DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Vicdani Retçi Ali Fikri Işık için çağrıKurdinfo:00:09 - 6/8/2012

Ali Fikri Işık’ı hukuksuz bir şekilde askeri cezaevine atıldığını belirten bir grup Kürt çağrı metni ile duyarlılık istedi.


Ali Fikri Işık’ı hukuksuz bir şekilde askeri cezaevine atıldığını belirten bir grup Kürt çağrı metni ile duyarlılık istedi.

 

Bir grup Kürt halen Edirne Askeri Cezaevinde tutuklu olarak bulunan ve savunmasını Kürtçe yapacağını söyleyen Vicdani Retçi Ali Fikri Işık ile ilgili bir çağrı hazırlayarak uluslar arası kuruluşlara, sivil toplum kurumlarına gönderdi.

Üç dilde hazırlanan çağrıda Ali Fikri Işık’ın durumu açıklanırken, devamında da “Işık´ın derhal koşulsuz serbest bırakılmasını talep ediyoruz” deniliyor.

 

Çağrı

Kürt yazar Fikri Işık, askerlik yapmadığı ve yapmak istemediği için, 08 Haziran 2012`den beri Edirne Şükrü Paşa Kışlası Askeri Cezaevi’nde tutulmaktadır. Işık’ın mahkemesi 14 Ağustos 2012 Salı günü saat 09.30’da Edirne Askeri Mahkemesinde yapılacaktır. 

1980`li yıllarda çok ağır koşullarda Diyarbakır Askeri Cezaevinde kalan, ağır işkencelere maruz bırakılan Işık, şu anda 53 yaşındadır ve askerlik yapmak istemediği için tutuklu olarak yargılanmaktadır.

Biz aşağıda isimleri yazılı kişi ve kurumlar, Işık´ın derhal koşulsuz serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 

Bang

Nivîskarê kurd Fikrî Işik , ji sebebê eskerî nekiriye û naxwaze bike, ji 08.06.2012 ve û niha li Edirne Şükrü Paşa Kışlası Askeri Cezaevi, girtî ye. Ew ê di 14.08.2012 de li Edirneyê di mahkemeya eskerî de bê darizandin.

Işik di salên 1980yî de çar sala di zindana di şert û mercên gelek dijwar de, Diyarbekirê de maye, eşkenceyên giran dîtiye û niha 53 salî ye û ji sebebê naxwaze eskeriyê bike, girtî ye.

Em şexsiyet û saziyên navên wan li jêr, bê şert û merc daxwaza serbestberdana Işikî dikin.

 

Aufruf

Der Kurdische Autor Fikri Isik wurde aufgrund seiner Wehrdienstweigerung am 08.06.2012 verhaftet und seitdem sitzt er im Militärgefängnis Edirne. Am 14.08.2012 wird ihn vor den Militärgericht in Edirne der Prozess gemacht.

Der 53-jährige Isik verbrachte bereits 1980 unter ganz schlimmen Zuständen 4 Jahre im
Gefängnis von Diyarbakir, wurde schwer gefoltert.

Wir, die Unterzeichner, fordern die sofortige, bedingungslose Freilassung von Ali Fikri Isik.

 

Abdulhalim İpek, Abdulkadir Musa, Abdullah Saydın, Abdullah Tok,Abdurrahman Onen, Abit Dundar, Adnan Stêrk, Ahmed Önal, Ali Buran, Azîz Ozdemir, Bayram Ayaz, Bedirxan Epozdemir, Bekir Schwani, Bekir Yalçin, Birgul Ulug, Brusk Solduk, Burhan Kahraman,Celal Temel, Cemal Özçelik, Cuma Yılmaz, Çetin Haydaroğlu, Çiya Mazî, Davut Bahadır, Davut Kurun, Derya Etem, Dilbixwîn Dara, Dr. Kemal Sido, Ebdurehîmê Muşî, Edip Paçal, Faik Tunçtan, Faysal Dagli,Fehim Işık, Felemez Akad, Ferzan Şêr, Fesih Şeşeoğulları, Fuad Kumruaaslan, Fuat Önen, Gabar Çiyan, Gani Alkan, Haci Polat, Hamîd Omerî, Hasan Kaya, Hikmet Ata, Hilmi Öncü, Hurşîd Kaplan, Husên Duzen, Ibrahim Guven, İmam Taşçıer, İsmail Bedirhanoğlu, Kani Cotk, Kenan Fani Dogan, KOMKAR Lozan, Kutbettin Yıldız, Latif Epozdemir, Lokman Polat, M. Ali Yildirim, M. Edip Çilgin Yardımcı, M. Emin Ozbilen, M. Şefîq Oncu Mahmud Lewendî, Mamoste Nûjen, Mehmet Ali Aygan, Mehmet Ali Yılmaz,, Mehmet Metin Aydin, Mehmet Nuri Ekingen, Mehmet Poyraz, Mehmet Şafi Ekinci, Mehmet Tanriverdi, Mervan Aydin, Metin Kumruaslan, Muhammet Gözütok,Mûrad Ciwan, Mustafa Kiliç, Mustafa Taskan, Naci Kırıcı, Nafi Çilgin,Nesimi Karikutal, Newaf Mîro, Nezir Cibo, Nimet Mumtaz Aydin, Oktay Yuğurtçu, Orhan Kaya Osman Çınar, Pervin Bilgin, Ramazan Turantaylak, Receb Dildar, Rıdwan Xelîl, Rojar Wenda, Rojîn Aryan, Roşan Lezgin, Sabahattin Korkmaz, Sabahattin Yildiz, Sabri Önler, Salih Kevirbirî, Salih Yayan, Siracettin Kırıcı, Songül Tımar, Şener Özmen, Vahyettin Isıt, Xurşid Kaplan, Zana Gümüştekin, Zeki Baysak,Zekî Çilgin, Zinarê Xamo, Ziwêr Obo
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur