DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

"Yarın çok geç olabilir!"Kurdinfo:17:21 - 23/10/2012

Yüzlerce tutuklu, insani ve demokratik talepler için bedenlerini ölüme yatırmış durumda.


BASINA VE KAMUOYUNA

 

Yarın çok geç olabilir!

 

Cezaevlerinde yüzlerce siyasi tutuklu ve hükümlünün başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 40. günü geride bırakarak tehlike sınırına dayandı.

 

12 Eylül 2012’de cezaevlerinde bulunan Kürt tutuklu ve hükümlüler, “Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının yaratılması, Kürt halkının anadilde savunma ve eğitim hakkının tanınması” için süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladılar. 56 cezaevinde açlık grevini sürdüren tutuklu ve hükümlü sayısı 615’e ulaştı. Tutsakların başlattıkları açlık grevine katılanlar arasında BDP milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler ve Barış Anneleri de yer alıyor.

 

Açlık grevlerinde kritik bir aşamaya gelindi. Her an ölüm haberleri gelebileceği gibi, 40. günden sonra B vitamini alınmazsa tutukluların vücut fonksiyonlarını işlemez kılan ve hafıza kaybına yol açan Wernicke Korsakof hastalığına yakalanma ihtimalleri yüksektir. Bu, onlarca, yüzlerce insanımızın sakat kalması demektir.

 

Yüzlerce tutuklu, insani ve demokratik talepler için bedenlerini ölüme yatırmış durumda. Fakat merkezi ulusal basın, devam eden bu insanlık dramı karşısında “görmedim, duymadım, bilmiyorum” tutumunu sürdürüyor. Hükümet ve devlet yetkilileri ise, “inadım inat”ın da ötesinde şovenizmin esiri olarak tam bir intikam hırsıyla davranıyor.

 

AKP Hükümeti ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye’ye bayramda ateşkes çağrısı yaparken, Türkiye cezaevlerinde bedenlerini ölüme yatıranların en insani taleplerini görmezden-duymazdan geliyor. Yani bayramda Suriye’ye ateşkes çağrısı yapanlar, Kürt siyasi tutuklulara tecrit, inkâr ve asimilasyon uygulamaya devam ediyorlar.

 

AKP kongresinden önce ve kongrede Başbakan Erdoğan yazılı ve görsel medyada boy göstererek, “Gerekirse İmralı ile görüşülür” dediği halde; AKP kongresinde dağıtılan 63 maddelik belgede ise “anadilde savunmanın sorun olmaktan çıkarılması”, “kamu hizmetlerine anadille erişim” ve “Kürtçe tercümanlık” vaat edildiği halde açlık grevindeki tutsakların bu yöndeki taleplerini hükümetin görmezden gelmesi, açlık grevindekileri ölüme terk ederek yeni katliamlara kapı aralamaktadır. Hükümetin devam eden tutumu yeni ölümlere zemin hazırlıyor. Her an yeni ölüm haberleriyle karşılaşabiliriz. Bunun sorumlusu devlet ve mevcut hükümettir.

 

Bazı cezaevlerinde açlık grevine başlayanları hücrelere koyuyorlar. Ve bunu da hükümetin bir müsteşarı, “Bilinçleri kapandığında rahat müdahale edebilelim diye hücreye aldık” diye açıklıyor. Bu yaklaşım biçimi kabul edilemez.

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) olarak, kamuoyunu, cezaevlerindeki devrimci yurtsever tutsakların insani ve demokratik taleplerle başlattıkları açlık grevleri karşısında sesiz kalmamaya, yeni ölümlere izin vermemeye çağırıyoruz.  21.10.2012

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur