DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Siverek Barış Platformu: “Gaziantep’teki Bombalı Saldırıyı Gerçekleştirenleri Kınıyoruz!”Kurdinfo:18:27 - 25/8/2012

Bizler topraklarımızı kana bulayan, bu topraklarda kin ve nefreti körükleyen, bundan nemalanan herkesi ve her düşünceyi lanetliyoruz.


Siverek Barış Platformunun Gaziantep'te yaşanan bombalı saldırıya ilişkin açıklamasıdır.

Gaziantep’teki Bombalı Saldırıyı Gerçekleştirenleri Kınıyoruz!

Bayram sevincini gölgede bırakan ve içimizi burkan bir haberle bayramı geride bıraktık. Hemen yanı başımızda Antep’te... Yaşanan acı olay nedeniyle dördü daha çocuk olan on masum kardeşimiz hayatını kaybetti. Altmış dokuz yaralı var. Acıyı yüreklerimizde hissetsek de, çaresizliğimizden kahrolsak da ateşin düştüğü yürekleri ne kadar teselli edebiliriz bilmiyoruz. Hayatını kaybedenlere Allahtan mağfiret ve rahmet; yakınlarına sabır ve metanet diliyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu coğrafyada bu kanın akmasına neden olan bu saldırıları kınıyor, lanetliyoruz. Daha olayla ilgili soruşturmalar devam ederken Siverek ve Sivereklilerin isminin basında mahkûm edilmesi bizleri üzmüştür. Bu hukuka aykırı yaklaşımı kınıyoruz.

Kaybedilen her can sonrasında ateş düştüğü yeri yakmakta, gözyaşlarına karışan hamaset nutukları ise daha fazla gözyaşı akmasına zemin hazırlamaktadır. Bu acıyı bizlere miras bırakan ise yıllardır aynı yollardan geçmekte ısrar eden siyasi iktidarlar, kandan ve kargaşadan beslenen kişiler ve kurumlardır.

Bilinmelidir ki yıllardır içinden çıkamadığımız şiddet sarmalı, egemenlerin sadece kendi siyasal çıkarlarını gözetmelerinin sonucudur. Bu tür saldırıları siyasi rant malzemesi yaparak, nefret ve şiddet dilini kullanmakta ısrar edenler, bir taraftan halkları birbirine karşı kışkırtırken, diğer taraftan ülkeyi nasıl bir karanlığın içine çektiklerini düşünmeden hareket etmektedir.

Siverek Barış Platformu olarak, her vesileyle, ülke sorunlarına demokratik barışçıl çözüm yollarının aranması gerektiğini, aksi takdirde şiddetin kör sarmalından kurtulamayacağımızı ısrarla bir kez daha vurguluyoruz. Gaziantep’te yaşanan kör şiddet hepimizi derinden etkilemiş, bir kez daha içimizi acıtmıştır.

Ancak yaşanan bütün acıların, şiddeti temel politika haline getirenlerin ülkeyi sorunun kaynağındaki neden sonuç ilişkisini unutturmasına, meselenin demokratik barışçıl ve anayasal yollardan çözümüne ve halkların kardeşliğine olan inancımızı zayıflatmasına izin vermememiz gerektiğine inanıyoruz.

Bizler topraklarımızı kana bulayan, bu topraklarda kin ve nefreti körükleyen, bundan nemalanan herkesi ve her düşünceyi lanetliyoruz.

İnsanların hayatına kasteden, onları yaşadıkları bu bölgelerden göçmelerine neden olan, yüreklerine korku salan, ocaklar söndüren, çocukları yetim bırakan, yoksullaştıran niyetleri, inançları, hesapları lanetliyoruz.

Çözümün parçası olmayanları, ortamı gerenleri, karıştıranları, fırsatçıları, ikiyüzlüleri lanetliyoruz.

Tüm hemşerilerimizi tepkilerini ortaya koymaya, tüm yapılanlara ve niyetlere inat kardeşlik kavramına ve “yaşam hakkına” koşulsuz şartsız sahip çıkmaya, barışa arka çıkmaya davet ediyoruz.

Kamu oyuna saygıyla duyurulur.

Siverek Barış Platformu

KATILIMCILAR

Sivil Der, Kuyumcular Derneği, Kürt Kültür Merkezi Derneği, Marangozlar Esnaf Ve Sanatkarlar Odası, Siverek Eğitim Sen, Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası, Siverek İlçesi Muhtarlar Derneği, Siverek Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur