DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

KUZEY KURDİSTAN´DAN SÜRİYE KÜRTLERİNE SELAM



Kurdinfo:18:40 - 28/7/2012

Suriye Kürtlerinin Hewlêr mutabakatını destekliyor ve Suriye Kürtlerinin hem Suriye hem de uluslararası diplomaside Suriye Kürtlerini temsil etme misyonu yüklenen “Suriye Yüksek Kürt Meclisi” nin kuruluşunu selamlıyoruz.


Biz, Kuzey Kurdistan  siyasi parti ve hareketleri olarak  Suriye Kürtlerinin uluslararası hukuktan kaynaklı  temel hak ve özgürlükleri ile kendi kendini yönetme hakkına ilişkin talepleri ve bu uğurdaki mücadelelerini desteklediğimizi defalarca dile getirdik.

 

Suriye muhalefetinin bir parçası olan Suriye Kürt muhalefetinin, Baas rejimi güçlerinin geriletilmesi neticesinde bazı kasaba ve şehirlerde halkın güvenlik, sağlık ve diğer hizmetleri için örgütlenmesi ve kendi kendini yönetme prensibi gereği yönetimi devralmasının anlaşılmayacak, yadırganacak bir yanı yoktur.

 

Türkiye devleti ve hükümetinin daha önce Güney Kürdistan’daki tarihi süreç içerisinde gösterdiği tahammülsüzlüğün bir benzerini Suriye’deki Kürtlere de gösterdiğini görmekteyiz.

 

Türkiye’deki Kürtlerin tabii haklarını vermemekte direnen bir devlet ve hükümetin, Suriye Kürtlerine ilişkin öne sürdüğü görüşlerin hiçbir inandırıcılığı yoktur. Kürdistan bölgesindeki Arap, Türkmen, Süryani, Ermeni ve diğer etnik, dini ve mezhebi aidiyetlere mensup kişi ve grupların hakları da Kürt muhalefetinin program perspektifleri ile uluslararası hukukun teminatı altındadır.

 

Bu açıdan, Suriye Kürtlerinin Hewlêr mutabakatını destekliyor ve Suriye Kürtlerinin hem Suriye hem de uluslararası diplomaside Suriye Kürtlerini temsil etme misyonu yüklenen  “Suriye Yüksek Kürt Meclisi” nin kuruluşunu selamlıyoruz. Bu açıdan Kürt siyasi parti ve hareketlerinin bu yöndeki olumlu açıklama ve desteklerini takdirle karşılıyoruz.

 

Türkiye devleti ve hükümetinin Kürtleri  tehdit eden sözlü  saldırıları karşısında tüm Kürdistan halkı ile kardeş Türk, Arap halkını da duyarlı olmaya davet ediyoruz. Yüzbin Kıbrıs Türkü için devlet talebini tüm uluslar arası baskılara rağmen savunan Türkiye devletinin, milyonlarca Kürdün kendi kadim topraklarında, bulundukları ülkelerin siyasi birliğine halel gelmeden kendini yönetme ve özgür olma talebini tehditlerle karşılamasını esefle karşılıyoruz.

 

Bu tarihi dönemeçte Özgür (Güney) Kürdistan hükümetinin ve Kürdistan’ın diğer parçalarındaki siyasi aktörlerin olumlu adımlarını destekler, Suriye Kürtlerinin desteklenmesi ve haklı taleplerinin yerine getirilmesi için tüm Kürdistan halkını duyarlı olmaya çağırıyoruz.

 

Biz, Türkiye Kürdistan’ı siyasi örgüt ve grupları olarak, T.C devleti ve AKP Hükümetinin Suriye politikasında Kürtlerin hak ve özgürlük mücadelesi ve kazanımlarına ilişkin yürüttüğü düşmanca politikadan vazgeçmesini, bunun yerine kendi hükümranlığındaki  Kürtlerin hak ve özgürlük talepleri için inandırıcı ve güven verici adımlar atması gerektiğini belirtiyoruz.

 

Kürtler haklıdır ve kazanan hem Suriyede hem de Türkiye’de Kürtler ve demokrasi olacaktır!..

 

BDP          (Barış ve Demokrasi Partisi)

HAKPAR  (Hak ve Özgürlükler Partisi)

KADEP     (Katılımcı Demokrasi Partisi)

ÖSP           (Özgürlük ve Sosyalizm Partisi)

TDŞK       (Kürt Devrimci Demokratlar Hareketi)

Dicle Fırat Diyalog Grubu

İnsiyatifa Azadi Hareketi

SURİYE KÜRTLERİYLE DAYANIŞMA KOMİTESİ  

 

Diyarbakır: 28.07.2012

 

 

Amed (Rûdaw) – Partî, sazî û dezgehên kurdan bi daxuyaniyeke hevpar bal kişand kurdên Rojavayê Kurdistanê mafên xwe yên hiqûqa navneteweyî bi kar tînin û divê kurdên Rojava çarenûsa xwe bi destê xwe diyar bikin.

Partiyên kurdan BDP, HAK-PAR, KADEP, OSP, Tevgera Demokratên Şoreşger (TDŞK), Însiyatîfa Azadî û Komîteya Piştgiriya Kurdên Sûriyê, Koma Diyalogê ya Dîcle Firatê û Tevgera Demokratên Şoreşger a Kurd (TDŞK) li avahiya KADEP’ê civiyan. Hemû partiyan derbarê Rojavayê Kurdistanê de daxuyaniyeke hevpar ji raya giştî re aşkera kirin. Li ser navê partiyan Endamê Meclisa Partiya HAK-PAR’ê Kenan Kizil, axivî. Kizil, diyar kir Tirkiye weke bêtehamûliya li hemberî Başûrê Kurdistanê li hemberî Rojava jî bêtehamûl e û wiha got: “Ew dewlet û desthilatdariya ku mafên xwezayî yên kurdên nava xwe nas neke, kes bawerî bi nihêrînên wan ên derbarê kurdên li Sûriyê nake. Îro kurdên li Sûriyê dixwazin li ser erdê qedîm ê bav û kalan, xwe bir ê ve bibin. Heman demî em dixwazin mafên etnîkî, olî û mezhebî yên ereb turkmen, sûryanî, ermenî û hemû grûbên etnîkî yên li herêma Kurdistana Rojava jî bêne garantîkirin.”

Kizil, destnîşan kir divê kurdên li Rojava du daxwazên xwe bi raya giştî ya cîhanê re parve bikin û îradeya xwe ya siyasî ya hevpar deklere bikin. Kizil, bal kişand Tirkiye ji bo Qibrisa Bakur digel hemû nerazîbûnan jî gav paşde navêje û wiha axivî: “Lê Tirkiyeya ku ji bo Qibrisa Bakur dewletbûnê diparêze, li dijî mafên neteweyî yên bi milyonan kurdên Sûriyê derdikeve. Em vê helwesta durû û tehdîtkar a Tirkiyeyê şermezar dikin.”

Kizil, aşkera kir ew weke partiyên Bakurê Kurdistanê piştgirî didin hewldanên Hikûmeta Herêma Federal a Kurdistanê û ew dixwazin hemû gelê Kurdistanê hişyar bin û piştgiriya wan bikin.

Serokê KADEP’a Amedê Ciwan Roj Ceyhan jî xwest hemû kurdên li Rojava li Peymana Hewlêrê xwedî derkevin û dernekevin derveyî xalên ku hatine diyarkirin. Ceyhan, derbarê mijarê de ji Rûdawê re axivî û got ew piştgirî didin têkoşîna kurdên Rojava û ew ê heta dawiyê jî piştgiriya wan bikin. Ceyhan, da zanîn ku têkoşîna kurdên Rojava ji hiqûqa navneteweyî tê û banga yekitiyeke xurt li kurdan kir. Serokê KADEP’ê Ceyhan, bal kişand li ser gefxwarinên Serokwezîrê Tirkiyeyê Recep Tayîp Erdogan û wiha axivî: “Ji ber ku Tirkiye mafên neteweyî yên bi milyonan kurdên nava xwe de nedaye, niha di Rojava de dikeve tangasiyê. Em bang li Tirkiyeyê dikin û dixwazin ji bo çareseriyeke mayînde, bila pêşî mafên kurdên nava xwe nas bike. Piştî vê gavê dê tu pirsgirêka tirkan bi kurdan re nemîne.”

 




 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur