DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

İleri demokraside gerileyen işçi haklarıKurdinfo:23:36 - 27/6/2012

Sokaklarda milyonlarca işsiz ve işleri ellerinden alınan emekçiler en doğal hakları gasp edilen Kürtler kimsenin umurunda değil varsa yoksa uyduruk bir dincilik ve milliyetçilik körpe beyinlere bir afyon gibi zikrediliyor hem de ileri demokrasi adına.


Sendikal hak denildiğinde örgütlenme toplu iş sözleşmesi ve grev hakkı bir bütün olarak ele alınır bu haklar birbirini tamamlar bu haklardan grev hakkının yasaklanması sendikal hakların engellenmesidir.

Grev hakkı olmayan bir iş kolunda örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi yapma hakkı da olmaz.

Grevsiz toplu iş sözleşmesi hakkının ne olduğunu geçenlerde yapılan kamu emekçilerinin toplu iş sözleşmesinde gördük.

Yakında hava – iş sendikasıyla T.H.Y arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlayacaktı AKP hükümeti kamu emekçilerinin toplu iş sözleşmesi gibi bir sözleşmeye hava – iş sendikasını da razı etmek için korsan taksiler için bir torba yasası hazırladı bu torbanın içine korsan bir madde ekleyerek havacılık iş kolunda grev hakkını yasakladı.

12 Eylül askeri faşist yönetimi bile hava iş kolunda grev yasağı getirmemişti. Ama ileri demokrasi getiren milliyetçi dinçi AKP hükümeti hava iş koluna grev yasağı hem de korsan bir yasayla getirdi.

Grev hakkına yasaklama getiren yasayı protesto eden hava – iş sendikası üyesi 305 işçinin işine protesto eylemlerine katılmaktan dolayı son verildi. 305 sayısını rakam olarak değil 305 insan 305 aile olarak düşünsek büyük bir kıyım. Ana baba birde Başbakanın fetvasına göre 3 çocuk eder 5 kişi 3x305= 1525 eder 1525 artık evine ekmek götüremeyecek milyonlarca işsize 1525 insan daha eklenecek demektir. Bu insanların suçu üyesi oldukları sendikanın direniş çağrısına uymak.

 Korsan bir yasayla grev hakkı elinden alınan hava-iş sendikası üyelerinin işten atılmasıyla örgütlenme hakkını toplu iş sözleşmesinde de konuşma ve pazarlık hakkını kaybetmiştir. Başta da belirtmiştim sendikal haklar denildiğinde örgütlenme toplu iş sözleşmesi ve grev hakları bir bütündür bu haklar birbirini tamamlar.

Hava-iş sendikası ve işten atılan üyeleri ortada car nacar bırakılırken Türk – iş ve diğer konfederasyonların cıtı bile çıkmadı oysa Türkiye genelinde yapacakları hava-iş sendikası üyeleriyle dayanışma greviyle hükümeti zor durumda bırakıp yasanın iptaline gidilebilinirdi.

Türk-iş bugün hava iş sendikasını car nacar bıraktığı gibi bundan 46 yıl önce kristal-iş sendikasını da Paşabahçe şişe ve cam fabrikasında car nacar bıraktı. 31 ocak 1966 ile 26 nisan 1966 tarihleri arasında Paşabahçe şişe ve cam fabrikasındaki kristal-iş’in 85 günlük grevini dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in isteği üzerine aldığı yetki vekaletiyle kristal-iş’i satıp grevi bitirdi.

Türk-iş’e rağmen greve destek veren 17 sendikayı da değişik sürelerle Türk-iş’ten geçici olarak ihraç eder.

İhraç edilen bu sendikalar 12 şubat 1967 de DİSK’i (devrimci işçi sendikaları konfederasyonu) kurar. DİSK demokratik kitle ve sınıf sendikacılığı doğrultusunda örgütlerin gün geçtikçe gelişen ve emekten yana gerçek sendikacılık yapan DİSK karşısında Türk-iş tedirgin olur iktidara sığınır Adalet partisi hükümeti Türk-iş’i DİSK’ten kurtaracağına söz verir ve hemen çalışmalara başlar.

On bir Mayıs 1970 de Erzurum da toplanan Türk-iş  8. Genel kurulunda konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışma komisyonu Başkanı Turgut TOKER üzerinde çalıştıkları sendikalar yasası yürürlüğe girdiğinde Türkiye de Türk-iş’ten başka konfederasyon kalmayacağını DİSK’in tasfiye edileceğini müjdeli yordu. Çalışma komisyonu Başkanının bu müjdesi Türk-iş delegelerince ayakta alkışlanmıştı. Çalışma komisyonu başkanının konuşmasından bir ay sonra 11 Haziran 1970 tarihinde Cumhurbaşkanı Cevdet SUNAY tarafından onaylanarak yürürlüğe girer.

Bu yasa Türk-iş’ten DİSK’e işçi akışını engellemek için çıkarılmıştı.

Hükümet bu yasayla hem iş yerlerinde fabrikalarda DİSK’ten hem de mecliste Türkiye işçi partisinden kurtulmayı amaçlamıştı ama yanılmıştılar karşılarında gücünü emekten yana politikadan alan olan demokratik kitle ve sınıf sendikacılığı yapan işçi sınıfının ekonomik ve politik mücadelesini veren DİSK vardı.

DİSK ve DİSK’e bağlı sendikalar yasaya tepki gösterdiler her ne olursa olsun DİSK’i kapatmayacaklarına ve bu yasayı geri çektireceklerine ant içtiler. Onurlu Türkiye işçi sınıfının önderleri ve iki uzun gün böylece başladı.

15-16 Haziranda işçi yürüdü işçi sendikasına ekmeğine onuruna sahip çıktı. 5 işçi 1 esnaf 1 polis öldü İzmit ve İstanbul da sıkıyönetim ilan edildi. 15-16 Haziran direnişi karşısında çaresiz kalan AP iktidarı yasayı geri çekmek zorunda kaldı işçi kazandı bugün işçinin hakları ellerinden alınıyor ne sendikaların ne konfederasyonların gıkı bile çıkmıyor. Sokaklarda milyonlarca işsiz ve işleri ellerinden alınan emekçiler en doğal hakları gasp edilen Kürtler kimsenin umurunda değil varsa yoksa uyduruk bir dincilik ve milliyetçilik körpe beyinlere bir afyon gibi zikrediliyor hem de ileri demokrasi adına.

27.06.12
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur