DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Dünyada ve Kürtlerde modaKurdinfo:11:09 - 23/11/2012

Kürt giysilerinde otantik, mitolojik, arkeolojik folklorik motifler oldukça önemlidir.


 

Çağımızın temel özelliği dezenformasyon ve bilgi kirliliğidir. Kapsamlı,derinlikli ve nitelikli olmayan her niyet ve amacı ne olursa olsun kirliliğe katkı yapar, kaotik durumların oluşmasına yol açar. Bu nedenle de her çalışma ciddiyet, bilimsellik ve metodoloji gerektirir. Uzun dönemdir kürt giysileri ile ilgili araştırıyorum, çalışıyorum,haddimi bilerek çok iyi tartarak adeta kılı kırk yararak yol almaya gayret ediyorum. Son dönemde başka insanların kürt giysilerine yönelmeleri bir yandan beni mutlu ederken bu çalışmaların özensizliği, alelacele kotarılmış olması beni hayal kırıklığına uğratıyor.

Moda dünyasıparsellenmiştir, örgütlüdür. Kürtler eğer kendilerini oralara taşımak istiyorlarsa, kendinden söz ettirmek istiyorlarsa, ilgili şahıs ve kurumların bir yol haritası olmalı adım adım hedeflerine yürümelidir.Yoksa kendimiz çalar kendimiz oynarız.

Modayı kim nasıl belirler deyince pek kimse yanıt veremez ama insanlara para deyince aklımıza hangi otorite geliyor diye sorarsanız hiç düşünmeden IMF der banka der...Uzay dediğinizde NASA der...Savaş derseniz güç der,paylaşım der...Ama moda deyince aklımıza sadece film yıldızları, pop starlar, müzisyenler ve şov dünyası gelir. Modayı etkileyenin bunlar olduğunu sanırız, düşünürüz. Bu yanılmadır, hakikat değildir. Bu görünen veya bize gösterilmek istenen kısmıdır. Görmediğimiz kısmı işin ticari ve endüstriyel alanıdır. Yani madalyonun öteki yüzü.

Moda organizasyonların yönetip yönlendiren başlıca iki kurumdan bahsedebiliriz.Intercolor ve merkezi Paris’te bulunan uluslararası moda federasyonu.Bu kurumların temel özelliği kar dürtüsüyle hareket etmeleridir.Bu bakımdanda masum değillerdir. Neyin ne zaman giyileceğine aşağı yukarı bu kurumlar karar verirler.

Moda belirlenirken önce kumaş seçimi yapılır. Diyelim ki o yıl pamuk hasatı yada stokları çoksa pamuk sektörünün milyardar patronlarıyla moda organizasyonlarımasaya oturarak stokların eritilmesi için pamukta karar kılıyorlar, böylece kumaşın türü belirlenmiş oluyor.

Kullanılan kumaşın ne olduğu belirlendikten sonra sıra renk tespitine gelir.Burada devreye Intercolor isimli kurum girer. Intercolor uluslararası renk seçim komisyonu. Elbette moda sadece pamuk, yün, sentetik vs. stok durumu ya da Intercolor’un belirlediği renklerle bitmiyor.

Moda organizasyonlarına bağlı çalışan toplum mühendisleri devreye giriyor, bunlar dünyadaki savaşları, açıklığı, depremi, hava durumunu, politik vb. gelişmeleri dikkatle takip ediyorlar. Toplumlar üzerindeki etki ve sonuçlarınıda hesaba katarak mesela savaş dönemleri için siyah ve gri tonları önerebiliyorlar.

Tüm bilgiler stoklar ve karlılık hesaplanarak moda belirleniyor.Tekstil patronları ve modacılar birlikte hareket ediyorlar. Tasarımlar bu konjöktüre uygun yapılıyor.Bunların güzel ve uç olanları reklam kampanyaları ve defilelerle tüketicilerin beynine adeta zerk ediliyor. Bu konsepte uygun ürünler vitrin ve mağazalarında yerlerini alıyor. Satmak adına ve tüketmek adına artık her yol mübahtır.Artık çareniz yoktur ya o ürünleri tüketeceksiniz ya da gene tüketeceksiniz.

KÜRT GİYSİLERİ İÇİN BİR KAÇ ARA BAŞLIK

Büyük sermaye gruplarının, profesyonellerin yönlendirdiği moda dünyasıyla bahsedilmek yada oralara girmek mümkün görünmüyor.Haddimizi bilerek işin bir ucundan tutmak zorundayız. O zaman bize kalan kendimiz olmak, kendi değerlerimize bağlı kalmaktır.

Kürtlerin bölünmüşlüğü,devletsiz bırakılması biliniyor,kurumlarımızın olmadığı da.Ama bir Kürt baharının yaşandığıda aşikar.Var olma yada kendini inşa süreci yaşanırken bu işle ilgili olanların kendi tarih,dil,kültür ve sanatını,mimarını vs.bilerek çalışmalarını bu zemine oturmaları bu işin ilk ve önemli koşulu.

Kürt giysileri ile ilgili çalışmalarda hangi tarihsel dönem ve bölge esas alınıyorsa model tasarımı ve kumaş doğru seçilmeli dönemin siyasi ekonomik durumu iyi analiz edilmeli tarihsellik ve bölgesellik göz ardı edilmeden gerçeğe uygun ürünler yaratılmalıdır.

Kürt giysilerinde otantik, mitolojik, arkeolojik folklorik motifler oldukça önemlidir. Bu özgünlük zenginlik göz ardı edilerek yapılan her çaba yalan kalacaktır, değer kazanmayacaktır.

Basında sık sık kürt giysileri ile ilgili defile haberleriyle karşılaşıyoruz. Almanya, İsveç, Batman, Erbil vs. Ama bu çalışmaların özen emek ve disiplin temelli olduğunu düşünmüyorum.Daha çok bizde defile yaptık mantığı egemen. Ben bu mantığı çok kabullenemiyorum.

Hiç birinin kürt ulusal giysilerini uluslararası platformlara taşımak gibi bir derdi yada amacı yok. Küçülen dünyada bu emek bir karşılık bulmayacaksa beyhudedir, nafiledir.

Son söz olarak ciddiyet ve daha çok çaba...

NEVİN GÜNGÖR REŞAN
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur