlüğüyle asla geri adım atmaz. Israrla gerçeği haykırır. Onun için kimileri onu Franz Fanon’a, kimileri de Jan Paul Sartre’a benzetir.”

Gürbüz, vakfın kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini ise şöyle açıkladı: “Kısa vadede İsmail Beşikçi’nin kendi yazdığı 38 kitabını Kürtçeye, bazı önemli kitaplarını da İngilizce ve Almancaya çevireceğiz. Bütün kitaplarını Türkçe olarak basıp Yaşam Radyo’yu yayına hazırlayacağız. Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’ni kurarak konferans, panel ve sempozyumlar düzenleyeceğiz. Orta vadede de İsmail Beşikçi ödül törenleri düzenlemek, Beşikçi’nin kitaplarını dijital ortama aktarmak, vakıf bünyesinde bir dergi çıkarmak, öğrencilere burs vermek, Diyarbakır’da içinde araştırma merkezi, toplantı salonları ve kütüphanenin olduğu bir kültür kompleksi kurmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Uzun vadede de ise hayalimizde bir müze ve üniversite kurmak var.”

04 Jun, 2012 02

Hüseyin İstemil / Taraf

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur