DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Erdogan “Roboski değil Uludere”Kurdinfo:09:44 - 14/12/2012

Kürt sorunu tabirini kullanmayın. Sorunun adı terör sorunudur”


Başbakan Tayyip Erdoğan , BDP’liler hakkında hazırlanan dokunulmazlık fezlekelerine karşı parti içinden yükselen ‘aykırı seslere’ söylem birliği uyarısında bulundu. AK Parti’nin ‘bölge partisi’ olmadığını, tüm Türkiye’yi kucakladığına vurgu yapan Başbakan, “Milletimiz takım oyunu oynadığımız için bizi tercih etti. Siyaset bir orkestra işi, söylem birliğimiz olmalı” dedi. Başbakan Erdoğan, aynı söylem birliğini Uludere için de istedi. Başbakan, Uludere’den “Roboski” olarak söz eden partilileri uyardı.

Kürtlerde buruk mutluluk
Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun 13 vilayetinden milletvekili, belediye başkanı, il başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları ve 13 ilin koordinatörlüğünü yapan diğer illerden milletvekilleri ile bir araya geldi. Basına kapalı yapılan ve 4.5 saat süren toplantıya açılımdan sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katıldı. Toplantının yapılma talebinin Kürt kökenli vekillerden geldiğini belirten kaynaklar, “Başbakan ile Kürt sorununu istişare etmek için uzun zamandır beklenti içindeydik. Kızılcahamam’daki istişare toplantısında isteğimizi bir kez daha yineledik. Bugünkü toplantının yapılmış olması bile başlı başına önemlidir” değerlendirmesinde bulundular.
Edinilen bilgilere göre toplantıda aralarında vekillerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişi söz alarak görüşlerini dile getirdi. Başbakan Erdoğan’da konuşmacıları dinleyerek notlar aldı. Dokunulmazlık konusunun, bu ay başında yapılan basına kapalı grup toplantısında ayrıntılı olarak ele alındığını, ifade eden kaynaklar, toplantıda Kürt sorunu ve Uludere konusunun öne çıktığını ifade ettiler. Dokunulmazlık konusunda, bölgede ‘hassasiyet’ olduğunu belirten konuşmacılar, “BDP’ye özel” bir düzenlemenin AK Parti’yi sıkıntıya sokacağının altını çizdiler. Erdoğan ise, dokunulmazlık konusu üzerindeki çalışmanın devam ettiğini belirterek, “Dokunulmazlık dosyaları üzerinde çalışıyoruz, yarın böyle bir şey çıkacak demek değil” dedi.

“Roboski değil Uludere”
Bazı Güneydoğu’lu konuşmacıların ‘senesi’ yaklaşan Uludere katliamı ile ilgili tespitlerde bulundukları ifade edildi. “Kazara olsa bile” sorumluların aradan geçen bir yılda halen bulunamamış olmasının bölge insanının vicdanını kanattığını ifade eden konuşmacılar, “Olay, PKK’nın ve BDP’nin elini güçlendirdi. Her fırsatta bunu önümüze koyuyorlar” diye konuştular. Başbakan Erdoğan’ın ise konunun yargıya intikal ettiğini ve yargı kararını beklemek gerektiğini ifade ettiği kaydedildi. Grup yaklaşırken uyarı fişeği atıldığını buna rağmen grubun ilerlemesine devam ettiğini anlatan Erdoğan, olaydan önce aynı bölgede 9 askerin şehit olduğunu, hakkında soruşturma açılan karakol komutanına ‘neden müdahale etmedin?’ diye sorulduğunda ise, PKK’lıların kaçakçı sanıldığını, bu nedenle operasyon yapılmadığını söylediğini aktardı. Erdoğan, “Biz bu meselenin Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmasına müsaade etmeyeceğiz. BDP’nin istismarına gelmeyin, biz Uludere konusunda doğruyu söylüyoruz” diye konuştu. Toplantıda bazı konuşmacıların Uludere’den Kürtçe ismi olan “Roboski” olarak söz etmelerine Başbakan tepki gösterdi. AK Parti’nin söylemde “Kürt açılımı” değil, “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi” ifadesinin kullanıldığını hatırlatan Erdoğan, aynı söylem birliğinin Uludere için de kullanılmasını istedi. “BDP’nin söylemini yıkmalıyız. Israrla partimizin ismine AK Parti dediğimiz gibi. Farklı değerlendirmelerden kaçının. Yaptıklarımızla da ezber bozduk. Siz de bu ezberden vazgeçin, Kürt sorunu tabirini kullanmayın. Sorunun adı terör sorunudur” dedi.

“Ahengi koruyalım”
Erdoğan, aralarında Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve Batman Milletvekili Ziver Özdemir’in de bulunduğu bazı Kürt vekillerin dokunulmazlık konusundaki çıkışları ile ilgili olarak da “söylem birliği” uyarısında bulundu. AK Parti’nin ‘bölge partisi’ olmadığını, tüm Türkiye’yi kucakladığını söyleyen Erdoğan, “Milletimiz takım oyunu oynadığımız için bizi tercih etti. Siyaset bir orkestra işi, söylem birliğimiz olmalı. Biz buraya takım oyunuyla geldik, ahengi koruyalım. Bu konudaki farklı görüşler partiyi zor durumda bırakabilir, söylem birlikteliği olmalı” dedi.

Kürtler ‘Zerdüşt’ söyleminden rahatsız
Bazı partililer ise Erdoğan’ın PKK’ya karşı sık sık kullandığı, “Bunlar Zerdüşt” söyleminden duydukları rahatsızlığı dile getirdiler. Erdoğan ise, Kürtlere ve BDP’lilere Zerdüşt demediğini, ancak ellerinde dağdaki PKK’lıların Zerdüşt dinine uygun ibadet ederken çekilmiş görüntüleri bulunduğunu anlattı.

Bir liseden 17 öğrenci dağa çıktı
Toplantıda bir vekil de, “Diyarbakır’daki bir liseden 17, bir sınıftan 7 çocuk dağa çıktı, bunda hiçbirimizin suçu yok mu?” dedi. Erdoğan’ın ise, “PKK, en çok okulları yıkıyor, öğretmenlere saldırıyor. Çünkü eğer o çocuklar okursa, dağa çıkmayacaklar. O çocuklar okula giderse ellerine taş verip attıramayacaklar. Biz bu yüzden bölgedeki eğitime önem vermeli, yatırım yapmalı, çocukarın okula gitme oranını yükseltmeliyiz. Eğitim, terörün önündeki en önemil engellerdendir” dediği kaydedildi.

Çelik: “Kürtlerin masum haklı taleplerini yerine getireceğiz”


Toplantının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, açıklamalarda bulundu. Çelik, “Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik yeni bir yol haritası var mı?” sorusuna şu cevabı verdi: “Bizim Doğu ve Güneydoğu’ya ve Türkiye’ye yönelik yol haritalarımız zaten vardır. Bu yol haritası bugün belirlenmemiştir ki. Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik yol haritamız 2001’de AK Parti kurulduğu zaman bu başlık altında belirlenmiştir. Dikkat ederseniz o başlıklardan asla bir sapma yoktur. Demokratikleşmeye devam, Kürt vatandaşlarımızın haklı, makbul, masum, mantıklı taleplerini yerine getirdik, getiriyoruz, getireceğiz. Terörle mücadeleye devam, terör örgütüyle, PKK ile biz Kürt halkını hiçbir zaman bir kefeye koymadık. Demokratikleşmeye onlar ne yaparsa yapsın devam edeceğiz. Bölgeyi kalkındırmaya devam edeceğiz, yatırımlara devam edeceğiz, hizmete devam edeceğiz. Ama diğer taraftan da terörle mücadele de kararlı bir şekilde devam edecek. Esasen gelen arkadaşlarımızın da ittifakla üzerinde durdu.”
Hüseyin Çelik, bu toplantıların Doğu ve Güneydoğu ile sınırlı kalmayacağını, bütün illerle ilgili genişletilmiş il başkanları toplantısı yaptıklarını bildirdi. Çelik, bu tür daha dar kapsamlı toplantıların sadece Doğu ve Güneydoğu’ya özgü olmadığını kaydederek, “Ama bütün bölgeleri, farklı il gruplarıyla yapmaya, bu tür toplantılara devam edeceğiz” dedi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten’e madalya verilmesi konusundaki eleştirilere de cevap veren Çelik, şunları kaydetti:
“Yönetmelikler gereği 1 yıl kuvvet komutanlığı yapan bütün orgenerallere madalya verilir. Yani bu bugüne kadar işleyen bir prosedür olarak bu madalyalar veriliyor. Eğer korgenerallikten orgeneralliğe geçerse otomatik olarak o kimselere üstün hizmet madalyası verilir, ama 1 yıl kuvvet komutanlığı yapmışsa ona da şeref madalyası verilir. Bu yönetmeliği eleştirebilirsiniz. ’Niye böyle bir yönetmelik var, bu yönetmelik değişmelidir’ diyebilirsiniz. İnsanlar bu konuda farklı görüşlere sahip olabilir, ama bu ’Uludere meselesini Hava Kuvvetleri Komutanı gerçekleştirdi, dolayısıyla kendisine şeref madalyası takdim edildi’ şeklinde değerlendirilirse bu gerçeğin çarpıtması olur, gerçek bu değildir. İşin özü bu.”

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1111958&CategoryID=78

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur