DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Ölümler yaşanmadan, insani, vicdani ve siyasi sorumluluğumuzu yerine getirelimKurdinfo:14:47 - 31/10/2012

BASIN TOPLANTISI VE MiTiNG: Cuma, 02.11.2012, Saat: 14-17 arası, Altona/Hamburg


BASINA VE KAMUOYUNA

Ölümler yaşanmadan, insani, vicdani ve siyasi sorumluluğumuzu yerine getirelim

Türkiye cezaevlerindeki açlık grevi eylemcilerinin sesine ses katalım ! 

Türkiye hapishanelerindeki, PKK ve PJAK davalarından yargılanan Kürt tutsakların,tamamen haklı  olan, insani ve siyasi talepler ile başlattıkları açlık grevi eylemi 51. gününe girmiş durumda.

 12 Eylül 2012 tarihinden itibaren Türkiye’nin 58 cezaevinde 680 siyasi tutsak, süresiz ve dönüşümsüz açlık grevini başlattı. Açlık grevi eylemine katılanların sayısı ise her geçen gün artıyor. Gelinen aşamada birçok tutsak ölüm sınırına dayanmıştır.

Sayıları yüzlerden binlere ulaşan tutsakların, sürdürdüğü açlık grevi içinde, seçilmiş  milletvekilleri, gazeteciler, çocuk tutsaklar, ağır hastalar, belediye başkanları, barış anneleri ,tutsak ailelerinin  ve devrimci demokratik kamuoyunun katıldığı bir kitleselliğe dönüşmüştür..

Birçok cezaevinde mahkumlara B1 vitaminin verilmesi engellenerek tutsaklar ölüme terk edilmektedirler. Bazı cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsaklar, tek kişilik hücrelere konularak izolasyona tabii tutulmaktadırlar. Bu durum üzerine, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 'bilinçleri kaybolunca müdahale edeceğiz' söylemi, tutsakları sakat bırakmanın açık ifadesidir.

1996 ve 2000 yılarındaki ölüm oruçlarında olduğu gibi, Wernicke Korsakoff hastalığına yakalanma riski bugün de giderek yükselmektedir.

Özellikle eyleme başlayan ilk gruptaki 63 tutsağın ölüm sınırına dayanan, bazılarında hafıza kaybı, burun kanaması, sese karşı aşırı hassasiyet gibi şikayetlerin görüldüğü bir sürece girilmiştir.

“Demokratikleşme” söylemleri, ikiyüzlülüğü altında, toplumun bütün kesimlerine, muhaliflere, Alevilere, Kürtlere saldıran AKP Hükümeti, vahşette sınır tanımamaktadır.

12 Eylül 1980 darbesinin 32. yıldönümünde bütün bir cofrafyayı hapishaneye dönüştürmek, 130 bin civarındaki tutsak sayısı, işkence, baskı, F tipi izolasyon, İmralı tecriti, 100'e yakın tutuklu gazeteci 67 tutuklu sendikacı, işçi ve emekçilerin en küçük hak arama taleplerini zorla bastırma AKP hükümetinin gerçek yüzünü göstermiştir.

Özellikle Kürtlerin temel siyasi ve kültürel hakları ve Alevilerin temel İnançsal hakları konusunda ,Türk devletinin klasik politikasını sürdüren AKP hükümeti ,devletin tüm kurumlarını da ele geçirerek AKP devletine dönüşmüştür.

Bizler aşağıda imzası bulunan, Siyasi, Sosyal,Kültürel ve İnançsal   kurumlar  olarak ,bedenlerini davaları uğruna ölüme yatırmış olan tutsaklara ,sorumluluk ve vicdan sahibi  kişi ve kurumlar olarak  sessiz kalamayız.

 

Tutsakların talepleri;

1-A. Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi, sağlık, güvenlik, özgür haberleşme koşullarının sağlanması!

2-Anadilde savunma hakkının tanınması!

3- Kürtlerin Anadilde eğitim  hakkının tanınması

Çağrımız ve arzumuz, hükümetin, öncelikle ve hemen iyi niyet davranışı göstermesi,uzun bir zamana yaymadan, tutsakların bu  meşru ve haklı  taleplerinin  kabul edilerek açlık grevlerinin  ölümler yaşanmadan  sonlandırılmasıdır.Açlık grevi eylemcisi tutsakların da, ölümlerin  yaşanmaması için sağduyulu davranmalarını bekliyoruz.

 Herkesi haklı ve meşru olan bu taleplerin kabul edilmesi için, tutsaklarla dayanışmaya çağırıyoruz.

DESTEKLEYEN KURUMLAR: Kürt Alman Dostluk derneği, HEVKAR Hamburg, Kürdistan halkevi, KOMKAR –Hamburg, Kürdistan işçi derneği, Hevkar gençlik grubu, YXK-Kürdistan Öğrenciler Birliği Hamburg, Kültür ve dayanışma derneği, Kürt yazarlar ve sanatçılar Kulübü, BIZ uluslararası forum, Nujiyan Kadın merkezi, Kürdistan Welat spor, Şehy Said Camisi, YEK-MAL(Kürt aileler Birliği), Karakoçan dayanışma derneği, Denge Tiyatrosu, 3.Kuşak derneği, Kürdistan yardımlaşma derneği, Komciwan gençlik grubu, MUT tiyatro, Hamburg Uyum Merkezi, Avrupa Barış Meclisi, Almanya demokratik halklar federasyonu (ADHF), Avrupa Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF Hamburg) ,ATİK, Yeni Kadın, FEDA-Demokratik Alevi Federasyonu,HAK-EVİ; (Hamburg ve Çevresi Alevi Kültür Evi  e.V), Hamburg Alevi Toplumu e.V,

BASIN TOPLANTISI VE MiTiNG;   02.11.2012 –Cuma Saat: 14-17 arası , Altona/Hamburg
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur