DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Araplarla Kürtler savaşırsa!Kurdinfo:13:37 - 6/11/2012

Eğer Kürtlere karşı bastırma olursa, sadece PKK değil Barzani güçleri de devreye girer


 

 

Suriye 'özgürleştirilirken' yıkılıyor, mezhepsel ve etnik düşmanlık körükleniyor. Bir süre sonra Sünni çoğunluğu desteklemek bile kâr etmeyebilir. Çünkü Arap ve Kürtler için etnik kimlik mezhebi birliktelikten önce gelir


Suriye’deki ayaklanma sadece Baas rejimi ile hesaplaşmayla kalmayıp etnik bir krize doğru yol alıyor. Suriye’de, başından beri söylediğimiz gibi, ayaklanmanın çıkış noktası ile vardığı nokta arasında geçen sürede “Nasıl bir Suriye” sorusu daha da önem kazanıyor. Suriye’yi Libya sanıp bir kabile devleti olarak görenler, hem yanıldı hem de çok dinli, mezhepli ve etnik yapısıyla taşın çekildiği anda herkesin altında kalabileceği bir Suriye ortaya çıktı. Esad rejimi için ayaklanmanın başladığı 15 Mart 2011 öncesine dönmek artık mümkün değil. Gelinen noktada Suriye halklarının gelecek kaygısı artarken çevre ülkelerin de bu yıkımdan “payına düşecekler” artıyor. İç savaş, “yeni bir toplum” yerine etnik ve mezhepsel olarak birbirine düşman yapılar yaratacak gibi. Mezhepsel ve etnik düşmanlığı hem rejim hem de muhalifler, sonrasını düşünmeden, savaşı keskinleştirmek için bilinçli olarak kullandılar. Özellikle Sünni çoğunluk ile Alevi/Nusayri ve Hıristiyanlar arasındaki ayrışma şimdi de Kürtlerle Araplar arasında çatışmaya dönüştü.

Kürtler hâlâ mesafeli

Suriye’deki savaşın başlarında Kürtler bekleyip görmeyi tercih etti. Kürtler bu konuda Baas rejimlerinin manevralarını bilecek kadar tecrübeli. Zaten, Irak ve Suriye’de Kürtlerin ne rejimlerle ne de Arap çoğunlukla arası hiç iyi olmadı. Irak’ta 1970’li yıllardan kalan özerk bölge hakları olsa bile Saddam Hüseyin, Kürtleri Halepçe’de ve Enfal operasyonlarında katletti. Esad rejimi ise Kürtleri ikinci sınıf vatandaş olarak bile görmedi, kimlik vermedi. Bu nedenle Kürtler, “Arapçılığın” ne anlama geldiğini bilerek temkinli davranmaya çalışıyor. Rejim ve muhaliflere mesafe koymalarının en önemli nedenlerinden biri bu. Çünkü, Suriye’deki iç savaştan geriye nasıl bir ülke kalacağından bağımsız olarak, kendilerinin Suriye halklarından biri olarak kayda geçirilmesini istiyorlar. Kürtler Suriye’de anayasal olarak tanınmadıkları, ayrı bir varlık olarak ele alınmadıkları gerekçesiyle Suriye Ulusal Konseyi’ne (SUK) katılmadılar. Hâlâ da bekliyorlar. Suriye Kürt Ulusal Konseyi ise (SKUK), Kürdistan Birlik Partisi PYD ile 16 örgütün bir araya gelmesinden oluşan bir yapıyı temsil ediyor. PYD, yöneticilerinin tüm aksi yöndeki açıklamalarına rağmen PKK’nın Suriye kolu olarak anılıyor.

Türkiye’nin çelişkisi

Kürtler Kamışlı, Amude, Afrin Kobani gibi sınır bölgelerinde yaşarken en büyük Kürt nüfus Halep’te. Esad güçleri ile muhalefetin cephe savaşının yaşandığı Halep’te Kürtler, kendi bölgelerinde nötr bir pozisyon alarak çatışmalara katılmama kararı almışlardı. Ancak geçtiğimiz günlerde Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı güçlerle çatıştılar. İslamcı Kürtlerin de ÖSO saflarına katıldığı bilgisi var. 30 kişi öldü; esir alınanlar oldu. Buradaki önemli nokta Halep’teki Kürtlerin de çatışma içine çekilmesi, tarafını seçmesi için zorlanmasıydı. Genel haberler çatışanların PYD’li Kürtler (PKK’ya yakın grup olarak biliniyor) olduğu yönünde olsa da ilerleyen günlerde durumun daha nazikleşmesi halinde PYD dışındaki Kürtlerin de çatışmalara katılması ihtimal dışı değil. Bu durum Esad yönetimini işine gelir; silahlı muhalefetin cephesini böler. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yöneticisi Rami Abdülrahman, “Halep’te savaşmaya hazır 100 bin Kürt var. Eğer Arap-Kürt savaşı gerçekten başlarsa, o halde devrimi unutun, Esad kalacaktır” diye konuşuyor. Diğer yandan ÖSO’nun bu hamlesinin Türk istihbaratının yönlendirmesiyle PYD’ye karşı bir hareket olarak görenler de var. Ancak, çatışmalara PYD dışındaki Kürtler de katılarsa bu işin içine Barzani de girebilir. Barzani de “Suriye’de Kürtlere karşı bir güvenlik boşluğu ve sorun yaşanırsa, burada yetiştirdiğimiz askerleri bölgeye göndereceğiz” diyor. Barzani’ye yakın Suriyeli Kürtler, bir süredir Irak Kürt bölgesinde silahlı eğitime tabi tutuluyor, Türkiye de bunu destekliyor, PYD’siz Kürtleri tercih ediyor. Tabii ki PYD dahil olmak üzere bütün Kürtlerin Suriye’deki çatışmalarda ne kadar daha nötr kalabilecekleri ise bilinmiyor.

En kötü senaryo

Bu açıdan Türkiye’nin birçok noktada olduğu gibi bu konuda da politikasını gözden geçirmeye ihtiyacı var. Suriye’de ayaklanmayı destekleyen Türkiye, bir Kürt-Arap çatışması karşısında ne yapacak? Ankara, PYD’nin darbe yemesini ister ama bu kez de ayaklanmanın geleceği tehlikeyi düşer. uluslararası ilişkiler doçenti Veysel Ayhan şöyle diyor: “Suriye’de Kürtler de dâhil bütün etnik gruplar, bütün mezhepler, bütün kesimler silahlı. Yaşanan iç savaş herkesi silahlı milisler oluşturmaya ve kendini korumaya itti. Kürtler bu gibi sorunlarda ulusalcı davranmayı öğrendiler. Eğer Kürtlere karşı bastırma olursa, sadece PKK değil Barzani güçleri de devreye girer.”

Böyle bir ortam rejim meselesi olmaktan çıkıp savaşı başka bir noktaya taşır. Sadece Suriye’de değil bölgede de içinden çıkılmaz zor bir denklem yaratabilir. Türkiye muhalifleri desteklerken Suriye’de “yakın olduğu” Kürtleri de kaybedebilir. Başından beri Suriye konusunda bölgeyi iyi okuduğunu iddia edenlerin hatalarını, öngörülerinin sığlığını görünce bundan sonrası adına iyimser olmak zor. Çünkü artık Suriye tek bir cephe değil, birçok cephe daha açılacak gibi. Suriye “özgürleştirilirken” yıkılıyor, mezhepsel ve etnik düşmanlık tüm taraflarca körükleniyor. Bir süre sonra Sünni çoğunluğu desteklemek bile kâr etmeyebilir. Çünkü Araplar ve Kürtler için etnik kimliğin mezhebi birliktelikten önce geldiği bilinir.

METE ÇUBUKÇU

Radikal 2 / 04/11/2012
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur