DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

34 yıldır Ferit Siverek’te evinin önünde öyle upuzun yatıyorKurdinfo:11:18 - 23/11/2012

34 yıl önce işlenen bir cinayet aydınlanmadığı sürece defnedilmiş sayılmaz


Anma

 

34 yıl önce işlenen bir cinayet aydınlanmadığı sürece defnedilmiş sayılmaz.

 

Tam 34 yıldır Ferit Siverekte evinin önünde öyle upuzun yatıyor. Yaşam hakkı sırtından vurularak elinden alınan bir cinayet daha ne kadar mutlu eder “vuran” tarafı? Çocuğu elinden kayarak düşen, sırtından vurulmuş bir baba daha ne kadar öldürülebilir? Bu cinayet daha ne kadar karanlığa mahkum edilir? Bu mahkumiyet sürdüğü sürece  Ferit UZUN hala vuruduğu yerde kanıyor olduğu bilinmez mi?

 

34 yıldır akan bu kana sebep olup, ama hiç birşey olmamış gibi davranabilmek profesyonel bir kabiliyet gerektirir. Dile kolay, 34 yıldır Kürdistan toprakları kan deryası. Akan kanın buğusu gözlerinizi ıslatmaz mı? Vicdanınıza dokunmaz mı?

 

Benlik dünyanızı kaybederek bir daha hiç ulaşamayacağınız gelişim dünyanıza, doyumsuz id’ inize kan taşıyan tarifsiz hazzın dünyasıyla mı sahip olacağınızı sanırsınız!

 

Ferit’ in o çok sevdiği ve umutla baktığı ezilen dünya halklarından mahrum bıraktınız. Vicdan olgusundan yoksun olan id’ inin oluşturtuğu süper dünyanın katlettiği tüm ezilen halklarda olduğu gibi.

 

Ferit Uzun’un cinayeti sonrasında herkes bir şeyler yazdı, çizdi. Bugün samimi itiraf ve delillerle ışığında yaşananların gerçekliği su götürmez bir gerçek. Kabul edilmedikçe derinleşen bu cinayet eylem şekliyle de oldukça derin olduğunu zaten gösterip sessizliğini korumaktadır.

 

Vuran kadar ayrıca bu vicdansızlığa seyirci kalan devrimci ahalimiz de vardı o dönem. O gün siyasal alt yapısı ve arkasına aldığı halk sevgisiyle Ferit’in öldürülmesine acımasızca seyirci kalıp içten içe sevinenler yok muydu sanki… Timsah gözyaşlarının bile fevkinde olan bu ilgiye muhtaç kişilikler katamadıkları değer noktasından yoksun ve de “hiç” olma gerçeğinden bihaber kör ve sağır yaşadılar onca sene…

 

Geçmişin siyasal mirasını hergün biraz daha tüketerek, sahip oldukları hastalıklı çelişki dolu kişilikleriyle daha ne kadar güncel kalabilirler? Dökecekleri timsah gözyaşlarında boğulsalar bile bu tükenmişliklerini daha ne kadar itibarsızlaştırabilirler?  Bir insanı insan yapan özgürlük, ahlak, vicdan, merhamet gibi insani olgular size de lazım geldiğini bilmemek ayrı bir beceri olsa gerek. 

 

Kürt gençlerinin Ferit’ i tanıma noktasında demir bir kalkan gibi duran bu cinayet artık hak ettiği itibarla kaldırılıp, Ferit’ in halkıyla ve o çok sevdiği gençleriyle buluşturulmalıdır.

 

Aşığı olduğumuz özgürlüğün içselliğine varamadığımız sürece devamlı vuran tarafında olup, kan akıtan olarak kalırız. Bu içsel çelişkiyle özgürlük talep eden sesimiz her zaman utancın melodisini taşıyacağını unutmamalıyız.

 

Ferit’ in anmasını gerçekleştiren ve bu anmaya teşrif eden tüm güzel insanlara selam ve saygılarımı gönderiyorum. İyi ki  varsınız…

 

Fırat Kaya

firatkaya1@gmail.com

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur