DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Türkiyeli’yi çoook ararsın “Türk” kardeşimKurdinfo:11:08 - 13/8/2012

“Bizler anayasal vatandaşlık ve bireysel haklardan konuşurken Kürtler farklı şeyler söylüyorlar artık” DDKD Başkanı İmam Taşçıer’le yaptığı konuşmayı kastediyor


Almanya’da üniversite asistanı Burak oğlumuz var, bir ileti yollamış: “Bizler anayasal vatandaşlık ve bireysel haklardan konuşurken Kürtler farklı şeyler söylüyorlar artık” diyor. Neşe Düzel’in 6 Ağustos Pazartesi günü Taraf’ta Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) Başkanı İmam Taşçıer’le yaptığı konuşmayı kastediyor.

Taşçıer her şeyi dobra dobra söyleyerek kör gözümüzü açmaya çalışıyor. Diyor ki: “Nasıl Türkler kendilerini yönetiyorlarsa, Kürtler de kendilerini yönetebilmeli. Yönetim artık Ankara’dan yapılmamalı. Bir Kürdistan parlamentosu olmalı. Bölgede Kürtçe, ikinci resmî dil ve eğitim dili olmalı. Nasıl Türk Tabipleri Birliği varsa, Kürt Tabipleri Birliği de olabilmeli. Kürdistan isimli siyasi partiler açılabilmeli. Bugün Kuzey Irak’taki yapı, Türkiye için de Kürtler için de şu anda en uygun yapıdır”.

Coğrafi mi etnik mi

Neşe Düzel soruyor: “K. Irak modeli, etnik çözüm. PKK-BDP çizgisi olan  ‘demokratik özerklik’ ise coğrafi temelde. Siz demokratik özerkliğe karşı mısınız? Cevap: “Irak’ta ve Suriye’de bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye’de BDP’nin ve PKK’nin önerdiği ‘demokratik cumhuriyet’le sorunun çözülmesi mümkün değil. O tür özerklik Kürtlerin taleplerini karşılamaz. Kürtler Osmanlı’da yarı özerk, yarı federal yaşadılar”.

Dış örneklere tekrar döneceğiz de, “Osmanlı’da öyleydik” dediğin anda, tabii ki meseleyi “Kürtler ile Türkler İslam temelinde bir bütündür” diye hallediveren AKP’yi kopyalamış oluyorsun.

Tabii, Neşe Düzel bırakmıyor: “Çözümü ulusal yapıda görmek geleceğin dünyasıyla örtüşüyor mu?” Tercümesi: ‘Dünya mersine giderken siz tersine gidip, ulus-devlet kavramına dönmüyor musunuz?’ Hani, gazeteci olduğunu bir anlığına unutsa, şöyle tamamlayacak: ‘Ulus-devlet derken, ulusunu etno-dinsel bir bütün sayıp, asimilasyon ve/veya etno-dinsel temizliği tek ilke edinen devlet türünden bahsediyorum’. Çünkü hakikaten Taşçıer’in yaptığı en hasından ulusalcılık, istediği de en hasından Kürt etnik ulus-devleti. Aynen, Kürtlere 90 yıldır tabldot verilmiş Türk ulus-devleti gibi…

“Türk” Tabipleri Birliği

Bizler bölücü “Türk” diktatörlüğünden ülkeyi kurtarmak için ulus-devlet’i itlaf etmeye çalışırken Taşçıer ulus-devlet istiyor da, çok dikkat, Düzel’in bu canalıcı sorusuna fazlasıyla öğretici bir cevap veriyor: “Kürtlerin kendi kendilerini yönetmeyi tatmaları gerekiyor. Kürtler bunu tatmadıkça hiçbir çözüm gerçekçi olmaz. Kürtler kendi kendini yönetmeyi bir kez tattıktan sonra masaya oturulur ve gerçekçi bir çözüm bulunur”. Tercümesi: ‘Bize siz Türkler böyle öğrettiniz, bizi siz bu hale getirdiniz. Nasıl şimdi Türk efendi ise, biz de Kürt’ün efendi olmasını istiyoruz. Bizim iyice bir tatmin olmamız gerekiyor önce’.

Düzel bir daha giriyor: “Mesela, AB hukukunu uygulayan bir Türkiye’de Türk ve Kürt eşit olmaz mı?” Taşçıer cevap veriyor: “Bu eşitlik, ancak çok ileri demokrasilerde olabilir. Çünkü yasaları ne kadar değiştirirseniz değiştirin bu ülkede mantalitenin de değişmesi lazım. Yüz yıldır inkâr ve asimilasyon politikasının uygulandığı bir yerde sorun, eşit vatandaşlıkla birden bire çözülmez. Bu yüzden, Kürtlere, kendisini yönetebileceği sınırları çizilmiş bir bölge lazım”.

Dinledin di mi “Türk” kardeşim, canım benim, hadi şimdi söyle bana, “Türkiyeli” tu kakaydı, değil mi? Vatana ihanetti, di mi? Yabancı dillere bile tercüme edilemeyecek kadar yapay terimdi ha? Al sana doğalını şimdi, daş gibi, ne yaparsın sen karar ver. Türkiye Tabipleri Birliği değil de Türk Tabipleri Birliği, öyle miydi canım. Al sana Kürt Tabipleri Birliği’ni de anla şimdi.

Taşçıer, Türklerin Türkiyesi’ne öyle bir ayna tutuyor ki, o kadar olur: “Vali gelecek Kürt olduğun için seni aşağılayacak, emniyet müdürü gelecek seni aşağılayacak, orada ise Kürtler valisiyle, emniyet müdürüyle kendi kendilerini yönetecek”. İşte bunun için ediyor yukarıdaki o kadar lafı, “Kürtlerin kendi kendilerini yönetmeyi tatmaları gerekiyor”u.

Kendini kendini tatmin

Daha nasıl söylesin? Ha canım, de şimdi bana, bu lafları en iyi sen anlıyorsun değil mi? Dağa taşa yazarız di mi “Önce Vatan” diye? Bağırırız di mi, “Ya Sev Ya Terk Et” diye? Doğudaki şehirlerin girişine ve çıkışına devasâ taklar kurarız di mi, “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” diye? “Tek Dil, Tek…” bilmemne dolu koca levhalar dikeriz her yere ve acayip tatmin ederiz kendi kendimizi di mi, Türkiyeli teriminden nefret eden “Türk” kardeşim?   

İhtiyar babamın çok ağır konuşmak istemediği zaman söylediği gibi, Allah sana selamet versin. Türkiyeli’yi çoook ararsın sen. Ve artık biraz zor bulursun, çünkü her çözümü Türkiye içinde düşünen eskilerinin aksine, yeni kuşak Kürtlerin kafasında bitmekte artık Türkiye. Hem, içteki “TC = Şiddet” ve “Türk = Hanefi Sünni Müslüman Türk” formülleri ittiği için bitmekte, hem de K. Irak ve K. Suriye örnekleri çektiği için. Seçmelik Kürtçe dersle falan sen biraz zor oyalarsın bu insanları artık.

Etnik Türk ulusalcılığınla, Türkiyeli Kürtleri de etnik çözüm isteyen Kürt ulusalcısı yapmayı becerdin ya sonunda, aferin sana be “Türk” kardeşim!

Not: Orgenerali “Tanırım iyi çocuktur” diyen, başbakanı işkenceci polise “Bu arkadaşımızı yedirtmeyiz” diye sahip çıkan, içişleri bakanı “Havan mermisiyle yazının farkı yok” buyuran bir ülkenin vatandaşı olmaktan utanıyorum. “Utanan gider” de, hadi canım.

Baskın Oran

www.baskinoran.com

__._,_.___

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur