DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

DDKD hat avakirinKurdinfo:15:36 - 24/6/2012

DDKD Kurucular Listesi


Kürt sivil ve demokratik hareketinde yeni bir adım:

DDKD Devrimci Demokrat Kürt Derneği Kuruldu

 

Kürt sorununda adil, demokratik ve barışçıl bir çözümün kendini dayattığı günümüz koşullarında, 12 haziran 2012’de merkezi Diyarbakır’da olan yeni bir sivil ve demokratik dernek, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) kuruldu. DDKD, 1960’larda Devrimci Doğu Kültür Ocakları (DDKO) ile başlayan ve 1977 yılında Diyarbakır’da merkezi Devrimci Demokratik Kültür Derneği’nin (DDKD) kurulması ile yeni bir aşamaya ulaşan bir geleneğinin sürdürücüsüdür. DDKD, kökleri 1900 yılında İstanbul’da kurulan Kürdistan Azm-i Kavi Cemiyeti’ne dayanan Kürt sivil ve demokratik hareketinin de ayrılmaz bir parçasıdır.

Çağdaş ve evrensel hukukun üstünlüğü ilkesini kendine rehber edinen DDKD, her türlü ulusal, ırksal, dilsel, sınıfsal, cinsel, yaşsal, dinsel, mezhepsel, fiziksel, bölgesel ve benzeri ayrımcılıklara karşıdır. DDKD, üstlendiği sivil ve demokratik misyona uygun olarak, yaşamın değik alanlarında çalışmalarını sürdürecek.

DDKD, tüm çalışmalarında sivil, demokratik ve barışçıl yol ve yöntemleri kullanır. Anaokulundan yüksek öğremine kadar Kürtçe eğitim ve öğretim, 1970’ler de olduğu gibi günümüzde de DDKD’nin en temel taleplerinden birisidir.

Karşılıklı güven ve saygı temelinde Kürtler arası işbirliği ve dayanışmaya büyük önem veren DDKD, sivil ve demokratik hareketin daha da gelişip güçlenmesini isteyen herkesi bu mücadeleye omuz vermeye çağırır. 

 

DDKD KURUCULAR LİSTESİ

 

İlhan ZEYREK
Abdulhay OKUMUŞ
Hiyasettin ÖZBEY
Ömer ERDEM
Ramazan KAHRAMANER
Kutbettin YILDIZ
Nurullah Fikri TİMUR
Naşit BAKAY
Mustafa DORA
Hatip YAPIŞTIRAN
Ahmet Mirza EYÜPOĞLU
İmam TAŞCIER
Faiz EŞİN
Mehmet Emin EREN
Yemlihan ÖZKAN
Bahattin AYAZ
Casim TÜRKÖZ
Hüsamettin ACAR
Fahrettin TÜTÜNCÜ
Gürcan BAYRAKÇI
Hatip ARSLAN
Süleyman ALIŞ
Cevdet AYAZ
Adnan ÖZBİNGÖL
Mehmet ÜLGEN
Mehmet Kasım KAHRAMANER
Necat ÖZBEY
Hatip YAZICI
Şergüh DİP
Şeref YALÇIN
Orhan KAYA
Abdulhalim İPEK
Mehmet ECE

 

Di tevgera sivîl û demokratîk a Kurdî de gaveke nû:

D D K D- Komeleya Kurdî ya Demokrat a Şoreşger

HATE AVAKIRIN

 

Di şertên îroyin de ku di pirsa Kurdî de çareseriyeke adil, demokratîk û aştiyane xwe ferz kiriye, di 12ê Hezîrana 2012yan de komeleyeke nû ya sivîl û demokratîk ku navenda wê li Diyarbekirê ye, Komeleya Kurdî ya Demokrat a Şoreşger (DDKD) hate avakirin. DDKD, berdewamiya wê tradisyonê ye ku di salên 1960î de bi Komeleyên Kultura Rojhilat ên Şoreşger (Devrimci Doğu Kültür Ocakları, DDKO) dest pêkir û di 1977an de li Diyarbekirê bi avakirina Komeleya Kulturî ya Demokratîk û Şoreşger (Devrimci Demokratik Kültür Derneği, DDKD) a navendî gihaşte merheleyeke nû. DDKD, herweha beşeke tevgera sivîl û demokratîk a Kurdî ku bingeha xwe ji Komeleya Azmi Bihêz a Kurdistanê (Kürdistan Azm-i Kavî Cemiyeti) ku di 1900î de li Îstenbolê hatibû avakirin, digre.

DDKD, prensîba hiqûqa hevdem û gerdûnî ji xwe re dike şiyar û li hember cudatîkirina (dîskrîmînasyon) netewî, nîjadî, zimanî, sinifî, cînsî, temenî, dînî, mezhebî, fizîkî, herêmî û her wekî din derdikeve. DDKD, li gorî mîsyona xwe ya sivîl û demokratîk, dê xebatên xwe di warên cuda yên jiyanê de bimeşîne.

DDKD, di hemû xebatên xwe de rê û rêbazên sivîl, demokratîk û aşîtiyane bikar tîne. Ji hêlîna zarokan heta xwendina zaningehê perwerdeya bi zimanê Kurdî, wekî salên 1970yî îro jî yek ji daxwazên bingehîn ên DDKDê ye.

DDKD, li ser bingeha bawerî û hurmeta hevbeş girîngiyeke mezin dide hevkarî û piştgiriya navbera Kurdan û gazî hemû kesên ku dixwazin tevgera sivîl û demokratîk xurtir bibe, mil bidin vê têkoşînê.

 

ENDAMÊN RÊVEBİRÎYÊ

İmam TAŞÇIER, Serokê Giştî
Abdulhay OKUMUŞ, Cîgirê Serok
Kutbettin YILDIZ Sekreter
İlhan ZEYREK, Mihasip
Süleyman ALIŞ, Endam
Hiyasettin ÖZBEY, Endam
A.Halim İPEK, Endam

 

Tevgera sivîl û demokratîk a Kurdî di gamêna newe:

D D K D- Komeleya Kurdî ya Demokrat a Şoreşger

AMÊ VIRAŞTEN

 

Şertê ewroyin di ki persa Kurdî di çareseriyêna adil, demokratîk û aştiyane xu ferz kerdo, 12ê Hezîrana 2012in di komeleyêna newe ya sivîl û demokratîk ki navenda ci Diyarbekir da, Komeleya Kurdî ya Demokrat a Şoreşger (Devrimci Demokrat Kürt Derneği, DDKD) amê viraşten. DDKD, berdewamiya ey tradisyonî ya ki serê 1960 di bi Komeleyê Kultura Rojhelat ê Şoreşger (Devrimci Doğu Kültür Ocakları, DDKO) dest pakerd û 1977 di Diyarbekir di bi viraştena Komeleya Kulturî ya Demokratîk a Şoreşger (Devrimci Demokratik Kültür Derneği, DDKD) a navendî resa merheleyêna newe. DDKD, perçeyêna tevgera sivîl û demokratîk a Kurdî ki bingeha xu Komeleya Azmi Bihêz a Kurdistanî (Kürdistan Azm-i Kavî Cemiyeti) ki 1900 di Îstenbol di amêbî viraşten, gêna.

DDKD, prensîbê hiqûqê hevdem û gerdûnî xu re kena şiyar û civerê pêraciyakerdena (dîskrîmînasyon) netewî, nîjadî, ziwanî, sinifî, cînsî, temenî, dînî, mezhebî, fizîkî, herêmî û zey nînan vijêna.

DDKD, goreyê mîsyonê xu yê sivîl û demokratîk, a do karûbarê xu warê ciya yê jiyanî di bikero. DDKD, heme karûbarê xu di ray û rêbazê sivîl, demokratîk û aşîtiyane bikar ana. Halîna qeçekan ra heta wendina zanîngehî perwerdeya bi ziwanê Kurdî, zey seranê 1970 ewro jî jew ji waştenê bingehîn ê DDKD yo.

DDKD, bingehê bawerî û hurmeto hevbeş sero giraneyêna gird dana piyakarkerden û paştîgurotena miyanê Kurdan û vêndana heme kesê ki wazenê  tevgera sivîl û demokratîk xurtir bibo, paştî bidê ney têkoşîni.

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur