DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürt Sorunu için inisiyatif aldılarKurdinfo:20:16 - 3/12/2012

Türkiye’de Kürt sorununun çözümünde diyalogun başlatılması için Uluslararası Barış İnisiyatifi (IPI) bugün kuruluşunu ilan etti


 

Türkiye’de Kürt sorununun çözümünde diyalogun başlatılması için Uluslararası Barış İnisiyatifi (IPI) bugün kuruluşunu ilan etti. Kuruluşa destek veren isimler arasında bakın kimler var!

 

03 Aralık 2012

 

 

Türkiye’de Kürt sorununun çözümünde diyalogun başlatılması için Uluslararası Barış İnisiyatifi (IPI) bugün kuruluşunu ilan etti.

IPI, Nobel Barış Ödülü sahibi emekli Başpiskopos Desmond Tutu’nun çağrısıyla kuruldu. Uluslararası alanda tanınmış birçok kişinin imza attığı çağrıda Tutu, Kürt sorununun barışçıl çözümünün demokratik Türkiye’nin inşası için ön koşul olduğunu belirtirken, "Temel gerçekler sonsuza kadar inkar edilemez," diyerek Kürt halkının diğer yurttaşları ile birlikte paylaştıkları ülkenin kalıcı geleceğini oluşturduğunun kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Başpiskopos Desmond Tutu'nun çağrısı ise şöyle:

Türkiye'de Kürt Sorunu - Şimdi Diyalog Zamanıdır

"Türk hükümeti ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasında 2009 yılının başında başlayan görüşmeler çatışma açısından önemsiz nedenlerden ötürü bozuldu. Bizce diyalog yeniden başlatılmalıdır.

Herhangi bir görüşmenin başarılı olması için Kürt halkının diğer yurttaşları ile birlikte paylaştıkları ülkenin kalıcı geleceğini oluşturduğunun kabul edilmesi gerekir. Temel gerçekler sonsuza kadar inkar edilemez ve kalıcı barış yönünde gerçek bir diyalog ileriye doğru tek uygun yol olarak görülmektedir.

Taraflar arasındaki diyalog, çatışmaya barışçıl bir çözüm sağlamak için tek yoldur ve demokratik Türkiye inşası için ön koşuldur. Başarılı diyalog diğer tüm yöntemleri gereksiz hale getirecek.

Barış görüşmeleri, hiçbir belirgin sonu olmayan uzun süreli bir çatışmanın gölgesinde yaşayan Kürt ve Türk halkları için umut getirecektir.

Daha iyi bir gelecek için asla geç kalınmış değildir. Şimdi kördüğümü çözme ve kalıcı barış için temel atmanın zamanıdır.

Bundan dolayı biz taraflara, tüm Türkiye halklarının iyiliği için, barış ve demokrasiye yeni bir şans verme amacıyla, iyi niyetle görüşmeleri yeniden başlatmak için gerekli adımları atmaları çağrısında bulunuyoruz.

Tanrı sizleri korusun…"

ÇAĞRIYA BİR ÇOK KİŞİ DESTEK VERİYOR

Desmond Tutu’nun çağrısına destek verenler arasında, Tibet’in Ruhani Lideri Dalai Lama, Doğu Timor eski Devlet Başkanı Jose Ramos Horta, Sinn Fein Başkanı Gerry Adams, ABD Eski başkanlarından Jimmy Carter, Norveç eski Başbakanı Kjell Magne Bondevik, İsveç eski Başbakanı Ingvar Carlsson, Finlandiya eski Başbakanı Paavo Lipponen, Danimarka eski Başbakanı Ander Jorgensen ve Danimarka eski Dışişleri Bakanı Kjled Olesen bulunuyor.(ANF)
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur