DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Abdulhay OKUMUŞ: Açlık grevlerinin süreci ve DDKD’nin çalışmalarıKurdinfo:11:33 - 22/11/2012

DDKD nin özellikle açlık grevleri ile siyasi atmosferdeki gerilimde, gösterdiği ilgi, sorumluluk ve çalışmaları dikkate değerdir


Merkezi Diyarbakırda bulunan ve birkaç merkezde şube açma çalışmalarını son aşamaya getiren DDKD nin özellikle açlık grevleri ile siyasi atmosferdeki gerilimde, gösterdiği ilgi, sorumluluk ve çalışmaları dikkate değerdir.


Eylül ayının 12 sinde başlayan açlık grevlerinin kürt siyasi kamuoyundaki, yankıları, Kürt siyasi parti, hareket ve derneklerininde gerektiğinde dayanışma ve birlikte yapılabilecekleri çalışmalarının yapılması, geleceğe yönelik Kürt politik çevrelerinin yaratacağı olumlu atmosferin en can alıcı örneğini ortaya koymuş ve Kürtlerin bir arada olabileceğini göstererek kürt halkının geleceğe olan umudunuda pekiştirdiğini göstermiştir.

      

Kürt siyasi parti, hareket ve dernekleri son açlık grevlerinde gösterdikleri duyarlılıktan dolayı hem kutlamak hem de gösterdikleri bu örnek daranışların en azından bir kısmını paylaşmak istiyorum.

      

Açlık grevlerinin başlaması ile DDKD genel başkanı Sn. İmam Taşçıer in buna tavırsız kalınamayacağı gerçeğinden harektle, DDKD, KADEP, HAKPAR, ÖSP, İNİSİYATİFA AZADİ ve DİCLE FIRAT DİYALOG GRUBU yetkilileri ile görüşerek, yapılan toplantıda, adı geçen kurumlardan, birer temsilciden oluşan bir komisyon oluşturma  kararı çıktı. Komisyon oluşturulduktan sonra ilk iş olarak  BDP İl başkanı ve DTK yöneticilerine bir ziyaret gerçekleştirilerek, açlık grevi ve grevcilerin talepleri konusunda dayanışma içinde olunacağı, bu konuda desteklemek için süreli veya dönüşümlü açlık grevi dahil, her türlü desteği verebilecekleri iletildi, görüşme sonrası bu konudaki tavır, bir basın açıklaması ile kamu oyuna duyurularak ilk dayanışma örneği sergilendi. Aynı görüşmede karşılıklı sohbette, BDP dışındaki kürt kurumlarının başta adalet bakanı olmak üzere bir takım görüşmeler yapılabileceği ve kamu oyu baskısının arttırılmasına yardımcı olunabileceği görüşleride dillendirildi.

      

Ziyaretin ertesi günü DDKD genel başkanının AKP Diyarbakır il başkanını arayarak, görüşme heyetindeki kurumların adı ve görüşme isteğinin amacı söylenerek, AKP Diyarbakır il başkanı Sn. Halit ADVAN dan Adalet bakanından randevu ayarlaması istendi ve bu randevu ayarlandı. 08.11.2012 Perşembe günü DDKD genel başkanı adı geçen heyet ile Ankrada adalet bakanlığı makamında bakan ile 1 saati aşan bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede özellikle altı çizilerek söylenen ve yazılı olarak ta bakana sunulan ana fikir, söz konusu taleplerin sadece BDP nin talepleri değil, biz bu heyette yer alan tüm siyasi oluşumlarında, dolayısıyla tüm Kürtlerin talebi olduğu iletilerek gereken hassasiyetin gösterilmesi ve cezaevlerinde ölümlerin engellenmesi konusunda mutlak bir formülün bulunması gerektiği mesajını vermek idi, verildi.

       

Özellikle bu görüşme medyada oldukça yankı buldu; TV ler (NTV, CNN vs.) alt yazı ile verirken yazılı medya ,


YENİ ŞAFAK:   DDKD Başkanı İmam Taşcıer, '6 inisiyatif bir araya gelerek açlık grevinin ölümler olmadan sonlandırılması için ortak bir kanaat oluşturduk. Adalet Bakanı ile görüşmeye karar verdik. Gerekli randevu alındı. Görüşmede, ölümlerin olmadan eylemin sona erdirilmesini isteyeceğiz' dedi.


MİLLİYET: 
(DDKD) Başkanı İmam Taşçıer, “Bakan’ın açıklamaları bizi net olarak tatmin etmedi. Çünkü biz ölümlerin eşiğindeyiz. İlk ölümler gerçekleşirse dönülmez yola girilir. Süreç daha hızlı ilerletilmeli” dedi. Taşçıer, “Tecritin devam etmesi durumunda ölümlerin başlayacağını söylediğimiz de Bakan’dan aldığımız yanıt ‘İnsanlar ölmeyecek’ oldu. Bu da bizi bir nebze de olsa ümitlendirdi” diye konuştu.


MEZOPOTAMYA GAZETECİLER CEMİYETİ:
Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in cezaevlerinde PKK'lıların başlattığı açlık ve ölüm oruçlarının sona ermesi için yürüttüğü çalışma yankı buldu. Bölgedeki siyasi oluşumlar ve sivil toplum kuruluşları ölüm oruçlarının sonlandırılması amacıyla Ergin ile görüşmek üzere bugün Ankara'ya gelecek. Diyarbakır'da bulunan Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) Başkanı İmam Taşcıer başkanlığında bir araya gelen 6 sivil inisiyatif ve siyasi oluşum, AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'ndan Ergin ile görüşmek için yardım istedi.

 

BUGÜN GÜNDEM: Sağduyulu Kürtler müdahil oluyor. Bakan Ergin ile görüşerek açlık grevlerinin son bulması için talepte bulunacak sivil toplum kuruluşları ve partiler şöyle: Devrimci Demokrat Kürt Derneği Genel Başkanı İmam Taşcıer, Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkan yardımcısı Seher Erol, Katılımcı Demokrasi Partisi Genel Başkan yardımcısı Lütfi Baksi, Özgürlük ve Sosyalızm Partisi Genel başkan yardımcısı Hasan Fırat, Hak Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslami İnisiyatifi Azadi İnisiyatifiti yöneticisi Sıtkı Zilan ve Dicle Fırat Diyolog grubu başkanı Muhittin Batmanlı.

DİYARBAKIR SÖZ: Kürt Parti ve STK’ların yanısıra AK Parti İl Başkanın bulunduğu bir grup, “Açlık grevlerinin” çözümüne ilişkin, Adalet Bakanı Ergin’le görüştü.


Devrimci Demokrat Kürt Derneği Genel Başkanı İmam Taşçıer, Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seher Erol, Katılımcı Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Baksi, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Fırat, Azadi İnisiyatifi yöneticisi Sıtkı Zilan ve Dicle Fırat Diyalog Grubu Başkanı Muhittin Batmanlı'ndan oluşan bir heyet, cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili Adalet Bakanı Ergin ile görüştü

 

AKŞAM:  STK'lar da Bakan Ergin'le görüşecek
BDP dışındaki Kürt siyasi parti ve oluşumları da açlık grevlerinin bitirilmesi için harekete geçti. Aralarında KADEP, HAK- PAR, ÖSP, DDKD, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu adına İmam Taşcıer, Seher Erol, Lütfi Baksi Hasan Fırat, Sıtkı Zilan ve Muhyittin Batmanlı Adalet Bakanı Sadullah Ergin'den randevu aldı. Görüşme bugün saat 14.00'da gerçekleşecek. Yeni girişime AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Halit Advan öncülük etti

 

Adalet bakanı ile yapılan görüşmenin yankıları devam ederken ABD ve AB elçiliklerindende randevu alınarak  20.11.2012 de büyük elçilerle aynı görüşmeler gerçekleştirilip, ABD büyük elçisi ile, bölgedeki en önemli güç ve aktör olmaları yanı sıra Türkiyeninde stratejik müttefiği olmaları gereği Açlık grevlerinin ölümler gerçekleşmeden bitirilmesinin formülünün bulunması ve Türkiyenin demokratikleşme ve Kürtlerin örgütlenme özgürlüğü konusu gündeme getirelecek. AB elçiliğinede açlık grevleri konusundaki hassasiyetleri ve ölüm olmadan bitirilebilecek makul bir formülün bulunmasına katkıda bulunmaları nın yanı sıra söz konusu taleplerin demokratik, makul, haklı, insani ve vicdani talepler olduğu konusu gündeme getirmek amacı ile görüşme sağlanacakken açlık grevlerinin sona erdiği haberi alındı.


Açlık grevinin bitmiş olması, belki acil ve öncelik olan grev nedeni ile ölümlerin engellenmesi önceliğini ortadan kaldırdı ancak, görüşmenin önemini ortadan kaldırmamıştı ve görüşme aynı tarihte gerçekleşti.

 

Her iki elçilikle yapılan görüşmelerde heyetin sözcülüğünü yapan DDKD genel başkanının, bundan böyle açlık grevi gerekçelerinin ortadan kaldırılmasından, demokratikleşmeye, Kürtlerin örgütlenme özgürlüğünden diğer kolektif haklarına, Suriye Kürdistanındaki gelişmelerden, Türkiyenin Avrupa birliği konusundaki tökezlemeye kadar, Kürtleri ilgilendiren konularda Kürt muhalefetinin düşünceleri iletilerek, Kürtlerin hep şikayetçi olduğu diplomatik ilişkinin geliştirlmesi konusunda örnek bir davranış sergilemişlerdir.

 

BDP dışındaki DDKD, KADEP, ÖSP, İNİSİYATİFA AZADİ ve DİCLE FIRAT DİYALOG GRUBU  gibi Kürt siyasi parti, dernek ve hareketlerinin açlık grevleri ile başlayan ve demokratik mücadelede bir arada olunabileceğinin gösterilmesi ve bunun devam edeceğine inandığım, Kürt siyasetinde gösterdikleri bu duyarlı ve sorumlu davranış ve girişimlerinden, ayrıca mücadelenin başarısına umut olduklarından dolayı kutlar, Kürt siyasetine pozitif etki yaratmaları konusundaki çalışmalarının devamını dilerim.

 

Abdulhay OKUMUŞ

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur