DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Diyarbekır Barosu: Tutukluların talebi, bizim talemizdirKurdinfo:11:33 - 5/11/2012

Ana dilde savunma, ana dilde eğitim, Kürt kimliğinin tanınması, yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması, Kürt milletinin kendi geleceği üzerinden söz ve karar sahibi olması ve kendi kedini yönetme hakkı meşru taleptir


 

Diyarbakır Barosu, genel kurul öncesi bir açıklama yaparak cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekti. Divan Başkanı Sabahattin Korkmaz, "Cezaevlerinden bir tek ölümün çıkmaması için tüm tarafları daha sorumlu ve sağduyulu davranmaya, ölümlerin olmaması için makul bir yerde uzlaşmaya çağırıyoruz" dedi.

Diyarbakır Barosu'nun genel kurulu Cegerxwin Kültür Merkezi'nde başladı. Baro Genel Kurulu öncesinde Divan Başkanı Sabahattin Korkmaz, cezaevlerinde süren açlık grevlerine dikkat çekmek için bir açıklama yaptı.

Hükümetin son yıllarda sorunları daha da çıkmaz hale getirdiğini belirten Korkmaz, "Kürt - Kürdistan meselesi, imparatorluktan devralınan en az yüz yıllık bir meseledir. Ne askeri ve siyasi operasyonlar ne de ret ve inkarla bu mesele çözülmez. Bu yaklaşımda ısrar bu ülkede yaşayan kimsenin yararına değildir. Ana dilde savunma, ana dilde eğitim, Kürt kimliğinin tanınması, yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması, Kürt milletinin kendi geleceği üzerinden söz ve karar sahibi olması ve kendi kedini yönetme hakkı meşru taleptir. Bu mesele ancak eşitlik temelinde barışçıl ve siyasi müzakerelerle çözülür" dedi.

Tutukluların taleplerinin gerek Baro gerekse Kürt hukukçu ve avukatlarının ortak talepleri olduğunu ifade eden Korkmaz, şöyle devam etti: "Ancak ne sebeple olursa olsun ölüme ve öldürmelere de karşıyız. Açlık grevlerinin ölüm gibi trajik bir sonuca ulaşmamasını diliyoruz. Bunun için herkesten bütün taraflardan azami duyarlılık bekliyoruz. Öncelikle hükümetin bu makul ve meşru talepleri bir an önce kabul edip açlık grevlerini sonuçlandırması gerekir. Bu sadece bir halkın temsili değil, gecikmiş bir borcun ifasıdır. Ancak hükümet hiçbir adım atmazsa da açlık grevinde bulunan tutsakların eylemlerini ölüme vardırılmamasını talep ediyoruz. Zira hiçbir hak yaşama hakkından daha değerli ve üstün değildir. Bütün hakların öznesi olan yaşama hakkı üzerinden hak pazarlığı yapılmamalıdır. Cezaevlerinde bir tek ölümün çıkmaması için tüm tarafları daha sorumlu ve sağduyulu davranmaya, ölümlerin olmaması için makul bir yerde uzlaşmaya çağırıyoruz"

Korkmaz, 700 yakın Kürt tutuklunun 'Ana dilde eğitim', 'Kürtçe savunma' ve 'Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması' talebiyle başlattıkları ve ölüm orucuna dönüşen açlık grevlerinin bugün 54'ncü günü olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bugün bu eyleme son verilirse bile, bu insanların bedeni üzerinde telafi edilemez hasarların oluşacağı muhakaktır. Ne yazık ki, bu gencecik insanların sağlıklarını koruyamadık. Bu hal ölümden beter bir durumdur. Ama ölümleri mutlaka önlenmelidir. İnsanlık vicdanında bunun vebali büyüktür. Tarih sorumlu olanlarla mutlaka hesaplaşacaktır. Tutukların talepleri tamamen haklı, meşru, masum ve demokratik taleplerdir. Bu taleplerden 'Kürtçe savunma' ve 'Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması' her tutuklunun adil yargılama hakkının bir parçasıdır. Herhangi bir yasal düzenlemeyi dahi gerektirmeyen, tamamen uygulamadan kaynaklı keyfiyetin yol açtığı sorunlardır. Ak Parti isterse bu sorunları bir günde aşabilir.

Açıklamadan sonra avukatlar kültür merkezinin önünde 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Eylemden sonra avukatlar oy kullanmak için salona geçti.

 

Xxx

Diyarbakır Barosu'nun 43. Olağan Kongresi'nde yapılan başkanlık seçimlerinde Avukat Tahir Elçi yeni başkan seçildi.

Cegerxwin Kültür Merkezi'nde yapılan Diyarbakır Barosu'nun 43. Olağan Kongresi'nde bugün yapılan seçimlerde Tahir Elçi, Sedat Çınar, Süleyman Bilgiç ve Nesip Yıldırım adaylıklarını açıklamıştı. Yapılan oylamada, Avukat Tahir Elçi üyelerin büyük çoğunluğunun oylarını alarak yeni Baro Başkanı oldu.
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur