DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürtçe seçmeli ders garabetiKurdinfo:23:20 - 19/6/2012

Başta meseleye, duygusal yaklaşımdan uzak, kendi gerçekliğimizide olabildiğince objektif değerlendirirerek bakmak, Kürtler açısından son derece önem arz etmektedir.


Başta meseleye, duygusal yaklaşımdan uzak, kendi gerçekliğimizide olabildiğince objektif değerlendirirerek bakmak, Kürtler açısından son derece önem arz etmektedir. Kürt siyasetçileride konuyu değerlendirirken, hükümetin konu ile ilgili ana stratejisini analitik bir yaklaşım ile değerlendirmeli ve Kürtçenin seçmeli ders olmasının varacağı yeri, Kürtlere getirisi ve götürüsünün neler olacağınıda değerlendirmeli ve değerlendirirkende, örgütsel kaygılardan uzak, ulusal kaygılar doğrultusunda değerlendirmelidir.

Kürtçe, seçmeli ders olarak uygulamaya konulacağı kesin görülmektedir. Uygulmasına uygulanacakta nasıl? Bu konuda netleşmeyen bir çok yön vardır.

Kürtçenin seçmeli ders olması önümüzdeki eğitim döneminde uygulanacağını açıklamalarına rağmen, eğitimde 4+4+4 uygulamasıda yeni olduğundan,

-  Kürtçe hangi dönemde uygulamaya sokulacak? Mevcut bilgilere göre 2. 4 te yani 5.sınıfta Kürtçe seçmeli ders olarak seçilebilecek,

-  Kürtçeyi seçen bir öğrenci  başka yabancı dili seçebilecek mi? seçebilirse bile bu öğrencinin performansını nasıl etkileyecek?

-  Kürtçe haftada kaç ders olacak?

-  Kürtçe seçmeli ders olarak kaçıncı sınıfa kadar devam edecek?

-  Kürtçe dersleri için nasıl bir sınıf düzeni kurulacak?

-  Kürtçe dersleri için öğretmen atamasında kriterler neler olacak, yeterli kadroyu bulabilecekmi,buna ayırdığı bütçe varmıdır?

-  Kürtçe ders müfredatı neye göre hazırlanacak? Kemalist ideolojimi yoksa Kürt tarihi ve kültürümü öğretilecek?

-  Kürtçe dersler 5. sınıftan sonra olacağına göre, Ana okullarında kürt çocuklarının Türkçe eğitilmesi asimilasyonun devamı olmayacakmıdır?

-  Kürtçe alfabe ve ders kitapları devlet tarafından verileceğine göre, kullanlacak alfabe de W Q X Ê Î  harflerinin yasal düzenlemesi yapılmışmıdır?

Tüm bu belirsizliklerle beraber uygulamanın özünde bir gariplik vardır.

Yani, yıllardan beri red, nkar ve asimilasyon politikalarının yanı sıra, baskı ve işkencelerle kullanılması yasaklanmış olamasına rağmen, yaşamın her alanında varlığını sürdürebilen kürt dilini, eğitim kurumlarında, Kürtlere ana dillerini yabancı dil gibi öğretmeye kalkışmak, en kibar tabir ile (oyun değilse) siyasi körlüktür, en iyimser yaklaşım ile de Kürtleri ciddiye almamaktır.

Şu çok iyi bilinmeli ki Kürtlerin, kendi dillerini milli eğitime bağlı kurumlarda öğrenmeye ihtiyacı yoktur, öyle bir talepleri de olmamıştır, Kürtler, eğitim kurumlarında kendi çocuklarına yönelik yapılan eğitimin Kürtçe yapılarak çocuklarının anlama, anlatma ve gelişmesinin sağlanmasını istemektedir. Yani Kürtlerin ANA DİL İLE EĞİTİM talepleri vardır.

Seçmeli ders ise, Kürt olmayıp, Kürtçeyi öğrenmek isteyenler için olabilir.

Bu istem Türk kamuoyunda bilinçli olarak yaratılan bölünme fobisinin çok dışında bir şeydir, bu istem çağdaş demokrasilerde olan, olması gereken en masum demokratik bir hak talebidir, aksi, hak gaspıdır.

Kürt siyasetçileri, Ana dil ile eğitimin bir hak olduğu gerçeğini göz ardı etmeden ve seçmeli ders ugulamasına tavır geliştirirken işin kolayınada kaçmamadan Türkiye ve Kürtlerin gerçeğinide anlayarak bir tavır geliştirmek zorundadır. Türkiye gerçeği derken, özellikle Türk siyasetçileri, aydınları, yıllardan beri ırkçı ve üstün olma duygusu bilinçaltına yerleştirilmiş bir toplum ile karşıkarşıyadır ve özellikle iyi niyetli siyasetçiler dahi kitlelerin bu şartlanmışlığını dikkate alarak kürt meselesine yaklaşım göstermektedir, bu hassasiyetle çözüm ve stratejilerini belirlediklerinden dolayı  Kürtlerin sornununa çağdaş, demokratik ve kalıcı çözüm anlayışını ortaya koyamamaktadır.

Hükümet kanadı ise, konuyu oldukça bilinçlice öne sürdüğü görülmektedir, zira bundan önce Kürtlerle ilgili TRT6, ÜNİVERSİTELERDEKİ YAŞAYAN DİLLER BÖLÜMLERİ, KÜRTÇE SİYASİ PROPAGANDA SERBESTİSİ vs. gibi attıkları tüm adımlarda aynı anlayış vardır. Bu anlayış Kürtlerin toplumsal özgürlüğüne yönelik değil, bireysel özgürlüklere yönelik olduğu anlayışıdır. Burada çok önemli ve ince bir nokta olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Hükümet, devletin Kürtlerle ilgili asli politikasından vazgeçmediğini göstermektedir, yani ; Türkiye Cumhuriyetinin altına imza attığı birçok uluslararası sözleşmeler gereği, Kürtleri  halk olarak  kabul ederse, bunun gereği olan kolektif  haklara hayır diyemeceği için, Kürtleri resmen tanımamakta ısrar etmektedir ve bu ısrarın altındada, taahhüt ettiği kollaktif haklardan sıyrılmak vardır. Devletin milli politikası, dersane ve özel kurs marifeti ile Kürtlerin dillerini öğrenmesine izin vermek ve bu konuda herhangi bir ekonomik ve programsal bir sorumluluk almamaktır. Buna rağmen seçmeli ders uygulaması, sorumluluk aldığını göstermektedir, bu da kürt dili ile igili kırmızı hattı değiştiği anlamına gelmektedir. ancak Kürtleri bir halk olarak tanımamakla eski milli politikasını değiştirmemiş olacak, ama eğitimde sorumluluk almış olacağından, Kürtler açısından, yeni bir konsept ortaya çıkmış olacak.

Bu yeni konsepte göre Kürtlerin çok hassas davranması ve tekrar altını çizerek bellirmeliyimki, işin kolayına kaçmadan değerlendirmelidir. Kürtler, siyasi parti, dernek, sivil toplum kuruluşları ve ilgili tüm kurum ve kuruluşları ile, Türlkiye genelinde Kürtlerin yaşadığı tüm illerde, bunu talep etmeli, çocukların Kürtçe öğrenmesinin yanı sıra devletin Kürt dili öğretmenlerine ihtiyaç duymasını sağlayarak tüm üniversitelerde kürt dili edebiyatı bölümlerinin açılmasını sağlamalı ve bütün bunları yaparken de, bunun kesinlikle yetersiz olduğunu ve ana dil ile eğitim talebini gündemden düşürmeden mücadelesini sürdürmelidir.

Abdulhay Okumuş
Diyarbekır

yeko_96@hotmail.com

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur