DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürt ve kadın düşmanı Levent KırcaKurdinfo:21:09 - 2/8/2012

Herşeyi bilen, herşeyi hakeden, yağını-kaymağını yiyen ve sadece efendilerini mutlu etmek zorunluluğunda olan köleler…


                           

49. Antalya (Aksav) Antalya Büyük Şehir Belediyesi tarafından 6-12 ekim tarihleri arasında düzenlenecek ulusal uzun metrajlı film yarışmasında jüriye seçilen Levent KIRCA, jüri başkanlığına seçilen Hülya AVŞAR’a tepki göstererek, jüri üyeliğinden çekildiğini açıkladı. “Hülya Avşar’ın sinema ve genel kültürünün yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda akla gelen son isim olmalıydı. O yüzden jüriden çekiliyorum.” Açıklamasını yaptı.

  

Levent Kırca’nın dillendirdiği gerekçelerin çok samimi olduğu kanısında değilim. Karnından konuşuyor, “tiyatro yapıyor”. Levent Kırca’nın sanat yaşamı dikkatle izlenirse eğer iki özelliği açığa çıkacaktır. Birincisi kürt düşmanlığı. İkincisi kadın düşmanlığı. Hülya Avşar’da ikisi de var. Hem kürt hem de kadın. Son yıllarda kendisi ile ilgili “avşar kızı” efsanelerini bertaraf ederek kürt olduğunu açıktan ifade etmenin yanısıra her alanda başarılı bir kadın profili çizmekten geri kalmadı.

  

Hışmın, öfkenin ve hiddetin gerekçesi bunlar. Yıllardır oyunlarında aşağıladığı, horgördüğü, tiye aldığı, dalga geçtiği, kendisini efendisi saydığı kürt toplumunun bir üyesinin buralara kadar gelmesi, buralara seçilmesi Kırca’da eksen kaymasına yol açmış olacak ki, böylesine öfkelenmiş olmalı. Onun dünyasında efendiler vardır. Herşeyi bilen, herşeyi hakeden, yağını-kaymağını yiyen ve sadece efendilerini mutlu etmek zorunluluğunda olan köleler… O nedenle olacak ki Hülya Avşar’ı buralara layık görmüyor. Yetmezmiş gibi bunları yaparken de sırtını sanatçı kimliğine yaslıyor. Bu sanatçı kimliğini nereden almıştır, kim vermiştir? Burası çok belli değil. Bizim bildiğimiz kadarıyla; salya-sümük parodiler, sade suya tirit oyunlar, ucuz skeçler, saçma-sapan sinema filmler, belden aşağı vurmalar, bütün bunların toplamı “tiyatro”cudur, devlet merkezlidir. Hatırda kalacak, sarsacak, toplumu etkileyecek projeleri olmadığı gibi, rejimle de sorunu olmamıştır.

 

BİR KADIN DÜŞMANI OLARAK LEVENT KIRCA

Dönemin devlet bakanı Işılay Saygın’ın bir gazeteye verdiği röportajında “52 yaşındayım hala bakireyim” sözlerini Kanal D’de yaptığı “Olacak O Kadar” adlı programında kullanıp “deliksiz süzgeç” benzetmesi yapan Levent Kırca devamında “iki klasör kızlık zarım var”, “benim girişimim olduğu ama bana girişim olmadı”, “sayın Işılay Saygın gidip kendini her ay kontrol ettiriyor”, “bacak arasına sayaç takmak lazım” gibi kişilik haklarına, özel hayata hakaretten dolayı maddi ve manevi tazminat cezasına çarptırıldı. Kanal D kapatma cezası aldı. Bu tutumundan ötürü değişik kadın grupları ve elliüç kadın örgütü tarafından kınandı.

  

Küçükçiftlik’te tiyatrosunun önünde kapatma kararını protesto etmek için başlattığı açlık grevinden  11 saat 40 dakika sonra vazgeçti. Açlık grevine başlarken söylediği “ya yıkılıp düşeceğim” diyen Kırca şov yapmadığına ısrarla vurgu yapmıştı.

  

Sanat anlayışı, kültürü, tutarlılığı, adamlığı için bundan daha iyi bir ölçü olabilir mi? Ömrü billah bu 11 saat 40 dakikalık açlık grevi ile toplumun ve tarihin hafızasında kalacaksınız. Sahi hangi filminiz ödül aldı? Hangi festivallere çağırıldınız? Oyunlarınız kaç dile çevrildi? Hangi ülkelerde sahnelendi? Yok bütün bunlar olmadan da ben sanatçıyım diyorsanız benim size ve sizin gibilere diyeceğim hiç bişey olamaz.

  

Yıllar önce Levent Kırca’nın “Üç Baba Hasan” isimli oyununun galasına katıldım. Küçük şişelerde ikram edilen beyaz ve kırmızı şaraplar, dekor, kostüm ve teknoloji kullanımı en üst düzeydeydi. Üç babadan biri olan kürt karakteri yıllardır yüreğimde derin bir yaradır, sızlar durur… O günler sanatın yoluna düşmüş acemi bir çaylaktım. Ama beni tedirgin etti, bunalttı… Sanata dair ilk açmazlarımdan birisini o gün  orada yaşadım.

  

Kürt kökenli sanatçılar her daim linç edilmeye çalışıldılar. Yılmaz Güney,  Yılmaz Erdoğan, Cuma Boynukara… Liste uzatılabilir. Kürt olmanız düşmanlık için yeterli bir nedendir. Hülya Avşar’ın kürtlere ve kürtlüğe dair net bir çizgisinin olmaması da çok önemli değildir.

  

Levent Kırca’nın son adresinin ırkçı, darbeci, ergenekoncu Aydınlık gazetesi olması, orada yazı yazmaya başlaması bile kimlerle birlikte olduğuna dair önemli bir işarettir.                                                                   
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur