DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Stockholm Kürt Kültür Vakfı: ”Vakfımıza yönelik yakıştırma ve karalamalar siyasi amaçlıdır”Kurdinfo:19:22 - 23/9/2012

Milli Gazete’nin haberinde kültür Vakfımız “tehdit”, “uyuşturucu”, “fuhuş” kavramlarıyla yan yana konularak proje çalışmalarımız terörize edilmeye, Vakfımız ve yöneticileri açık hedef haline getirilmeye çalışılmaktadır.


Stockholm Kürt Kültür Vakfı: ”Vakfımıza yönelik yakıştırma ve karalamalar siyasi amaçlıdır”

Türkiye’de yayın yapan Milli Gazete’nin 21 Eylül 2012 tarihli nüshasında ve bu gazeteyi kaynak göstererek bazı gazete ve internet sitelerinde aralarında Vakfımız, Stockholm Kürt Kültür Vakfı’nın da isminin bulunduğu “İşte PKK'ya destek verenlerin listesi” başlıklı haber yayınlanmıştır.

Söz konusu haberde, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporuna atıfta bulunularak “yasal kılıf adı altında PKK'ya dağ kadrosu ve militan temini amacıyla hizmet verdiği, bunların aynı zamanda PKK militanlarının buluşma noktası olduğu, Türk ve Kürt iş adamlarını tehdit ederek çok miktarda nakit temin ettikleri, bürolarında uyuşturucu ticaretini ve organize fuhuşu yönettikleri, İsveç hükümetinin PKK'yı terör örgütü olarak tanımakla birlikte bu tür paravan kuruluşlara müsamahakâr davrandığı" ifadelerine yer verilmiştir. Haberde ayrıca MASAK’ın gerekli işlemlerin yapılması için Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na raporu gönderdiği belirtilmektedir.

 

Kuruluş amacı Kürt dili ve kültürünü geliştirme olan Vakfımız, İsveç yasaları çerçevesinde kurulmuş, T.C yasaları çerçevesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla İsveç devletinin yardım fonları aracılığıyla Kürt dili ve kültürünün gelişimine yönelik şu ana kadar birçok başarılı projeye imza atmıştır. Söz konusu internet siteleri ve MASAK’ın vakfımıza yönelik çirkin ve gerçekle bağdaşmayan yakıştırmalarını şiddetle kınıyoruz.

 

On yıllardır alışıla gelen bu tür düzmece, uydurmaca polisiye dilin gazetecilik adına hala bazı çevrelerce terk edilmemiş olduğu ise bir kez daha ortaya çıkmıştır.

 

Vakfımıza yönelik yakıştırma ve karalamalar siyasi amaçlıdır. Görünen odur ki, Türk resmi makamları bağımsız bir Kürt sivil toplum kuruluşu olan, faaliyetleri Kürt dili ve kültürü ile sınırlı olan kurumumuzun varlığından ve faaliyetlerinden Kürtlere karşı izlenen geleneksel devlet politikası gereği rahatsızlık duymaktadır.

 

Belirttiğimiz üzere Vakfımız ağırlıklı olarak çocuklara yönelik faaliyetlere ve Kürt dili ve kültürünün gelişmesi için çaba sarf etmektedir. Örneğin çocuk kitap projemiz, Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanı olduğu dönemde İsveç Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın koordineli çalışmaları sonucu gerçekleşmiştir. İsveç İstanbul Konsolosluğu da faaliyetlerimize bu anlamda katkı sunmuştur.


Milli Gazete’nin haberinde kültür Vakfımız “tehdit”, “uyuşturucu”, “fuhuş” kavramlarıyla yan yana konularak proje çalışmalarımız terörize edilmeye, Vakfımız ve yöneticileri açık hedef haline getirilmeye çalışılmaktadır. Maliye Bakanlığı ve MASAKìn söz konusu haber veya iddia edilen raporla ilgili açıklama yapması en doğal beklentimizdir.

 

Ayrıca İsveç devleti ve halkının Kürt halkının kültürel ve demokratik haklarına yönelik desteğini “teröre” destek olarak sunmak, bunu yen bir “haçlı seferi” olarak tanımlamak ise bir nefret suçudur.


Başta söz konusu haberi yapan Milli Gazete, bu haberi sorgusuz sualsiz yayımlayan gazeteler ve internet siteleri, haberin kaynağı olarak gösterilen MASAK ve bağlı olduğu bakan hakkında cezai yönden şikâyet, maddi ve manevi tazminat hakkımızı kullanacağımızı belirtmek isteriz.

 

22-09-2012

 


Stockholm Kürt Kültür Vakfı

Yönetim Kurulu Başkan

 

Salih İnce

 

salihince111@gamil.com

 

Sözkonusu ”Haber” e aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 

http://www.milligazete.com.tr/haber/devlet-biliyor-ama-biz-acikliyoruz-250478.htm

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur