DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Bu Çarşamba kosterler bozulmasınKurdinfo:12:37 - 23/10/2012

Bedenini ölüme yatırarak hak talebinde bulunan bu insanların talepleri nedir, nelerdir? Bu insanlar her yönüyle kötü olan cezaevi koşullarının düzeltilmesi ya da günlük yaşam koşullarının düzeltilmesi için değil istedikleri üç talepleri varOrada yanı başımızda yüzlerce insan ölmeye yatmışlar. Hak aramak için ölmeye yatmak. 12 Eylül 2012 gününden beri 11 cezaevinde, 640 kişi belki daha da fazla, Kürt tutuklular ve hükümlüler açlık grevine gitmiş bugün 42. gün ve biz yanı başımızda ölümleri durdurmak için kendi bedenlerini ölüme yatıranları görmüyoruz. Bu nasıl bir duyarsızlık?

Bedenini ölüme yatırarak hak talebinde bulunan bu insanların talepleri nedir, nelerdir? Bu insanlar her yönüyle kötü olan cezaevi koşullarının düzeltilmesi ya da günlük yaşam koşullarının düzeltilmesi için değil istedikleri üç talepleri var. Bu talepler en doğal, en demokratik haklardandır.

Birinci talepleri anadilde eğitim ikinci talepleri anadilde savunma hakkı ve üçüncü talepleride Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebidir. Birinci talep olan anadilde eğitim hakkı insanların doğuştan sahip olması gereken en doğal bir haktır. İkinci talep ise anadille savunma hakkı bugün binlerce kişi tutuklanıp cezaevlerine konulmasının nedenlerinden biri ana dille eğitim istediklerinden değil mi? Madem bu istek için cezaevine tıkanmış savunmasını da bu dille yapmak hakkı değil mi?

Zaten AKP’de geçenlerde yapılan kongresinde anadille savunma hakkı tanıyacağını belirtmişti. Madem tanıyacaksınız illada insanların ölmesi mi lazım? Gelelim üçüncü talebe Öcalan üzerindeki tecrit Öcalan’ın salıverilmesini değil üzerindeki tecridin kaldırılmasını istiyorlar. Zaten Başbakanda gerekirse müsteşarıma emir verip görüşmeleri başlatırım İmralıyla demişti. Madem başlatacaksın görüşmeleri ölümleri durdurmak için kendi bedenlerini ölüme yatıran bu yüzlerce insanın ölümüne seyirci kalmayalım. Bayramdan önceki ilk çarşamba yani yarın kosterler bozulmasın. Öcalan avukatlarıyla görüşsün, bir mahkûmun avukatlarıyla görüşmesi zaten bir hak hem ide yasal bir hak, bu hakkı bayramdan sonraki çarşambaya bırakırsak çok geç kalmış oluruz. Cenazeler cezaevlerinden çıkmaya başlamadan bu Çarşamba kosterler bozulmasın.

42. Gününe giren açlık grevleri grevdeki insanların tehlike sınırına geldiğini belirtiyor doktorlar. Algılama zayıflamış, baş dönmesi, bulantı, kas ve eklem ağrıları baş göstermeye başlamış bile diyorlar. Bayramdan sonraya kalırsa korkarım ki çok geç olur ve bu bayram hak aramak için ölüme yatanlara, ailelerine ve de bizlere bir kara gün olur.

Bayramı bir kara gün olarak değil bayram olarak kutlayabilmek için Adalet Bakanlığını ve tüm kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyorum.

22.10.2012                                                                                      
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur