DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürt sorunda barışı sağlamak, Kürt halkının temel ulusal haklarını kabul etmekten geçerKurdinfo:22:37 - 24/6/2012

Kürt sorununu silahların susmasına indirgemek, esas sorunun hasıraltı edilmesi ve yüzyıllık haksızlıklara göz yumulması anlamına gelir.


 

                                           BASINA VE KAMUOYUNA

 

Kürt sorununun çözümsüzlüğü şiddet ve çatışma zeminini beslemeye devam ediyor. Söz konusu kırılgan siyasi ortam, son Dağlıca olayında olduğu gibi her gün yeni can kayıpları ve acılara yol açıyor.

 

Kürt sorununun çözümü için yakalanan elverişli iç ve dış koşullara rağmen, siyasal iktidar, bunca can yakan Kürt sorununu çözmek yerine, zamana yayarak sorunun kangrenleşmesine neden olmaktadır.

 

Çözüm yönünde ifade edilen sözlere karşın; bir sürek avına dönüşen KCK tutuklamaları, ardı arkası gelemeyen tutuklama furyaları vb. uygulamaların siyasi ortamı yumuşatmak yerine olanı da iyice zehirlediği ortadadır.

 

Uludere katliamında katileri koruyan tutumuyla AKP iktidarı, çözüme değil Kürt halkına karşı ayırımcı politikalarda öncüllerinden farklı olmadığını gösterdi.

 

TMY, SPK, TCK gibi çağdışı zihniyetin ürünü olan yasal düzenlemeler konusunda demokratik bir değişikliğe gitmek yerine, siyasal iktidar, mevcut durumu muhaliflerine karşı fırsatçı bir anlayışla kullanma çabası içinde oldu.

 

Ayrıca unutulmamalı ki, bir halka hakları gıdım gıdım verilmez, ona dilenci muamelesi yapılarak aşağılanmaz, bir silahlı örgüte karşı rehin gibi tutulmaz. Böylesi aşağılayıcı bir politikanın güvensizliği artırmak ve umutsuzluğu derinleştirmek dışında gidebileceği bir yer yoktur.

 

PKK de, çözüm sürecinin olgunlaşması için yapıcı bir rol oynamaktan çok, şiddet ve çatışma ortamının derinleşmesi yönünde siyasal iktidar ile benzer ve paralel bir tutum sergilemektedir.

 

Silahla sorunun çözülmeyeceği apaçık ortadayken ve bu gerçek kendileri de tarafından onlarca kez itiraf edilmişken, silahlı eylemlerde ısrar etmenin kime ne yararı var? Silahlı çatışma ve şiddet yöntemlerinin çözümsüzlük ve kaos ortamını derinleştirdiği, barışçıl çözüm çabalarını sabote ettiği açık değil mi?

 

Gelinen aşamada PKK’nin yürüttüğü savaşın PKK’nin kendisi ve başkalarına hizmet etmesi mümkün. Ancak kesin olan bir gerçek var, o da bu savaşın Kürt halkına hizmet etmediğidir.

 

Ancak şiddet ve savaş zihniyeti artık sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır.

 

İçerde ve dışarıdaki bütün gelişmeler Kürt sorununda barışçıl çözümü dayatıyor.

 

CHP’nin son girişimi, değişim karşıtlarının direncinin kırılması ve siyasi atmosferin yumuşamasına katkısı bakımından önemlidir.

 

Kürdistan Bölgesi siyasi liderlerinin Kürt sorununun şiddet kapanından kurtularak barışçıl bir çözüme kavuşmasını samimiyetle istediklerine kuşku yoktur.

 

Gelinen aşamada ABD’nin sorunun çözümünden yana olması önemli bir avantaj.

 

Kürt hareketinde önemli bir şahsiyet olan Lela Zana ise son çıkışı ile bir tabunun kırılmasına yol açtı ve Kürt kesiminde sessiz bir çoğunluğun çığlıklarına tercüman oldu. Zana’nın çıkışı, Kürt çoğunluğunun savaşa ve çözüme ilişkin hassasiyetini göstermesi bakımından önemli bir veri sunuyor.

 

Çözüm için bunca aktör istekliyken, o halde neden sorun çözülmemektedir? Herkesin ortak talebi olduğu halde niçin barış inşa edilememektedir?

 

Bunun nedeni, Kürt sorununda doğru ve tutarlı bir çözüm üretmemekten, barışı silahların susmasına indirgemekten kaynaklanıyor. Kürt sorununu silahların susmasına indirgemek, esas sorunun hasıraltı edilmesi ve yüzyıllık haksızlıklara göz yumulması anlamına gelir.

 

Kürt sorunda barışı sağlamak, Kürt halkının temel ulusal haklarını kabul etmekten geçer. Kürt sorununda eşitlikçi ve hakkaniyete dayanan bir çözümü esas almayan çabalar yeni trajedi ve umutsuzluklar üretmeye adaydır. Silahların susturulması ve benzeri amaçlarla sürdürülecek bütün girişimler bu çerçevede bir anlam ifade eder. Kürt sorununun çözümünü bir süreç olarak görmek, çözümün ilkeli ve bütünlüklü bir yaklaşımdan geçtiği gerçeğini değiştirmez.

 

Türkiye’nin, iktidarı ve muhalefetiyle Kürt sorununu zamana yayarak çözme(me)  çabası boş bir çabadır. Bu sorunu Irak Kürdistan siyasi aktörleri üzerinden çözme beklentisi ise hem Irak Kürtlerine bir halksızlık, hem de iyi niyete yorumlanmayacak bir yaklaşımdır. Kendi evinin önündeki sorunları başkasının evinin önüne süpürmek ne kadar dürüst bir tutum olabilir?

 

Gelinen aşamada Kürt sorununun çözümü bakımında iki temel ilkeden söz edilebilir.

Birincisi eşitlik ilkesidir: Kürtler ve Türkler bakımından temel hak ve özgürlükler ile siyasal iktidara katılım bakımından eşitlik ilkesini kabul etmektir.

 

İkincisi ise normalleşme ilkesidir. Bu, silahların susması, genel af ve siyasal sürece katılım için eksiksiz bir ifade ve örgütlenme hakkını içerir. (Çözüme ilişki yol haritasının gerektirdiği diğer konular ayrı bir değerlendirme konusu).

 

Kürt sorununda durumun normalleşmesi için PKK’ye sorumluluk düştüğü açıktır. Barışçıl demokratik çözüm çabalarına şans tanımak ve katkıda bulunmak bunların başında gelmektedir. Bu amaçla silahların susmasını sağlayacak kalıcı bir ateşkese ihtiyaç var. Böyle bir ateşkesin kalıcı ve işleyebilmesi için PKK’nin silahlı güçlerini Türkiye’nin dışına çekmesi dışında bir seçenek görünmüyor.

 

Geçmişteki deneyler, PKK’nin böyle önemli bir karar vermesi için hükümetin açık ve dürüst bir taahhüdünü gerektirmektedir.

 

Hükümet böyle bir çekilmeye fırsat sunacağını ve operasyon yapmayacağını kamuoyuna kesin bir biçimde taahhüt etmelidir. Silahların susmasına ve böylesi bir çekilmeye fırsat sunmayan hükümet dökülen her kanın birinci derecede sorumlusu olacaktır.

22.06.2012

 

Bayram BOZYEL

Hak ve Özgürlükler Partisi

Genel Başkanı

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur