DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Hükümetin üçüncü ortağıKurdinfo:19:21 - 5/11/2012

Cumhuriyet Mitingleri için barikatı kaldıran Gül’e iki başlı yönetim olmaz demişti Başbakan şimdi üç başlı bir yönetim çıktı. Yoksa Fethullah Efendi de hükümetin Amerika’daki ortağı mıdır?


 

Kürtlerin 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde Türk-İslam sentezli dincilerden gördüğü katliam, zülüm ve acıları Hazreti İbrahim ve kavmi Nemruttan görmemiştir. Nemrud’un Hazreti İbrahim ve kavmine yaptıkları Türk-İslam Sentezli dincilerin Kürtlere yaptıkları karşısında hafif kalır.

İslam adaletinden bahsedilirken hemen Hazreti Ömer’in adaleti gelir akıllara ikinci Halife Hazreti Ömer zamanında Suriye’nin Şam Valisi bir cami yapmak ister. Şam’ın en gösterişli yerini seçerler ve hemen cami’nin yapımına başlarlar cami’yi yaptıkları arsanın kimin olduğu akıllarına gelmez arsa sahibi bir Musevi’dir bir süreliğine Şam’dan ayrılmıştır. Cami tamamlanmak üzereyken Musevi vatandaş Şam’a döner arsası üzerinde yükselen camiyi görünce valiye koşar cami inşaatının durdurulmasını ister. Vali arsayı satın almak ister ve değerinden fazla bir fiyat verir Musevi vatandaş kabul etmez. Müminlerin Emiri Hazreti Ömer’e şikâyete gider. Ömer Musevi’yi dinledikten sonra Valiye bir mektup yazar; ‘‘Vali Vali camiyi yık ama adaleti yıkma’’ der. Bu hikâyede İslam adaletinin her vatandaşa aynı uygulandığını, İslam Musevi ayrımı yapmadığını anlarız.

Birde bizim Türk-İslam sentezci dincilere bakalım. 3 Kasım 2012 tarihinde Kızılcahamam kampında nutuk atan Başbakan ‘‘Terörist Başıyla ailesi, yakınları görüşebilir, gelsinler, izin verelim görüşsünler ama avukatları ile görüşme bir kenarda dursun’’ diyor.

Hoppala avukatlarla görüşme bir tutsağın hakkıysa görüşür hakkı değilse zaten böyle bir görüşmeye izin verilmez. Ama bir kenarda dursunun anlamı ne? Hukukçuların açıklamasında görüşme engeli hukuka aykırı deniyor. Dünyanın demokrasiyle yönetilen hiçbir ülkesinde bir başbakanın bir tutsağın hakkı olan avukatları ile görüşme hakkına engel olduğu görülmemiştir.

Ama bizim Başbakan ‘‘yargıya talimat verdim gereğini yapacaklar’’ diyor BDP için, avukat ile görüşme hakkına da ‘‘bir kenarda dursun’’ diyor. Tüm dinci basın ve cemaat önderleride bu hakkın gasp edilmesine seyirci kalıyor. Hatta seyirci kalmak ile yetinmeyip destek bile veriyor bu hak gaspına yani suça ortak oluyorlar utanmadan.

Biliyoruz ki Başbakan Cumhurbaşkanı olmak istiyor, milliyetçi oyları almak içinde Kürtlere tanınan tüm hukuki hakları gasp ediyor. Vatandaşların yasalar önündeki sözde eşitlik ilkesini çiğniyor, dinci-milliyetçi Türk’e tanıdığı hakkı Kürt alemi ve gayrimüslim vatandaşına tanımıyor.

Peki, Mekke-Medine’de değil de Amerika’da Hac yapan Fethullah Efendi’ye ne demeli. Kızılcahamam kampında Başbakan’ın hak gaspı demecine destek amaçlı Amerika’dan destek vermekte. Ne oluyor böyle Cumhuriyet Mitingleri için barikatı kaldıran Gül’e iki başlı yönetim olmaz demişti Başbakan şimdi üç başlı bir yönetim çıktı. Yoksa Fethullah Efendi de hükümetin Amerika’daki ortağı mıdır?

Fethullah Efendi diyor ki ‘‘Ölüm orucu tedrici intikamdır’’. Başkasının canına kıymak nasıl bir cinayet ise bir insanın kendi canına kıyması da öyle bir cinayettir. Kim bir kimseyi kısas veya yeryüzünde bir fesada mukabil olmanın dışında öldürürse bütün insanları öldürmüş gibidir (Maide süresi 5/32). Sen bu Maide süresini hakları gasp edilmiş tutsaklara değil, bu hakları kendi makam ve mevkisi için doğuştan Allah’ın insanlara tanıdığı hakları gasp edenlere okumalıydın.

Başbakan Öcalan’ın avukatları ile görüşmesi bir hak değil demiyor, bir kenarda dursun diyor. Bu ne anlama geliyor biliyor musun? Görüşmeler yasal olmasına rağmen ben bu görüşmeleri engellerim sizde ölürseniz ölün, bende sizden böylece kurtulmuş olurum diyor. Bu da Kenan Evren’in ‘‘Asmayalım da besleyelim mi’’ demesi gibi. Peki, bunun Kenan Evren’den ne farkı var? Avukatların Öcalan ile görüşmesi demek yüzlerce 5 Kasım 2012’den itibaren binlerce insanın ölmemesi demek. Ama Başbakan bilerek, suç işleyerek bu hakkı gasp ediyor. Bu insanların ölmesi halinde vebali Başbakan’ın boynunda olmaz mı?

Fethullah Efendi açlık grevine gidenler kimsenin eve gitmesini, af edilmesini istemiyor. Bu insanların üç istemleri var. Ana dilde eğitim, ana dille savunma hakkı ve bir de her tutsağın hakkı olan avukatı ile görüşme hakkının Abdullah Öcalan’a da tanınmasını istiyorlar. Abdullah Öcalan’ın avukatları ile görüşmesi bir buçuk yıldır koster bozuk yalanları ile engelleniyordu ama 3 Kasım 2012 tarihinde Başbakan’ın ‘‘bir kenarda dursun’’ beyanıyla resmen hükümet tarafından engellendiği itiraf edilmiştir ve siz bu hak gaspına seyirci kalmak ile yetinmeyip destek veriyorsunuz. Bunu da süreler okuyarak din adına yapıyorsunuz ayıptır, günahtır vebali ağırdır Fethullah Efendi. Ya dindar ol ya da milliyetçi, ikisi birden olmuyor.

5.11.2012                      

              
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur