DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürt sorunu(!) ve çözüm reçetesiKurdinfo:19:36 - 2/9/2012

Sorunun adını doğru koymadan soruna kalıcı çözümün bulunması imkansızdır. Şimdiye kada, BDP/PKK dahil, Kütlerin sahip olması gereken haklar konusunu net biçimde dile getiren bir perspektif sunan olmadı


AKP iktidarının 2.ci yılından sonra Türkiyede Akademisyenler, gazeteciler, siyasetçler, askerler, stratejistler ve sivil toplum kuruluşları, Kürt sorununun çözümü konusunu tartışmaya başladı ve tartışmaya devam etmektedirler. Bu tartışmaların (istisnalar hariç) hiç birinde, Kürtlerin tarihi ve uluslararası sözleşmelere göre sahip olması gereken kollektif hakların neler olduğunu ve nasıl kullanılabileceği dillendirilmedi. Sorun PKK ve Devlet arasına sıkıştırılıp, kimi Terör sorunu, kimi ekonomik sorun, kimide kısmi demokratik bir takım açılımlarla çözebileceğini öne sürdü.

     

Sorun eğer kısmî demokratik açılımlarla veya bölgeye ekonomik yardım paketleri ile çözülseydi, Turgut ÖZAL döneminde başlayan ekonomik paketler ve açılımın kıvılcımı ile çözüm yoluna girer, AKP dönemindeki açılım politikası ile çözülürdü.

    

Sorunun adını doğru koymadan soruna kalıcı çözümün bulunması imkansızdır. Şimdiye kada, BDP/PKK dahil, Kütlerin sahip olması gereken haklar konusunu net biçimde dile getiren bir perspektif sunan olmadı. Özellikle PKK/BDP cenahı çözüm konusunda değişik aternatifler öne sürmüş olmalarına rağmen, şimdiye kadar Kürtleri tatmin eden bir alternatif sunmadılar. Demokratik Cumhuriyet, Ekolojik demokratik toplum, Demokratik konfederalizm ve en son Demokratik Özerklik gibi formüller sunuldu. Bu formüllere, tabanın evet demesine rağmen, bunun ötesinde net ve somut bir, kendi kendini yönetme beklentisi devam etti ve devam ediyor. Çözüm beklentilerinin net açıklamasını DDKD (Devrimci Demokrat Kürt Derneği) genel başkanı Sn. İmam TAŞÇIERin Taraf gazetesinde Sn.Neşe DÜZEL e verdiği röportajda görüyoruz. Öncelikle Karnımızdan konuşmamalıyız diyor sn. Taşçıer ve ekliyor.

Bu ülkede Türklerle Kürtler artık eşit şartlarda yaşamalı! Nasıl Türkler kendilerini yönetiyorlarsa, Kürtler de kendilerini yönetebilmeli. Yönetim artık Ankara’dan yapılmamalı. Bir Kürdistan parlamentosu olmalı. Kürtlerle Türkler bu ülkede birlikte bu şartlarda yaşayabilirler. Mesela bugün Kuzey Irak’taki yapı, Türkiye için de Kürtler için de şu anda en uygun yapıdır diyor.

    

Şimdi ETA, IRA, Belçika, İspanya, Katalan modelleri deyip kafaları karıştırmaktansa Türkiyenin yanıbaşında Kürtlerede uygun bir model varken neden değerlendirilmediği sorusu anlamlı bir soru olsa gerek. Sn.Taşçıer başka bir soruyu cevaplarken de karnından konuşmuyor ve, Samimi olalım. Şu anda PKK’nin tabanına, BDP’nin tabanına bakın... Hepsinde bir Kürdistan özlemi var. Kiminle konuşursan bunu söylüyor. Ayrıca, onların demokratik özerkliğinin ne olduğunu ben bile hâlâ bilmiyorum. Üç ili biraraya getiriyorlar ve yerel parlamentolar öneriyorlar. Oysa Kürtler Osmanlı döneminde bile bunun daha ötesinde koşullarda yaşadılar. Yarı özerk, yarı federal bir şekilde yaşadılar. Bugün artık Kürtçenin bir pazar dili hâline gelmesi gerekiyor diyerek Kürtlerin kendi coğrafyalarında ve kendi dil ve kültürleri ile yaşamaları gerektiğini dillendirmektedir. Kürtlerin kendi coğrafyalarında dediğinde, bu coğrfyanın neresi olduğu sorusuda dikkatten kaçmıyor ve Neşe DÜZEL soruyu, sorduğundada Sn. TAŞÇIER; Osmanlı’dan beri belli olan sınırlar bunlar. Maraş, Sivas, Malatya’yı içine alan Kars’a kadar giden, Doğu Karadeniz’in de alt kısmında Erzurum’u da içine alan bölgedir bu. Tabii sınır budur. Diyerek,aslında konunun can damarına basıyor.

        

Röportaj oldukça uzun ve ana dil ile eğitim, Kürtçenin ikinci resmi dil olması, Kürtlerin  Kürt ismi ile siyasi parti ve meslek kuruluşlarını kurabimlelerinin gerekliliği gibi anlamlı çözüm önerilerine sahip olmakla beraber, yukarıdaki üç paragraf ile konunun bam teline basmış bulunmaktadır.

       

DDKD Genel başkanı Sn.TAŞÇIER birkaç ilin bir araya getirilerek yerel parlemento adı altında, coğrafik sınırı belli olmayan bir Demokratik Özerklik projesinin Kürtleri tatmin etmeyeceği ve gelecekte yeniden mücadeleye neden olacağının altını çizerek, kalıcı çözümün; Coğrafik sınırı belli olan ve siyasal yapılanmasının örneğini vererek net bir çözüm reçetesi sunmaktadır. Bunun demokratik yolla yapılabilirliğinin altınıda çizdiğinden, gerek Kürtlerin tatmin olacağı ve gerekse kalıcı çözüm reçetesi gibi görünmesi açısından, dikkate değer bir çözüm reçetesi olarak önümüze gelmektedir.  İlgililerin bilgisine………

 

Yeko_96@hotmailcom
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur