DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Eski Bakan Şerafettin Elçi: ’1 Mayıs’ta bağımsız Kürdistan ilan edilecek’Kurdinfo:11:19 - 19/10/2012

1979’da sıkıyönetim uzatılması öncesi Ecevit 1 Mayıs’a bir hafta kala ‘MGK bana söyledi, 1 Mayıs’ta bağımsız Kürdistan ilan edilecek’ dedi.


 

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu bünyesinde kurulan 12 Eylül Alt Komisyonu’na bilgi veren Katılımcı Demokrasi Partisi Genel Başkanı Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, 12 Eylül’e kısaca değindikten sonra genel olarak Kürt sorunu üzerine açıklamalarda bulundu. 12 Eylül’ü “Cumhuriyet’in kuruluşundan beri devlete egemen olan zihniyetin tekrar iktidara egemen olması” diye tanımlayan Elçi, şunları anlattı:

KONTROLSÜZ ORDU TEHLİKELİDİR: 12 Eylül organize tertiplenmiş, ayarlanmış, kurulu bir saat gibi muntazam işleyen bir süreçtir. 5 Ocak 1978’de iktidara geldik, nisan ayı ortalarına doğru Malatya’da halkın sevdiği Hamid Fendoğlu öldürüldü. Etnik olarak Malatya karıştırılmaya çalışıldı. İçişleri Bakanı Orgeneral İrfan Özaydınlı Bakanlar Kurulu’nda ‘Bu bomba sadece askerde bulunan bir bombadır’ dedi. Dirayetli bir hükümet olsaydı bu olayın izini sürmesi gerekirdi. Maalesef üzerine gidemedik. Devlet dışındaki gücün beyni, ordu içindeki özel kuvvetlerdir. O zaman Özel Harp Dairesi. Bütün bu olayların beyni orasıdır. Bu kurum sivil hükümetin denetimi dışında. 1952’den sonra kurulmuş. 74’de Ecevit döneminde Kıbrıs müdahalesinden sonra ödeneklerinin ABD tarafından verildiği öğreniliyor. Ecevit’in böyle haberi oluyor. Kontrolsüz ordu tehlikelidir.

1 MAYIS’TA BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN: Sıkıyönetim olmadığı dönemlerde bile bölgede zaten sıkıyönetim var. Olağan yönetim zaten sıkıyönetimdir. 1979’da sıkıyönetim uzatılması öncesi Ecevit 1 Mayıs’a bir hafta kala ‘MGK bana söyledi, 1 Mayıs’ta bağımsız Kürdistan ilan edilecek’ dedi. ‘Ben bölge çocuğuyum, bağımsız devlet o kadar kolay mı, buna nasıl inanıyorsunuz?’ dedim. Ecevit ‘Valla inanamıyorum’ dedi. Askerler böyle sivil iradeyi yönlendirdiler.

DEMİREL TACA ATTI: 1979 yılında Süleyman Demirel ile 3.5 saat Kürt sorununu konuştum. O zamanın MİT Bölge Başkanı ‘Üalepler haklıdır ama bölünmeye götürebilir’ demiş. Ben somut şeyler söyledim ama Demirel taca attı, ama ben hep sahaya çekmeye çalıştım.

AYNI SİLAHLAR: (“Apocular grubunun” ortaya çıkmasında devletin desteği olup olmadığına ilişkin soru üzerine) PKK’nın kuruluşunda devlette görevli olanlar vardı, devlet ile dirsek temasındaydı. Böyle duyumlar hep oldu. 12 Eylül öncesi PKK ile Bucaklar arasında çatışmalar oldu. Yıllar sonra Bucak aşiretindekiler bana ‘Yanıltıldık, onların bize attığı mermi ile bizim attığımız mermi aynı mermi. Bir odak bize de onlara da aynı silahı vermiş dediler.

SONRAKİLERLE ÇÖZEMEZSİNİZ: Şoven milliyetçi duygularla değil. Günü kurtarma ile değil. Siyasilerin risk alarak geleceği yeniden dizayn etmek adına politika belirlemeleri lazım. Bizler hala oturuyoruz. Arkadan öyle öfkeli nesil geliyor ki onların anlaşması çok zor. Bizim nesil etkin iken sorunu çözelim. Arkadan gelen fırtına çocukları ile meseleyi çözemezsiniz. Bizler Türk denilince sizlerle oturuyoruz. Ama bizden sonraki nesilin gördüğü Türk; jandarma polis asker savcı... İş işten geçmemişken yapalım. Başbakan’ın yanlış enforme edildiğini düşünüyorum. Başbakan benim umudumdu. Bu sorun güçlü liderler ile çözülür.

KAYGAN ZEMİNDE: 12 Eylül’de devlet askerdi, bugün Başbakan’dır. O zaman hükümet vardı ama iktidar yoktu. Şu andan Başbakan iktidardır. Devletin bütün kurumlarına egemendir. O da yavaş yavaş kaygan zeminde denetiminin dışına çıkar. Derin devlet denilen güçler bu tür devletin tehlikeli gördüğü zeminlerde yeniden karar verirler. İktidara el koyarlar. Kürt meselesi nedeniyle bunu yaparlar. Benim kanaatime göre iktidarın bir yanılgısı var. Geçmişle kıyaslayarak olumlu adımları çok abartıyor. Artık Kürt halkı bizi de PKK’yı da aştı. Biz geri çekilsek artık halk vazgeçmez mücadeleden.

PKK BIRAKMAZ: Ben Başbakan’a haber gönderdim, ‘Çatışma ortamını sonlandıralım’ dedim. ‘Yolu yordamı belli’ dedim. PKK’lılar silahlı çatışmanın sona ermesini ifade ediyordu. Devlet de operasyon yapmayacak, ondan sonra ne yapılacak bakılacaktı. Başbakan öyle bir şart koştu ki; ‘PKK ancak silah bırakırsa operasyon durur’. Neden bıraksın.

ULUDERE KIRILMA NOKTASI: Darbeye gerekçe olarak kullanılabilecek tek kesim PKK. İrticayı da kullanamaz duruma geldiler. Kullanılacak tek konu Kürt Meselesi. İş daha farklı mecraya da sokulabilir. Sivil iktidarın zaafı var. Ordu kontrol altında ama tam olarak da kontrol altına alınmadı, bir mücadele var. En basiti Roboski olayıdır. Kırılma noktasıdır. PKK’nın yeniden tırmanışa geçmesinde önemli oldu o olay.

 

Kıvanç EL / ANKARA

http://haber.gazetevatan.com/darbe-icin-tek-gerekce-kaldi/487804/1/G%C3%BCndem

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur