DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Miliyetci Cephe HükümetiKurdinfo:18:43 - 10/9/2012

Mahalli seçimlerin tarihinin öne alınmasından BDP’li vekillerin ihracına yeni anayasadan meclisin toplanıp toplanmamasına kadar her şeyi MHP belirliyor.


Herkesin dilinde Türkiye 1990’lara doğru gidiyor sözleri. Türkiye 1990’lardan bir adım ileri gelmedi ki,1990’lara geri gitsin. Türkiye 1990’lara değil 1980 öncesine gidiyor.

Türkiye’yi yöneten siyasi iktidarlar değil Türkiye’yi milli güvenlik kurulu yönetiyor. Her seferinde askerler tarafından yapılan anayasayla değil Milli Güvenlik Siyaset Belgesi denen gizli anayasayla yani kırmızı kitapla yönetiliyor. Siz hiçbir M.G.K. toplantısı sonrası yayınlanan bildiride Kürtlere tanınan bir hak duydunuz mu? ‘’Biz 90 yıldır bu Kürtleri inkar ettik dilini, kültürünü yaşadığı coğrafyayı yasakladık. Zilan’da dersim’de onbinlerce kadın çocuk yaşlı insanları Mustafa Muğlalı ile 33 köylüyü Roboski’de 34 çocuk yaştaki gençleri katlettik ve biz 90 yıldır Kürtlere çektirdiğimiz acılardan ötürü utanıyoruz siz sevgili halkımızdan Kürtlerin acılarına ortak olmanızı diliyoruz’’dediğini duydunuz mu? Hayır değil mi? İktidara gelen siyasi parti liderlerinin Kürt realitesini tanımasının ve kürt açılımı demesinin hiçbir geçerli yanı yoktur. Çünkü Kürtler bu ülkede Ümit Fırat’ın dediği gibi’’ her şey olabilirler Başbakan hatta Cumhurbaşkanı bile olabilirler ama Kürt olamazlar’’ Kürt olmaya da kalkarlarsa anasından doğduğuna pişman edilip her türlü cezaya çarptırılırlar.

Çok uzaklara gitmeye gerek yok son 30 yıl içinde Kürt milletvekili olmaya kalkanlardan 2 örnek sunacağım.

İlk olay bundan 23 yıl önce… Fransız Özgürlük Vakfı ve Paris Kürt Enstitüsünün girişimleriyle 14-15 Ekim 1989 tarihinde ‘’Kürtler insan hakları kültürel kimlik’’ konulu bir konferans düzenlenir. Konferansa 7 SHP’li Kürt parlamenter de katılır ve kıyamet kopar. SHP Genel başkanı Erdal İnönü parti sekreteri Deniz Baykal Baykal’ın yardımcısı da bugün Kılıçdaroğlu’nun ikinci adamı olan Adnan Keskin’dir. Baykal ve ekibi hemen 7 Kürt parlamenteri disiplin kuruluna verir ve patiden ihraç ederler. Tamda bu ihraç döneminde biz Belediye İş Sendikası başkanlar kurulu dolayısıyla Ankara’da toplanmıştık. Genel Başkan Fuat Alan başkanlığında78 şube başkanı ile birlikte işçi alacaklarının halli için SHP Genel Merkezindeyiz. Bizi Adnan Keskin karşıladı Adnan Keskin ve Belediye İş Genel Başkanı Fuat Alan genel yönetim kürsüsünde biz 78 şube başkanı da salondaki sıralara oturmuşuz her şube başkanıda kendi şubesinin sorunlarını dile getiriyor. Adnan Keskin gayet kibar ve neşeli şube başkanlarının sorularını cevaplıyor bende söz aldım ve konuşmaya başladım. 7 güneydoğulu parlamenterin Kürt konferansına katılmasından dolayı ihraçlarını der demez salonda kıyamet koptu. Adnan Keskin ‘’sus sen bu konuları burada konuşamazsın bu bizim iç sorunumuzdur’’ der demez bazı işgüzar şube başkanı arkadaşlarda bana susmam için bağırıyordu. Genel Başkanımız Fuat Alan ortamı yatıştırdıktan sonra bana dönüp ‘’buyur konuş Hasan’’ dedi. 7 parlamenterin ihracı doğu ve güneydoğudaki Kürt halkına atılmış bir tokattır diyip konuşmamı tamamladım. Benim konuşmamdan sonra kimse konuşamadı bir ölüm sessizliği salona hakim oldu ve toplantı bitmiştir anonsu yapıldı dağıldık.

Ben bunları Adnan Keskin’e hatırlatmak için yazıyorum dün Baykal’la düştüğü hataya bugün de Başbakanla aynı hataya düşmesin diye.

İkinci olay. 2 Mart 1994 Tansu Çiller grubunda konuşuyor.’’Mecliste PKK’nin barındığı bir gölge vardır bunu meclisin üzerinden kaldırmakla yükümlüyüz’’ demişti ve yapılan oylamada milli görüşçü sözde dindar özde milliyetçi ırkçı Erbakan iki elini birden havaya kaldırmıştı meclisin içinde Kürt mebus avı başlamıştı. Merhum Orhan Doğan arkadaş ensesinden pencelenerek polis aracına konmuştu. Bugün de BDP’li vekiller için Başbakan ‘’yargıya gerekenleri söyledik yargıda gereğini yapıyor bizde parlamento da  gereği neyse onu yapıcağız.’’diyor. bu durumu 90’lara dönme olarak değerlendiriyorlar ben 90’lara değil 1980 öncesindeki Kürtlere Alevilere Ve milliyetçi cephe dışında kalan tüm sol ve demokrat muhalefete karşı tavır alan milliyetçi cephe hükümetlerine benzetiyorum. MHP Kürt meselesinde lokomotif, AKP ile CHP’de MHP’ye vagon olmuş gidiyor. MHP’siz hiçbir taşı kımıldatmıyorlar. Mahalli seçimlerin tarihinin öne alınmasından BDP’li vekillerin ihracına yeni anayasadan meclisin toplanıp toplanmamasına kadar her şeyi MHP belirliyor. AKP ve CHP MHP’nin iki küçük ortağıymış gibi davranıyor işte bu durum 1980 öncesi gibi 1.M.C ve 2.M.C hükümetlerini anımsatıyor.

Zaten Kadıköy metrosunun açılışında konuşan Başbakan ‘’ ya devletten yanasın ya terör örgütünden yana ya bizdensin ya düşmansın’’ diyor. Milliyetçi cephe hükümetinin halkı suni, alevi, sağcı, solcu kamplara böldüğü gibi bugünde AKP Türk ve Kürt halkını kamplara bölüyor ayrımcılığı körüklüyor böylece Cemil Çiçek’in milli mutabakat tezini gerçekleştirmiş oluyor yani AKP MHP CHP basın ve diyaneti de yanına alarak Milli Mutabakatı sağlamış oluyorlar.

                                           
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur