DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Hani biz kardeştikKurdinfo:13:35 - 25/7/2012

Ne oluyor kendinize gelin ayıptır ayıp. O Suriye Kürdistan’ındaki Kürtlerden haberiniz var mı onlar Suriye’ye kafkaslardan, balkanlardan, kenar asyadan yan asyadan gelmediler


Hani biz kardeştik hani siz yaratılanı yaratandan ötürü seviyordunuz sizi gidi din tüccarları sizi, dini milliyetçiliğe, milliyetçiliği dine çevirdiniz. Ezan deyip bayrak, kuran deyip vatan anlattınız.

Hani ayrımız gayrımız yoktu din, dil, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeden 800 bin kilometrekare vatan topraklarında yaşayan hepimiz din kardeşiydik, etle tırnak gibiydik, nasılda bozkurt postuna sarılmış yeşil kurtlar olduğunuzu gösterdiniz. Ramallah’ta, Bosna’da, Kosova’da, Kerkük’te, Hewler’de Türk ve Türkmen soydaşlarınıza istediğinizi biz Kürt kardeşlerinizden esirgenmesi için bu ne şiddet bu ne celal pancara dönmüş yüzlerinizle ‘‘istemezukda istemezuk’’ deyip yırtınıp duruyorsunuz. Dün Irak için biz Irak’ın bölünmesine karşıyız biz Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız biz Irak’ta postal yalayıcı peşmergelerin bir statü almasını istemezuk deyip durdunuz. Şimdide Irak Kürdistanı Federal Yönetimi ile petrol taşıma antlaşmaları yapıyorsunuz, ölümü görünce sıtmaya razı oldunuz. Kendi kamuoyunuzda Kuzey Irak Federal Bölgesi dediniz onlarla yaptığınız antlaşmalarda Irak Kürdistanı Federal Bölgesi yazdınız. Bu ne ikiyüzlülük bu yalanlarınıza, bu riyakarlığınıza daha ne kadar devam edeceksiniz.

Şimdide sözde sosyal demokrat Muharrem İnce’den, sözde dindar Beşir Atalay’a, Osmanlıcı Ahmet Davutoğlu’ndan, ulusalcı kemalist Güngör Mengi’ye (Vatan Gazetesi yazarlarından) medyasıyla, diyanetiyle, siyasi partileriyle, isminin başında sol ve Atatürkçü yazan sözde sivil toplum kuruluşlarıyla velhasıl tüm kurum ve kuruluşlarıyla bir de Suriye Kürdistanı mı çıktı naraları atmaya başladınız. Ne oluyor kendinize gelin ayıptır ayıp. O Suriye Kürdistan’ındaki Kürtlerden haberiniz var mı onlar Suriye’ye kafkaslardan, balkanlardan, kenar asyadan yan asyadan gelmediler. Onlar binlerce yıldır ecdat topraklarında kendi vatanlarında yaşıyorlar, onlar ataları Selahaddin Eyyubi ile Halep’i Şam’ı mamurlaştırıp canlarını İslamiyet’e siper edip Haçlıları Kudüs’e sokmadılar. Lozan’da masa başında cetvelle çizilen sınırlarla sizin Fransızlara, Fransızlarında Suriye’ye hediyesi oldular. Onlar Hasaneyke, Kamişlo’da, Afrin’de, Derik’te, Derilzor’da kendi vatanında vatansız kimliğiyle Baas cellatlarının zulmü altında ezildiler baba Esad’dan Beşer Esad’a inim inim inletilerek yaşadılar.

Filistinlilerin İsraillilerden gördüğü zulmü Suriye Kurdistanı Kürtleride kendileri ve sizin gibi Müslüman olan Suriye devletinden görüyorlardı. Onların kimliğinde Suriyeli yazmıyordu onların kimliklerinde ecnebi yazıyordu. Onlar vatandaş bile değildi. Suriyelilerin sahip olduğu hiçbir hakka sahip değildiler. En basiti resmi kurum ve kuruluşlarda çalışmaları mümkün değildi. Onlar, Suriyeli Kürtler, bu acıları yaşarken siz hiç bu acıları yaşayan sözde kardeşlerinizin acılarını hatırladınız mı, bırakalım hatırlamanızı aklınızın ucundan bile geçirmediniz. Hani kardeştik hani yaratandan ötürü yaratılanı severdiniz sizi gidi riyakarlar sizi.

Milletin parasıyla klimalı bilmem kaç yıldızlı otel sofralarında kendi zevkinizi tatmin etmek için verdiğiniz iftar sofralarında mikrofonu alıp hurma şerbetiyle yumuşattığınız sesinizle dünyanın yüzünü Burma Arakan bölgesinde yaşayan Rohingyalı Müslümanlara çevirtmeye çalışıyorsunuz, iyide yapıyorsunuz. Elbette ki Paris’te, Londra’da, İstanbul’da, Bakü’de, Lefkoşa’da, Kosova’da yaşayanlar ne kadar insansa Afrin’de, Derik’te, Darılzor’da, Şam’da, Halep’te ve de Roboski’de yaşayanlarda o kadar insandır.

Bırakın artık felaket tellallığını eğer insansanız sosyal demokrat, solcu ve de dindar olmanıza gerek yok bir insan olarak Suriye’deki insanlık dramına dur diyelim yeter.

Ya Suriye Kürtleri’de Irak’taki Kürtler gibi bir statü kazanırsa Irak Kürdistanı ile başımız dertte iken bir de Suriye Kürdistanı mı çıktı söylemleri yüreğimizde iz bırakan yaralar açmakta nasıl ki Burma’daki, Filistin’deki, Kosova’daki insanlara ilgi duyuyorsak insan olarak Suriye’deki ve Suriye Kürdistanı’ndaki insanlar içinde duyarlılık göstermeliyiz. Duyarlılık göstermenize milliyetçiliğiniz el vermiyorsa küfretmeyin bari.

25.07.2012                                                                                   

                                                                                              
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur