DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Popülizm ve kültürKurdinfo:12:57 - 23/6/2012

Faqîyê Teyran’ ı tanımayan, Cegerxwîn denildiğinde bir dizesini belirtemeyen ve hatta anadilinden utanabilecek seviyeye gelmiş bir gençlik.


Yaşadığınız coğrafyada, yaşam koşulları sizin ekseniniz dışında gelişmiş ise ve bir takım adaptasyon sorunları içerisindeyseniz biliniz ki orada değerleriniz yok olup gidiyordur. İşte o zaman popüler kültürün entegrasyon sürecinden asimilasyona doğru bir yol almışsınızdır.

Yukarıda kast ettiğim aslında popüler kültürün pozitif yanının dışında bir takım olumsuz toplumsal tepkilerin ortaya çıkışıdır. Bütünleşen insanlık coğrafyası ve sınırsız dünya kavramlarının yaygınlaşması, beraberinde çığırdan çıkan davranışları da getirmektedir. Biz muasır medeniyetler kavramının içeriğini tanımlarken batı toplumunu baz alarak şekillenmekteyiz. Oysaki Kürt coğrafyası ve toplumu şuan bu kavramın oldukça dışında olmasına rağmen batı hayranlığı bizi apolitize etmekedir. Özellikle gençlerin kültür takipçiliği (moda, müzik,fast food) yapığı bu yüzyılda farkında olmadan kendilerini öz kültürlerinin dışında tutmaktadırlar. Ortaya çıkan sorunun sonucunu bugün tahmin etmek çokta zor değil aslında. Apolitik bir toplumun, delidana gibi orta da dolaşan genç kuşağı. Yani Kendi dilinden uzak, kültüründen bi haber bir nesil. Faqîyê Teyran’ ı tanımayan, Cegerxwîn denildiğinde bir dizesini belirtemeyen ve hatta anadilinden utanabilecek seviyeye gelmiş bir gençlik. Popüler kültüre karşı değilim ama yıllar sonra şu sözleri duymak hepimizi derinden yaralayacak ‘ kültürümüz yok oldu’. 

Peki, ne yapılabilir? Bu konuda neler söylenmeli? Babaların ve annelerin görevleri ne? Çocuklara neler anlatılmalı? Yani tarihini dengbêjlerin ustalıkla sarf ettiği sözlerinden hatırlayan ve çîrokların, beynimizdeki güzelliğini anımsadıkça gelecek nesil için neler yapmalı? Geleceğimizi düşünme vaktinin geldiği kanısındayım. Geç kalmak bize o kötü kelimeyi söyletmekten başka bir sonuç doğurmayacak. Bugün kaç kişi klasik ve modern Kürt edebiyatının gelişiminin farkında ya da kim Kürtçe şiir kitapları alıpta, yazılan satırların büyüsünü anlamakta. Bugünü değil artık, yarının bizi neler beklediğine bakalım. Bırakalım siyasetçilerimiz kendi kulvarlarında mücadelelerini versinler, ama biz toplum olarak önce geçmişimizi popülizmin esiri etmeyelim. Varlığımızın haberdarı olalım. Kimliğe sahip çıkmak sadece anayasal taleplerin iadesi değildir. Asıl kimlik, insanın manevi değerlerini oluşturan kültür bilincidir.

‘Daha önce yazdığım Kürtçe makalelerime baktığımda bu eleştirileri yapmayı doğru buluyorum. Çünkü Kürtçe yazıp okuyamasaydım kendimi sadece Kürtçe konuşuyorum diye yeterli bulsaydım o zaman bu sözleri sarf etmek harcım olmazdı. ‘

      sertac_tarhan@hotmail.com                                                                
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur