DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Muktedirlerin mağduriyetiKurdinfo:19:15 - 22/11/2012

Kürtlerin işkence edilmiş cenazeleri otoyol kenarlarında bulunduğunda ise, "Kürtler birbirini öldürüyor" istihbaratını almış.


Darbe ve Muhtıraları araştırma komisyonunun bilgisine baş vurduğu kişilerin profillerine bakıldığında, mağdur olanların sayısı oldukça düşük bir orana tekabül ediyor. Çoğunluk darbeci veya darbecilerle aynı paralelde  düşünen ve darbecilerden aldığı icazetle vazifelerini  ifa edenlerdir. Görevi sadece durum tespiti yapmak ve tespitlerini rapor haline getirmek olan komisyonun, bu anlamda yaptırım gücü yok. Onun için kibar bir şekilde “sadece bilgilerine başvuruluyor” vurgusunu  yaparak  araştırmasını yapıyor. Bilgilerine başvurma aktivitesinin mekanları da değişiyor. İsteyen  rest çekiyor, isteyen işine geldiği gibi bilgi veriyor, isteyen de konutunda veya yalısında randevu veriyor. Bilgi verenler engin bir tecrübe sahibidirler; çünkü verdikleri bilginin bir cezai müeyyidesi  olmayacağını  çok iyi biliyorlar. Çoook komisyon  eskitmişler. Onun için  Komisyonu, kendilerini aklama ve mağdur gösterme platformuna çevirme çabası içindedirler. Sırrı Sureyya Önder’in deyimiyle “yetkileri gidince” pek “mulayimleşiyorlar”. Meseleyi sönümlendirmeye  yönelik mesajlar veriyorlar. Kimseyi “töhmet altında bırakmak istemiyorum, kimseye kırgın değilim” mağdur, ama kimseyle hesabı olmayan ermiş rolü oynuyorlar. Diğer ülkelerde olduğu gibi meselenin dallanıp budaklanmasını istemiyorlar. Bir  tuğla çekilirse hepsinin altında kalacağını çok iyi biliyorlar. Tuğla yerinde dursun diye, meseleyi sağırlar diyaloğuna çeviriyorlar.

Bu kuralı ihlal eden ve tuğlayı kafalarda parçalamaya hazır bekleyen, Raci Tetik’in hakkını yemeyelim. Aldığı talim terbiye gereği  pişmanlık göstermeyen   ve  eğer imkan verilseydi, hemen o anda komisyon üyesi Sırrı Sureyya Önder’i temiz bir işkenceden geçirmeyi  düşünen Raci Tetik, kesin ve net bir şekilde bilgilendirmesini yaparak,”bu gün olsa yine yapacağını” söyleyerek  huzur içinde huzurevinin yolunu tuttu. Öyle  aklanma, mağdur rolünü oynamaya,masum mesajlar vermeye hiç prim vermedi. Huzur evinde Mamak  kriterlerini uygulayıp uygulamadığı bilinmiyor, ancak araştırmaya değer bir konu olduğunu belirtelim.

Raci Tetik’in gösterdiği bu açık yürekliliği herkesten beklemek hakkımızdır. Yukarıda belirtildiği gibi ya hafıza kaybına uğruyorlar, ya da “mülayimleşip” mağdur u oynuyorlar. Kurşun atan kahramanların  üzerinden  iktidar yürüten  Eski Başbakan Tansu Çiller de  mağdurluk yolunu tercih edenlerdendir. Sırrı Süreyya’nın soruları karşısında hislenerek “Nasıl böyle düşünebilirsiniz ben bir anayım” diyerek, kendi döneminde yapılanları  hatırlamamış. Basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladığı listeleri Kürtleri koruma  amaçlıymış.  Kürtlerin işkence edilmiş cenazeleri  otoyol kenarlarında bulunduğunda  ise, "Kürtler birbirini öldürüyor" istihbaratını almış. Bunları belirtirken, İktisat Profesörü  olduğunu, istihbarattan anlamadığını, üstelik acemi olduğunu belirtmeyi ihmal etmemiş.

Tüm kamuoyunun bildiği köy yakmaları, faili meçhulleri, öldürülen Kürt iş adamlarının listesi, bombalanan gazeteleri, katledilen gazetecileri, Gazi katliamı, Madımak katliamı, grup toplantısında ağlayarak “Vatan için kurşun atan da  kurşun yiyen de kahramandır” sözünü de acemiliğine vermiş .”Tak-şakla” idare ettiği icazetli iktidarının 94 darbesiyle Kürtleri yaka paça meclisten çıkardığı günleri de hayal meyal hatırlamış.”Tak–Şak” yöntemiyle  “Meclis üstünde Kürt gölgesi var” demişler, o da  gereğini yapmış. Kendi döneminde  olan bu icraatların üzerinde durmayarak es geçmiş. Sadece  yıllardır sakladığı ve  tek kendisinin bildiği bir sırrını komisyonla paylaşmış. O da, darbenin ona ve Doğru Yol Partisine karşı yapıldığı sırrıdır. Ancak Hangi icraatına karşı darbe yapıldığını söylememiş. Bunca yıldır sakladığı  bilgilerini (sırrını) ifşa etmek ve mağduriyetini ispat etmek için komisyonun yolunu gözlüyormuş.  “Kimseyle hesaplaşmayacak, hoşgörü ortamında özeleşiri, tek sorumlu TSK değil”.

Öyle bir mağdur ki hakkından vazgeçiyor. Ve herkese yumuşak mesajlar vermekten de geri kalmıyor. Ne olur olmaz dünya hali yarın “Tak” diye bir paşa çıkar “Şak” diye Başbakan atanıverir ihtimalini yedekte bulunduruyor. Şimdi “Bana ve Doğru Yol Partisine karşı yapıldı”  “Meclis  kapısı kapanmamıştır, ama kapı açık kalmıştır” tarzındaki mizansenleri bir kenara bırakalım. Eğer darbeye maruz kaldıysa hangi baskılara uğradı. Doğru Yol seçimlere mi sokulmadı,üyeleri mi tutuklandı, Tansu Çiller hakkında davalar mı açıldı, meclisten mi atıldı, mal varlığı mı araştırıldı, Partisi hakkında dava mı açıldı. Ya da orduyla farklı düşündüğü noktalar nelerdi.Ordunun yetkilerini kısıtlamaya mı gitti,demokratikleşme planı mı vardı. Bunların hiçbiri yoktu. Tam aksine askerle aynı düşünen daha doğru söyleneni yapan icazetli bir iktidar sürüyordu.

Ordu ne yapmak istedi de Tansu Çiller karşı koydu. Zaten darbeye gerek kalmadan tüm istediğini yapıyordu. Darbeye neden ihtiyaç duysun ki.”Bana ve Doğru Yol Partisine karşı darbe yapıldı” durumu çok  tuhaf kaçıyor. Askerle istese de hesaplaşamaz, çünkü askerler alacaklı görünüyor. İnsan düşünüyor,acaba kiminle hesaplaşacak ?Listede  ismi olanların hepsi ölüdür.Listede ismi olmayan, ancak  kayıt dışı faili meçhule gidenlerde öyle. İşkencede ölenlerde aynı şekilde.

Ortalıkta kayıp çocuklarının kemiklerini arayan analar babalar kalıyor geriye. Sayın Tansu Çiller lütfen onlarla hesaplaşın “hakkınız” kimsede kalmasın. Mağdur durumunuz malumumuzdur. Artık Diyarbakır’a, Cizrey’e gidip “Ya Bitecekler Ya Bitecek”  diyemeyecek kadar “mağdur olduğunuzu biliyoruz. Galatasaray meydanına gidin, çocuklarının kemiklerini arayanlar orada sizi bekliyor. Gidin hesaplaşın onlarla. Hakkınız kalmasın onlarda.

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur