DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Hüküm etKurdinfo:16:31 - 14/7/2012

Hüküm ettiğiniz bu coğrafyanın padişahlığına soyunmuş olabilirsiniz ancak çok Kanuni’nin bile kabul ettiği bir Kürt gerçeğini siz görmezden gelemezsiniz.


Parti tüzüklerinin içeriğini sözde demokrasinin ibareleriyle dolduran AKP bugün sağlamak istediği adaleti toplum üzerinde hüküm ederek yapma gayretinde.

Kalemi kırılmak istenen muhalif gazeteciler, yüzlerce tutuklu öğrenci ve karartılmak istenilen aydınların her geçen gün biraz daha artması hayr-ı alamet değil. 20-25 yıl önceki inkar, imha ve asimilasyon politikaları sanırım tekerrür ediyor.

Poşu taktığı için  11 yıl cezaya mahkum edilen Cihan ile Kürtçe ıslık çaldığı için  Musa Anter’ e verilen ceza, Türkiye’ de demokratik ilerleyişin siyasi profilini ortaya çıkarmış durumda.  Hüküm ederek elde edeceğini sandığı istikrarın derin yanılgısı içersinde olan AKP, kürt sorunundaki anlamsız iniş çıkışlarına son vermelidir. Üzerini örtmek istediği Roboski faciasının meçhule itilmesi ve bir türlü aydınlatılmaması hiçbir gerekçeyle kabul edilemez. Sorumluların henüz ifşa edilmemesi hükümetin Kürtlere bakışındaki eksikliğini gösteriyor. Kürtlere karşı izlediği sözde kardeşlik politikasında kasıt aramamak mümkün değil. Böyle bir devlet anlayışı olamaz olmamalıdır. Her meydana çıkıp ‘ benim Kürt kardeşlerim’ diye hitap ederken diğer yandan o kardeşlerinin kardeşleri ve akrabalarını da içeri atmak abes olmuyor mu?

Ceza evlerinde binlerce tutuklu, kalemini korkudan eline alamayan onca gazeteci, telefonda konuşmaktan korkan 780 bin metre kare üzerinde yaşayan 75 milyon insanın üstündeki hükmünüz ne zaman bitecek?  Hüküm ettiğiniz bu coğrafyanın padişahlığına soyunmuş olabilirsiniz ancak çok Kanuni’nin bile kabul ettiği bir Kürt gerçeğini siz görmezden gelemezsiniz. Yürüttüğünüz her politikada içersinde bulunduğunuz ruh halinin göstergesidir. Birilerini tutukluyorsanız bu sizin korkularınızın dışa vurumudur, bir şeyleri örtbas etmek istiyorsanız o sizin gelecek kaygılarınızın olduğunu gösterir.

Adalet ve Kalkınma ismini taşıyan bir parti olarak hedefinize 2023 gibi geniş bir vizyonu belirlemişseniz önce adaletinizin ne facialar yarattığını görün sonra kalkındırmak istediğiniz kurum, kuruluş, dernek, şirket, cemaat ve şahısları siyasetinizin dışına çıkarın.   

 sertac_tarhan@hotmail.com

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur