DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

"Kürt halkı, içi boş sözleri ve gözlerini boyama politikalarını anlayacak ve buna göre tavır koyacak düzeydedir"Kurdinfo:01:09 - 17/6/2012

Doğru olan Kürt çocuklarına anadille eğitim, Türk çocukları için beşinci sınıftan sonra haftada iki saat Kürtçe seçmeli derstir.


KAMUOYUNA

Türkiye’de, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana 90 yıldır devam eden toplumsal ve insani bir sorun olan Kürt sorunu vardır. Devletin, Kürtlerin varlığını inkar ettiği, kimliği, dili, kültürü ve her türlü değeri üzerine idari, askeri, ideolojik, kültürel, psikolojik baskı yaratarak ortadan silmeye uğraşmaları sonucu ortaya çıkmış ve adına kısaca Kürt sorunu denilen büyük bir problem devam etmektedir. Bu sorun, en açık ifadesiyle eşitsizlik sorunudur. Ayni zamanda Türkiye’deki toplumun neredeyse üçte birini oluşturan Kürtlerin her türlü toplumsal ve insani haklarından mahrum bırakılması ve sindirilip bu haksızlığı kabul etmesi için devletin reva gördüğü baskı, işkence, sürgün, cezaevi gibi muamelelerin adıdır Kürt sorunu. Bekledikçe büyüyen, büyüdükçe çözümü zorlaşan, Türkiye’nin geleceğini de kendi sonucuna bağlayan büyük bir sorundur. Bu sorunun çözümü de 90 yıllık gayri insani uygulamaların son bulması ve eşitsizliğin ortadan kaldırılması ile mümkün olacaktır.

Türk ulus devletinin kuruluşu ve inkar politikalarının başlamasıyla birlikte kendisine reva görülen yaşam seviyesine isyan eden Kürtlerin yaşamadığı acı kalmamıştır. On binlercesinin öldürülmesi, yüz binlercesinin sürgün edilmesi, milyonlarcasının asimilasyona uğraması Kürtlerin haklarını talep etmekten alıkoyamamıştır. Son otuz yıldır başlatılan silahlı isyanda Türklerden ve Kürtlerden on binlerce insan yaşamını yitirmiş, toplum büyük acılar yaşamıştır.

Geçmiş hükümetlerden farklı olarak AKP iktidarı soruna daha yapıcı yaklaşmış ve acıların azaltılması ve ortadan kaldırılması ihtimali gibi söylemleri devlet siyasetinin içinde kendine yer bulmuştur. Zaman, zaman umutlar kabarmış olsa da devletin kronikleşmiş egemen ulus ideolojisi sorunu anlamaya ve çözüm sürecine sokmaya engel olmuştur.

Kürt halkı yaşadıkları acılar, yarattığı örgütlülük ve dünyayı izleme becerisi göstermesinin sonucu olarak haklarının bilincine varmıştır. Kürt halkı, içi boş sözleri ve gözlerini boyama politikalarını anlayacak ve buna göre tavır koyacak düzeydedir. Kürt halkı ertelenemez haklarının elde edilmesi ve kullanılması için ayaktayken ve statü talep ederken Kürt çocuklarına beşinci sınıftan sonra haftada iki saatlik seçmeli ders “hakkının” verilmesi samimi bir yaklaşım değildir. Kürtlerle alay etmektir. Bu, devletin sorunu çözme istemini değil, sorunu görmezden geldiğini göstermektedir.

Kürt sorunu eşitsizlik sorunudur. Bu sorunun çözümü Kürtlerin Türkiye’de Türklerle her bakımdan eşit ve ayni haklara sahip olması ile mümkündür. Kürt çocuklarına Türk çocukları gibi kendi anadilleri ile eğitim görme hakkı verilmedikçe herhangi bir eşitlikten ve kardeşlikten bahsedilemez. Kürt çocuklarına ilk sınıftan üniversiteye kadar ana dille eğitim Kürtlerin olmazsa olmazıdır. Doğru olan Kürt çocuklarına anadille eğitim, Türk çocukları için beşinci sınıftan sonra haftada iki saat Kürtçe seçmeli derstir. Böylece birbirlerini daha iyi anlamaya çalışan yeni bir kuşak yaratılmış olur.

Partimiz atılan her iyi niyetli adımı olumlu bulmuş, gerektiğinde katkı yapmaya hazır olduğunu açıklamıştır. Her zaman olduğu gibi çatışmaların durdurulması, sivil siyasetin esas alınması ve sorunların bu çerçevede tartışılıp çözüme kavuşturulması gayretlerinin yanında olacağımızı, ama avutma ve kandırma politikalarına da karşı duracağımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz.

16.06.2012

İbrahim Küreken

Hak ve Özgürlükler Partisi

Genel Başkan Yardımcısı
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur