DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Açlık grevleri sona erdiKurdinfo:12:55 - 18/11/2012

Açlık grevini sona erdiren tutuklu ve hükümlülerin sağlık ekipleri tarafından kontrollerinin yapıldığı, hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi


DİYARBAKIR - Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Federasyonu (TUHADFED) Başkanı Zübeyde Teker, cezaevlerinde 67 gün önce başlatılan açlık grevlerinin Abdullah Öcalan ’ın İmralı ’da kendisiyle görüşen kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla yaptığı çağrı üzerine bugün itibariyle sona erdirildiğini açıkladı.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Federasyonu (TUHADFED) Başkanı Zübeyde Teker, Öcalan’ın çağrısı üzerine açlık grevinde bulunan tututlu ve hükümlülerin açıklama yaparak, bugün itibariyle açlık grevlerine son verdiklerini söyledi. Teker, bundan sonra açlık grevi sırasında kritik duruma gelenlerin tedavileri için girişimlerde bulunacaklarını ve bunun takipçisi olacaklarını söyledi.

İmralı’da çarptırıldığı ağırlıştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan dün kendisini İmralı’da ziyaret eden kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla yaptığı çağrıda, cezaevlerinde açlık grevi yapan tutuklu veya hükümlülerin eylemlerini bir an önce sona erdirmesini isteişti. Öcalan’ın bu çağrısı BDP ’nin Milletvekilleri tarafından dün gece çeşitli cezaevlerinde bulunan açlık grevcilerine iletilmişti. Açlık grevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin bu çağrı üzerine bugün itibariyle açlık gerevlmerine son verdikleri ifade edildi.

KIŞANAK: BU SAAT İTİBARİYLE EYLEMLERİNİ SONLANDIRDILAR
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, bu sabah cezaevlerinde açlık grevinde bulunanlarla görüştüklerini belirterek, “Bu saat itibariyle eylemlerini sonlandırdılar. Sağlık ekipleri çalışmalarına başladı. İlk muayenelerinden sonra hastane sevkleri de yapılacak” dedi.

GİRESUNDA 31 MAHKUM AÇLIK GREVİNE SON VERDİ
Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki 31 mahkumun bir süredir devam ettirdikleri açlık grevini bu sabah sona erdirdiklerini açıkladı.

Başsavcı İlhanoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, "Pek çok ceza infaz kurumunda olduğu gibi Giresun E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da 4’ü kadın toplam 31 hükümlü ve tutuklu tarafından sürdürülen açlık grevi, 18.11.2012 günü saat 10.00 itibariyle sona erdirilmiştir" dedi.

Açlık grevini sona erdiren tutuklu ve hükümlülerin sağlık ekipleri tarafından kontrollerinin yapıldığı, hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

VAN’DAKİ AÇLIK GREVİ SONA ERDİ
Van Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TÜYAD-DER) Başkanı Ahmet Aygün, Van F Tipi Cezaevi’ndeki açlık grevinin bitirildiğini söyledi. Aygün, açlık grevinde olan 95 kişinin bugün saat 09.00’da eylemlerine son verdiklerini bildirdi.

Ahmet Aygün, Van-Erciş Karayolu üzerinde bulunan F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 9 tutuklu veya hükümlünün 8 Ekim’de, 9 tutuklu ve hükümlünün 16 Ekim’de ve 77 tutuklu ve hükümlünün de 6 Kasım’da başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi bugün sonlandırdığını söyledi.

Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 6 Kasım’da süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlayan 77 kişi arasında 7 Haziran’da KCK soruşturmaları kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Belediye Başkanı Bekir Kaya da bulunuyordu.

KOCAELİ’DE AÇLIK GREVİNE SON VEREN 7 MAHKUM HASTANEYE KALDIRILDI
Açlık grevine dün akşam son verilen Kocaeli’deki F-Tipi Cezaevi’nde durumları kötüleşen 7 hükümlü hastaneye kaldırıldı.

İmralı Cezaevi’nde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’a uygulandığı öne sürülen tecridin kaldırılması başta olmak üzere bazı isteklerle 67 gün önce birçok cezaevinde başlatılan açlık grevine, Kocaeli’de Yüksek Güvenlikli F Tipi 1 ve 2 no’lu cezaevlerinde 30 erkek, Gebze Cezaevi’nde 6 kadın mahkum açlık grevine katılmıştı. Açlık grevinin dün gece sona erdirilmesi ardından açıklama yapan BDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Aççınkaya, bunlardan 7’sinin durumunun kötüleşmesi sonucu hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Yetkililer, 7 kişinin dün gece F Tipi Cezaevi’nden alınarak Seka Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığını bildirdi.

LEYLA ZANA DA AÇLIK GREVİNE SON VERDİ
Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana da açlık grevini bitirdi. BDP grubundan alınan bilgiye göre, cezaevlerindeki açlık grevlerinin sona ermesinin ardından Zana da açlık grevini bırakarak istirahat etmek üzere evine geçti.

Leyla Zana, TBMM'deki odasında 14 Kasım 2012 tarihinden bu yana açlık grevi yapıyordu.

 

18/11/2012

dha

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur