DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Nizamettin Ariç’tan ROBOSKÎ için MüzikKurdinfo:11:33 - 24/7/2012

Dinlediğiniz Roboski üzerine yazip çaldığım bu enstrumental müzik bu acının bendeki yansıması olarak ortaya cıktı


 

Dinleyin/guhdar bikin

http://youtu.be/d09JZSLNwBgk

Bu aralar basında, medya  ve internet ortamında sıkca gördüğüz Roboski katliami fotoğraf ve videoları biz Kürtlerin beyinlerine kazılarak çizildi.

Ve bu iz nesilden nesillere geçip gidecektir.

Dinlediğiniz Roboski üzerine yazip çaldığım bu enstrumental müzik bu acının bendeki yansıması olarak ortaya cıktı.

Ümit ederim ki, Roboski halkımın tarihinde sıkca yaşadığımız katliamların son halkası olur.  Bunun böyle olabilmesi için, ilk etapta biz Kürtlere fakat Türklere de çok önemli görevler düşmektedir. Bu faciaların hiç bir zaman bir daha tekrarlanmaması için hepimiz aynı cografyanın fertleri olarak insan olma görevimizi adam gibi yerine getirmeliyiz.

Ben, Uludere-Roboski resimlerini gören her Türk’ün de  aynı şekilde yüreğinin sızlayacağından eminim.

Bilinmelidir ki, halkları bir arada tutan, onların karşılıklı bir birilerinin dillerine, kültürlerine, tarihlerine, örf ve adetlerine, inanclarına saygılı olmalarından, en önemlisi de acılarına ortak olmaları, zor zamanlarda bir birilerinin imdadına koşmalarıyla olabilir.

Biz Kürtler ve Türklerin birlikteliklerine baktığımızda bu saydıklarımdan hangisini görebiliriz? Türk siyasetinin bu saydıklarımdan bu kadar uzak olduğu bir durumda, birlikte yaşamak mümkün olabilir mi? Bu böyle sürdüğü müddetce, Kürt toplumunda da her zaman yeni güçler çıkıp bu duruma karşı mücadele edecektir ve er veya  geç kopma olacaktır. Bu da meselenin tabiatinda vardır, etkiye tepki yani hayatın dialektiğidir.

Değerli Kardeşlerim,

Bizim yapmamız gereken şimdiye kadar yapıldığı gibi bir birimizi yok etmeye çalışmak değil, bir birimize sahip çıkmak, özgürleşmesini, varolabimesini sağlamak, acılarını paylaşmak, yaralarını sarmak, her anlamda dayanışma içinde olmaktır. Peki bu saydıklarım neden hayatımızın bir parçası değil? Allah mı bizden almış, neden hep insanlığın en çirkin yanı olan ırkçılık penceresinden bakarak meseleye yanaşıp, acılara acı katmaktayız? Neden insanların en güzel yanlarını yani daha sivil, daha çağdaş, karşılıklı anlayış, aşk, sevgi, saygı, dayanışma duygularını  aşılamak yerine, bir birimizi kırıyoruz? Genlerimizde mi bir yanlışlık var,  beynimizden mi sorunluyuz, yoksa Tanrı’nın bir gazabı mı bu bizlere? Devletlerin, kurumların, organizasyonların bizlerin durumuna, sorunlarına, ihtiyaçlarına uygun şekillenmesi gerekirken, neden onların bizleri kendilerine göre şekillendirmelerine izin veriyoruz? Siyasetin sorunların çözümünde mantıki ve insani olmayan ilkel ve çağdışı yöntemleri terketmesi için sizlerin duyarlılığı her alanda hisedilmelidir. Bireylerin ve halkların eşitliğini ve özgürlüğünü temel alan, onların farklı dil, kültür ve inançlarının yaşatılmasını garanti altına alacak ve böylece coğrafyamızda barışın, adaletin ve seviginin yolunu açacak olan yeni bir anayasa için hepnizin ısrarlı olması gerekmektedir.

Derin bir toplumsal yara olan Roboski katliamı, hiç bir kurum ve görevli kayırılmadan mutlaka ve mutlaka aydınlatılmak zorundadır. Konuyu gündem değişikliklerine, erteleme manevralarına, zaman aşımına havale ederek Kürtlerin ve tüm duyarlı kamu oyunun unutacağını beklemek büyük bir yanılgıdır; sadece ve sadece var olan uçurumları dahada büyütecek ve bizleri bir arada tutmayı zorlaştıracaktır. İstenilen bu değildir umarım.

Gelin, yüreğimizi açalım, artık hep birlikte katliam ve sürgünler üzerine değil, sevgi ve kardeşlik, eşit koşullarda yaşayan güzellikler üzerine beste, siir ve romanlar yazabileceğimiz güzel günlere ulaşalım,  bu güzelim coğrafyamızda kardeşçe birlikte yaşanabilecek ortamı inşa edelim.

Sürgünden hasret dolu sıcak sevgi ve selamlarımla,

Nizamettin Ariç

23.07.2012  Almanya

 

nizamettin-aric@gmx.de

nizamettinaric@googlemail.com

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur