DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Daraf Bilek Jitemci Arif Doğan hakkında dava açtı mi?Kurdinfo:00:34 - 13/6/2012

Daraf Bilek’in açıklamaları çelişkilerle doludur, tutarsızdır. Daraf Bilek komplo torileri kurmakta ve kendisi üzerinden Kürdistan ulusal damarının kurutulmak istendiğini savunmaktadır.


Mayıs 2011de Serhad Amedi Mahlasını kullanan bir kişi değişik internet sitelerine yolladığı  bir mail ile jitemci Arif Doğanın Daraf Bilek hakındaki iddialarına yer veriyor ve Daraf Bilek’i suçluyordu. Birçok Kürd sitesi olaya yer verdi ve bazı siteler de Daraf Bilek ile ilişkiye geçip açıklama yapmasını istedi. Olayı böyle duydum.

 

Arif Doğan’ın ’’JITEM’İ BEN KURDUM’’ kitabı Ocak 2011de yayınlanmış. İnternet üzerinden duyulmasına kadar Daraf Bilek’in suskunlukla geçiştirmek istediği anlaşılmaktadır. Ancak olay duyulduktan sonradır ki Daraf Bilek peş peşe açıklamalar yaptı.

 

Daraf Bilek’in açıklamaları çelişkilerle doludur, tutarsızdır. Daraf Bilek komplo torileri kurmakta ve kendisi üzerinden Kürdistan ulusal damarının kurutulmak istendiğini savunmaktadır. Kendisinin türk istihbarat örgütleri ile işbirliği yapmış olup olmamasının neden Kurdistan ulusal damarını kurutacağını anlamak ise mümkün değildir.

 

Daraf Bilek ergenekon çevrelerinin Arif Doğanı konuşturtuğunu,onun adına kitap yazıp dağıttığını iddia etmektedir. Darafa bakılırsa ergenekon Daraf Bilek’in türk istihbarat örgütleriyle ilişkilerinden söz ederek kendini saklama çabası içersindedir. Daraf Bilek şunları da söylemektedir; ’’ Bu iddaların neden ortaya atıldığı çok açıktır. Kemalizm’i kurtarmak için Kürdlerin ulusal damarlarını yerel Kemalistlere satanlar, kendilerinin bulaştığı pisliğe tüm yurtsever Kürdistanlıları da ’bulaşmış göstererek’ ulusal nitelikte hiçbir kişi ve kurum bırakmak istemiyorlar.’’

Bir şey anladınız mı? Kürdistan ulusal damarını yerel Kemalistlere satanlar Daraf’ı karalamakla ’’ulusal nitelikte kimse bırakmak istemiyorlarmış! Velhasılı Daraf Bilek üzerinden Kürdistan yok edilmek üzereymiş! Daraf Bilek insanları aptal mı sanıyor, çamura mı yatıyor anlamak mümkün değildir.

Ergenekonun Arif Doğan adına kitap yazıp Darafı karaladığı iddiasına ilişkin şunu söyleyeyim, bence deli saçması bile değil. Buraya bir alıntı alıyorum;

02/12/2008 tarihli oturum  açıldı

 

Sanık Fikret Emek huzura alındı.

Daha önce okunan iddianame doğrultusunda CMK nun 147 ve 191. maddesindeki yasal  hakları kendisine izah edildi.


Avukatınız hazır, sorulara cevap vermeme hakkına da sahipsiniz, delilerinin tamamını toplama hakkına sahipsiniz, buna göre savunma yapmak istiyor musunuz, dedi.


Sanık Fikret Emek: evet dedi.


SANIK FİKRET EMEK SORGU VE SAVUNMASINDA:

... Ben 1980 yılında Kara Harp okuluna girerek 2004 yılında binbaşı rütbesinde terör malulü gazisi statüsünde emekli olana kadar kahraman Türk  silahlı kuvvetleri bünyesinde şeref ve onurumla görev yaptım. Bu zaman dilimi içersinde 1991-1995 yılları arasında komando birlikleri ve özel kuvvetler komutanlığı bünyesinde görev yaptım.

…

19. klasör 153 ve 156. sayfalarda İbrahim Çifçi nin isminin geçtiği, 2000 yılına ait bir istihbarat bilgi raporu, bu raporu okumak istiyorum. 25–26/04/2000 tarihlerinde Barzani yönetimi ile Türk ortakları arasında bir toplantı yapıldığı, toplantıya Barzani yönetiminden eski Dohuk Valisi Abdülaziz, Dohuk  Vali yardımcısı hazine ve maliyeden birer kişinin Türk ortaklarından ise, Van ili Başkale ilçesi nüfusuna kayıtlı, 1955 doğumlu Necmi Yagızer, ilçemiz Yeşiltepe mahallesi nüfusuna kayıtlı Ahmet ve Meryem oğlu 1963 doğumlu, Abdullah Özger ve PDK/BAKUR un  Avrupa faaliyetlerini organize eden Daraf Bilek, kardeşi CHP Siirt il başkanı ve eski milletvekili adayı Mervan Bilek in katıldığı, toplantı sonucu Abdullah Özger, Necmi Yağızer, Mervan Bilek ve Barzani yönetimini olmak üzere otel hisselerinin dört eşit paya bölünmesi şeklinde karar alındığı, otelin yıllığı 80,000 dolardan 25 yıllığına kira sözleşmesinin yapıldığı, otelin ilk yılının  kirasının ortaklara jest olması amacı ile alınmayacağı, otelin alt katında bulunan gazinonun İbrahim Çifçi (0532 336 81 66- 0232 483 27 37 ) telefon numaralarının geçtiği, İbrahim Çifçi adına bazı ıraklı şahısların işleteceği otel müdürlüğüne daha önce Ankara Sürmene otelinde çalışan Turan isimli şahsın getirildiği ve Abdullah Özger in ise kendi adına ıraklı bir şahsa vekâlet verdiği şeklinde yazılıdır. Bu belgeyi kabul etmiyorum. Çünkü ben 1999 -2001 yılları arasında Kars ta görev yapıyordum. Bu belgenin bende olması mümkün değildir.

25–26/04/2000 tarihlerinde Daraf Bilek’in de içinde olduğu birkaç kişi ticari bir toplantı yapıyorlar. Olay türk istihbarat örgütlerine rapor ediliyor. Büyük bir ihtimal ile toplantıya katılmış olanlardan birileri yapıyor bunu. Belgeler bulunuyor ve soruşturuluyor. Şimdi Daraf Bilek üzerinden ulusal damarın hedeflendiğini mi düşünmemiz lazım?

***

Açık yargılamaya devam olundu.


Sanık Arif Doğan’ın doktor refakatinde huzura duruşmaya getirildiği anlaşılmakla huzura alındı.


Doğrudan sorgusuna kaldığı yerden devamla.

Mahkeme Başkanı:"Savcı Bey buyurun.”

…

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel: ”Evet yine depoda ele geçirilen belgeler içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı Ankara gizli istihbarat grup komutanlığı faaliyet raporu 14.10.1987 tarihli altında Arif Doğan, Hüseyin Kara, Cem Ersever ve Ali Yıldız’ın imzaları bulunan bir belge var 15 Ekim 1987 tarihi bunun içerisinde şöyle bir ifade var ben bunu öğrenmek istiyorum; gizli faaliyetler örgütü geri bölgesindeki kamplarında vurabilmek maksadıyla PKK’nın ideolojisine, ideolojisiyle ters düşen örgütlerle görüşme yapılmış ve bir örgütle de üst seviyeye kadar ulaşılmıştır. Şeklinde bir ifade var, dün kendiniz burada Hizbullah’ı kurduğunuzu söylediniz bu konuyla bir ilgisi var mıdır açıklar mısınız?”

 

Sanık Arif Doğan:”Hizbullah mı, ya o zaman ben bunun cevabını verdim Sayın Savcım dönüp dönüp aynı soruyu mu soruyorsun?”

 

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel: ”Yani burada ifade edilen Hizbullah terör örgütü müdür?”

 

Sanık Arif Doğan:”Ben hangi o üst düzey, üst düzey kuruluşla.”

Mahkeme Başkanı:"Hoparlörü alır mısınız elinize?”

Sanık Arif Doğan:”Söyledim efendim.”

Mahkeme Başkanı:"Mikrofona bakar mısınız?”

       

Sanık Arif Doğan:”Pardon özür dilerim. Kiminle irtibata geçtiğimi arz ettim Sayın Savcım. Başkanıma da söyledim dedim ki KOK kürdistan ulusal kurtuluşçuları. Kurucusu da Darraf Bilek halen Yunanistan Rarviyon Kampındadır. Orada bahsedilen örgüt budur.”

Mahkeme Başkanı:"Odur.”

Sanık Arif Doğan:”Evet.”

Mahkeme Başkanı:"Savcı Bey buyurun.”

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel:”Evet.”

Sanık Arif Doğan:”Söyledim onu ben daha önce.”

 

Demeki ortada mahkemelere düşmüş belgeler vardır. Arif Doğanda bulunan sekiz çuval belgenin içinde çıkan bir belge savcının dikkatını çekiyor, ne olduğunu öğrenmek istiyor. Savcı üstdüzey yöneticinin Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu olduğundan kuşkulanıyor ancak Arif Doğan bu kişinin ’’Darraf Bilek’’ olduğunu söylüyor.

Görüldüğü gibi öyle birileri Arif Doğanı Daraf hakkında konuşturmuyor. Ele geçen belgelerin soruşturulduğu türk mahkemesinde cereyan ediyor olay.

…

Daraf Bilek’in açıklamalarındaki gariplikler hakkında daha fazla bir şey söyleme gereğini duymuyorum. Ancak Daraf Bilek açıklamasının sonlarına doğru ’’ Arif Doğan'ın yalanlarını mahkeme kanalıyla hukuki olarak ortaya koyacağım gibi, Arif Doğan'a sığınacak kadar basitleşen ve kendilerine ne yazik ki hala "Kürd" diyen zavallıları da yurtsever halkımızın vicdanında mahkum edeceğim.’’ demektedir. Bu sözlerin tarihi 24 mayıs 2011 dir. Üzerinden bir yıldan uzun bir süre geçmiştir. Daraf Bilek’in Arif Doğan hakkında bir dava açıp açmadığı hala meçhuldur.

 

Daraf Bilekin Arif Doğan hakkında dava açmış olup olmamasının benim açımdan hiç bir önemi yoktur. Ancak dava açmadıysa yukarıdaki sözleri ne diye etti? Daraf Bilek bu konuyu açıklığa kavuşturmak zorundadır, dava açtı mı açmadı mı? Susmak Arif Doğanı doğrulamak anlamına gelecektir.

 

Açıkça belirteyim, Daraf Bilek bu tür ilişkiler içersine girdiyse yalnız değildir, arkadaşları da vardır.

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur