DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Diyarbekir Diyarbekir olali böyle zulüm görmediKurdinfo:14:48 - 12/9/2012

Kürd-Kürdistan ve Diyarbekir konusunda en hayasız hikayeler anlatılırken susmak, görmezlikten gelmek; aymazlıktır. İpe-sapa gelir tarafı yoktur.


Türkiye’de her şey, her davranış bir şekilde merkez yapıya dahil olmak zorundadır. Rejimin sınırları, kırmızıçizgileri kendileriyle ilgili hassasiyetleri vardır. Herkes her şey belli bir aşamadan sonra, kaçınılmaz olarak bu akıbete tabii olmak zorundadır. Resmi ideoloji ve resmi tarihtir asıl önemli olan. Geri kalan her şey teferruattır. Bu kısır döngü sanatta, siyasette ve hayatın bütün alanlarında daralmalara yol verdiği gibi fikir, sanat alanlarındaki üretimsizliğin, verimsizliğin asıl nedenidir de. Yaratıcı özgür ve bağımsız olması gereken bu kesimlerin ideolojik tutum alarak devletin aynında yer almaları  onların ürünlerini ve kişiliklerini tartışılır hale getirmiştir. Bu çıkmaz yol esasında bahsettiğimiz kesimlerin tükenişinin de, itibarsızlığının da başlangıcı olmuştur. Bu yazgıyı kabullenmeyen, karşı çıkan, itiraz eden küçük azınlığın da deyim yerindeyse “anası ağlatılmış”tır. Önünüzde iki yol vardır: devletin ideolojik yapısına, argumanlarına, devletin kuruluş felsefesine, güncel politikalarına destek olacaksınız, bel vereceksiniz. Bir eliniz yağda, öteki balda olacak… Yada ölümlerden ölüm beğenin.

Bu çerçeveden hareketle Diyarbekir’de çekilen Mass Media Yapımı, yönetmenliğini Aziz Kanal, Şengül Halat’ın yaptığı, senaryosunu Yıldız Bilgin Beyazıt ve Seray Şahin’in yazdığı “Sultan” isimli diziyi Kanal D’de birkaç aydan beri yayınlanıyor. Bu gün itibarıyla 13 bölümü yayınlanan dizi suya sabuna dokunmadan derin sulardaki yolculuğunu sürdürüyor. Dizinin asıl handikapı Diyarbekir’i öyküden ve karakterlerden bağımsız bir mekan olarak kullanıyor olması. Bu özelliği de onu yapay kılıyor. Dizi bu yanıyla da büyük oranda sahicilik ve inandırıcılık sorunu yaşıyor.

Dizinin iki çıkmazı var; Kanal D’nin yayın politikası içinde öteki muamelesi görüyor. Yayın günü, yayın saati ve devamlılık konusunda özen göstermiyorlar. İkinci kuşak diye tabir edilen geç ve ölü saatlerde 23:00 gibi yayına koyuyorlar, dizi 01:00 gibi bitiyor. Bu saatler aşağı yukarı herkesin uyuma saatidir. Mekanı Diyarbekir olan dizinin geniş seyirci kitlesi ile buluşmasını bu tavırlarıyla engelliyorlar. Bunda ciddi bir kastın olduğunu düşünüyorum. Dizinin kendi içindeki tutarsızlığı; Kürtleri ve Diyarbekiri tanıma ve anlama konusundaki özensiz ve gelişigüzel davranışlarıdır. Sadece anlatmak istediklerini veya görmek istediklerini göstermeye çalışıyorlar. Hayatlarımızı, kaygılarımızı, endişelerimizi, duygularımızı ve taleplerimizi kendine katmıyor. Katmadıkça da yavanlaşıyor, sevimsizleşiyor.

“Sırlarını, surlarına fısıldayan şehir.”, “Seni Diyarbekir gibi düşünüyorum.” Betimlemesinde kendini bulan bu kadim şehir çok kültürlü yapısıyla büyük acılara tanıklık etti ve yaşadı. Kürtlerin tarihinde ve kaderinde her daim özel bir yeri olageldi. Onun için Diyarbekir her bir kürdü ayrı ayrı heyecanlandırır, özel çağrışım yapar. Her bir kürdün kişisel tarihinde özel bir yer bulur. Umudun adresidir. Başkaldırının da, geleceğin de… Bu dizi açıktan açığa bu şehre haksızlık ediyor. Düşlerimizde ve bilincimizdeki Diyarbekiri çarpıtıyor. Maniple ediyor…

Dilimizi, kültürümüzü, folklörümüzü ve tarihimizi yok sayıyor. Seksen yaşındaki ninelerimize bile türkçe konuşturuyor. Kürtçe’yi yok sayıyor. Diyarbekir’de günlük konuşma dili türkçeymiş gibi bir algı yaratıyor. Düğünlerde, eğlence mekanlarında türkçe türküler söyletiyor. Şexmuz karakterinde anlatılmaya çalışılan politik hikaye bile silikleştiriliyor. Belirsiz hale getiriliyor… Sultan’da somutlaşan kadın karakteri –sorunların üstesinden gelebilen, fedakar, inisiyatif sahibi, herkesin kendine saygı gösterdiği, erkek meclislerinde bile söz hakkı olan, kendi geleceğini kuran- kadın sorununun üstünü örtmekten gayrı hangi amaca hizmet ediyor olabilir ki?

Dizinin bir başka özelliği de politikadan uzak durmaya çalışması. Hal bu ki bu tavrın kendisi bir politika. Hem de en sinisinden. Bu şehir otuz yıldır savaşın orta yerinde duruyor. Savaş her yerde... Başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere toplumun bütün kesimleri üzerinde derin tahribatlara ve toplumsal travmalara yol vermiştir. Filmin geniş kadrosuna bunun yansımamış olması düşünülemez. Diyarbekir 5 Nolu Cezaevi, işkenceler, köy boşaltmalar, köy yakmalar, tecavüzler, faili meçhuller ve serxildanlar yaşamamış gibi anlatılıyor Diyarbekir. Salt On Gözlü Köprüdür, Hevsel Bahçalarıdır, Sen u Bendir, Ulu Camiidir, Dört Ayaklı Minaredir gibi gösterilmeye çalışılıyor.

Dizinin asıl amacı ırkçı sömürgeci işgalci politikalara hizmet etmek. Buraya kadar olanı anlayabiliyorum. Benim anlamadığım yan; Kürt yazar-çizer takımının, kalem erbabının, sanatçısının, siyasetçisinin sessiz kalmasıdır. Kürd-Kürdistan ve Diyarbekir konusunda en hayasız hikayeler anlatılırken susmak, görmezlikten gelmek; aymazlıktır. İpe-sapa gelir tarafı yoktur.

Bu gidişle tarihin elleri yakalarımızda olacak…

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur