DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Padişahım çok yaşa!Kurdinfo:14:09 - 3/11/2012

Osmanlıcılık oyununu çok seven AKP ‘ Padişahım çok yaşa’ narasını duymak istiyorsa büyük bir yanılgı içindedir. Zaman silsilesinde feleğin sillesini de yemek var.


 

Dünya savaşlarının başlıca nedenlerini oluşturan emperyal istek ve sömürü politikası, yüzyıllar süren bir durumdur. Bir ülkenin dış politikası ne kadar iyi olursa olsun, menfaat gerektiren politik takvimin günü geldiğinde o gün savaş çıkarttır.


Otoritelerin mevcut siyasi anlayışlarını değerlendirecek olursak, savaş çıkma sebebini şuna bağlaya biliriz; hükümet liderleri ülkelerinde uzun yıllar iktidarda kalmanın vermiş olduğu hırsla dünya lideri olma çabası içerisine girer. Bu kaçınılmaz bir istektir ki hüküm ettiği toprakların kendisine yetmediğini düşünür. Bu istek insanın enlide olmadan içine sızan arzudur, şehvettir, adeta eroinman olma derecesin de bir hastalıktır. Artık kendini kral zanneden ya da padişah sanan bir canavar çıkar ortaya. Akan kan, sivil insan, din, ırk, mezhep gibi hiçbir şeyin önemi kalmaz onlar için.

Türkiye tarihinin en uzun iktidarlığını yürüten AKP, ‘tekçi ve tekbirci’ anlayışıyla bu süreci iç ve dış savaşa doğru götürüyor. Suriye meselesindeki tavrı ve tepkisi gerekçesiz değildi belki, ama bu tepkilerin ortaya çıkmasındaki nedenlere bakmak lazım. Bombaların sınıra düşmesi ve sivil vatandaşların ölmeleri bir gerekçedir. Hava sahalarının işgali de gerekçedir. Peki ya bunlar yapılmadan önce nasıl bir dış politika vardı ortada?  Onu da bilmek gerek. Kıbrıs harekâtını başlatan nedenler gibi basiretsizce açıklamalar yeterli değil. Hele ki Kıbrıs’ta yapıldığı gibi mit ve Ergenekon destekli provokatif  eylemler varsa, durum çok daha vahim.  Suriye’ nin rejimi ve Kürtlere karşı uyguladığı faşizm politikasının son bulması gerekli ve şarttır ancak Suriye’de hak arayışı içerisinde olan Kürtlere karşı AKP’ nin boş tedirginliği ve korkusu anlamsızdır.

Tarih hiçbir şeyin kaybolmadığı zaman silsilesidir. Bugün kimsenin bilmediğini sandığın sırrını yarın elbet herkes bilecek. Osmanlıcılık oyununu çok seven AKP  ‘ Padişahım çok yaşa’ narasını duymak istiyorsa büyük bir yanılgı içindedir. Zaman silsilesinde feleğin sillesini de yemek var. Bu hırs ve liderlik kompleksinin yaratmış olduğu büyük hasarı, taşmakta olan bir barajın azgın suları altında kalmak gibi görüyorum. Ve artık çatlakların ortaya çıktığı açıklamalar geliyor ‘ Kürtçe eğitim şeytan işidir ve ya açlık grevi değil şovdur’  gibi söylemelerin yanı sıra Roboski  faciası, Van depremindeki yetersizlikler, binlerce tutuklu öğrenci ve daha aydınlatılması gereken onlarca olay bir şeylerin yetersizliğini ya da yanlış gittiğini gösteriyor.

Açlık grevi eylemsel bir yöntemdir. Bunun bir amaç için yapıldığı ortadadır. Bu eylem yönteminin ne kadar doğru olduğu tartışılabilir ancak kendi canını bile ana dillerini elde etmek için tehlikeye atan bu cesur duruşa hiç kimsenin söz söyleme yetkisi yoktur. Burada yapılması gereken tek şey bu eylem kararına saygı duyup isteklerinin yapılmasıdır. Ceza evinden gelen talihsiz bir haberin bedeli AKP hükümetine ağır bir fatura çıkaracak. Burada bir ırka mensup olmak gerekmiyor, az biraz insan olan açlık grevlerine kulak verecektir. Yarın geç olmadan bugün bir şeyler yapılmalı.

 

 

 

Kürt Şair Arjen Arî’ye saygıyla…

 Ebedi yolculuğuna giderken ardında bıraktığın kelimeleri bize armağan ettiğin için sana sonsuz müteşekkirim.  Erken gelen bu ölüm, belki sonsuzluğa götürdü seni ama bana göre sen bir seyahattesin ve bir gün kaldığın yerden devam edeceksin mürekkep kokan ellerinle…

Bibare berfê
Li ber xwe bide kulîlkê
Berf li hêlekê, tu li hêlekê
Hêviya min jî bihar e

Arjen Arî

sertac_tarhan@hotmail.com
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur