DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürtaji tartişmak zuldürKurdinfo:16:10 - 10/6/2012

“Kürtaj” ve “sezaryen” tartışmaları Recep Tayyip Erdoğan’ın kendini memleketin tek sahibi heyulasına iyiden iyiye kaptırdığı bir dönemde gündeme geldi.


Bilişim ve teknoloji çağında kürtajı tartışmak, konuşmak oldukça ağırıma gidiyor. Bizim annelik vicdanımızın arasına girme hakkını kim verdi bu hükümete? Sorun bize dayatıldığı için istemeden, bu tartışmanın tarafı olmak durumunda kaldım. Yoksa ne benim, nede kadın hareketinin böyle bir gündemimiz yok. Erkek egemen anlayışı kadınları kendi malı ve mülkü görüp, hak sahipliğini en uç alanlara taşımaya çalışıyor.


Ustalık döneminde Recep Tayyip Erdoğan muktedir oldukça asıl kimliğini rucu ediyor. İktidara yerleşip kendini sağlama aldıktan sonra İslami faşist, gerici anlayışlarının gerektiğini bir bir yerine getiriyor. Artık kendini saklamıyor, gizlenmiyor, gerekte duymuyor. Kendini artık padişah gibi hissediyor. Tepeden bakıyor, kibirleniyor, böbürleniyor, kimseye kulak vermiyor, başka sesleri duymuyor. Büyük bir hızla megomanlaşıyor. Herkesi sindirmeye, susturmaya çalışıyor. Demokratikleşme ve Avrupa Birliği yolunda patinaj çekiyor. 

“Kürtaj” ve “sezaryen” tartışmaları Recep Tayyip Erdoğan’ın kendini memleketin tek sahibi heyulasına iyiden iyiye kaptırdığı bir dönemde gündeme geldi. Gelmek ne kelime esip gürledi. İnsanın aklına hemen şu soru geliyor “düğün değil, bayram değil, eniştem beni niye öptü”. Sormazlar mı adama bu senin kazandığın üçüncü seçim on yıldır bu ülkede başbakansın, defalarca seçim beyannamesi hazırladın, memleketi bir uçtan bir uca gezdin, mitingler yaptın, televizyonlarda konuştun, “ulusa seslendin” birinde kürtajdan bahsetmedin, seçim beyannamelerine, hükümet programlarına koymadın. Kürtaj senin başbakanlığın döneminde yapılıyorken on yıl sustun seyirci kaldın, konuşmadın, ne değişti neyin farkında vardın da bu günlerde kürtaj yasağını gündeme getirdin. Senin deyiminle “kürtaj cinayet ise” başbakanlığın döneminde yapılan bu “cinayet”lerin tanrı ve kul huzurunda suç ortağısın.

Ama niyet “en az üç çocuk” dediğin zamanlardaki gibi kadını eve kapatmak, toplumsal yaşamın dışında tutmak, sosyalleşmesini engellemekse bunun sizin siyasi misyonununuza uygun bir davranış olduğu söyleyebilirim. Biliyorum ki kadın hareketi dövüşe-vuruşa yoluna devam edecektir. Siz ve sizin gibilerden nedamet ve ihsan beklemiyoruz. 

Padişah olurda onun “hınk” deyicileri olmaz mı? Sağlık bakanı Recep Akdağ hekim kimliğini, politikacı kimliğine tercih etti, “mır mır” konuşuyor, ne karşı çıkıyor ne savunuyor. İki arada bir derede. Garibim ileride gidemiyor geriye de. Baktıkça gördükçe hayat sen nelere kadirsin diyor ve kendisine acıyayım mı, güleyim mi gel-git yaşıyorum.

Ankara belediye başkanı Melih Gökçek tartışmaya “Tecavüze uğrayan kadın kendini öldürsün çocuğun günahı ne” şarlatanlığıyla katıldı. Amaç birilerine yaranmak. Gökçek yaransın varsın kadınlar ölsünler ne gam.

Diyanete bağlı din işleri yüksek kurulu yaptığı açıklamayla “kürtaj cinayettir” fetvasıyla katıldı. Padişah olur, şeyh hulislamı olmaz mı, onun fetvası olmaz mı? Olmalıydı elbet, tam da öyle oldu. Sormak lazım gencecik çocuklar yaşları büyütülüp idam edilirken nerdeydi bu diyanet. İşkence ve ölümler yeri göğü tutmuşken bu diyanet ne yapıyordu. Sahi Roboski’de bombalanarak öldürülen bu masum 34 Kürt çocuğu için bu diyanet ne düşündü, ne yaptı. Sivil Kürt politikacısının sürek avına dönüşen tutuklamalarıyla ilgili ne düşünürler. Kürt dili üzerindeki yasaklardan haberleri olmadı mı? Benden söylemesi böyle giderse bunların ardından teneke çalacağız.

SÖZÜN ÖZÜ

Kürtaj bir haktır, tartışmak yersiz ve gereksizdir. Böyle bir tartışmanın içinde ve yanında olmak bile kadınlar için züldür.  “BENİM BEDENİM, BENİM KARARIM” şiarın da kendi somutlayan yaklaşım doğru ve yerindedir. Kimsenin hayatlarımıza ve kararlarımıza müdahale etmesine asla izin vermeyeceğiz. Ne zaman, ne kadar doğuracağımıza bizim inisiyatifimizdedir. İktidar ve bu ilkel geri anlayışın sahiplerini uyarıyorum. Hayatlarımızdan elini çekin.
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur