DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Viranşehir katliamıKurdinfo:17:19 - 17/12/2012

11 Aralık 1974’de Urfa’nın Viranşehir ilçesinin Suriye sınırında TSK önce 20 yoksul Kürt köylüsü katledilir


 

Kürtler ilk kez Viranşehir ve Robeske katliamlarında Devletin yaptığı katliamlara sessiz kalmayıp açık bir şekilde kınayarak bir araya geldi şimdi size Viranşehir katliamını anlatacağım.

11 Aralık 1974’de Urfa’nın Viranşehir ilçesinin Suriye sınırında TSK önce 20 yoksul Kürt köylüsü katledilir bu köylüler önce yakalanır Suriye’den sırtında taşıyarak getirdikleri çay balyalarına el konulur sonra yakalanan 20 yoksul köylü mayın tarlasına sürülür ve arkadan acımasızca kalleşçe kurşunlanarak infaz edilir.

Er askerler köylüleri gördükleri gibi tarayıp öldürse hiçbir tepkiyle karşılaşmayacaklar belki bugün hatırımıza bile gelmeyecekti ama sağ yakalayıp mallarına el koyulduktan sonra tekrar mayın tarlalarına sürülüp kurşunlandırılması ve neden böyle yaptınız sorusuna askeri yetkilinin ‘’Doğal nüfus kontrolü yapıyoruz’’demesi olayın kasıtlı ve Kürt düşmanlığı olarak algılanmasına ve Viranşehir katliamı adıyla anılmasına neden oldu.  Aynı zamanda bu katliam 1974 yılına kadar yapılan ‘’tedip‘’ve ‘’tenkil’’ neticesinde sus pus olmuş Kürtleri diriltti. İlk olarak halk toplu halde Viranşehir katliamını protesto etmek için ayağa katlı. İlk protesto CHP Urfa Milletvekili Celal Paydaş ve Mardin Milletvekili Nurettin Yılmaz’ın katılımıyla Viranşehir Lale Sinemasında yapıldı.

İkinci protesto mitingi Türk-Kürt devrimci demokratlarının öncülüğünde Mahmut Çıkman arkadaşımızın miting tertip komitesi sorumluluğun da yapıldı. Yağmurlu bir havaydı miting için Viranşehir Cumhuriyet meydanı istenmişti vermediler. 123. Seyyar jandarma taburunun bitişiği olan bugünkü otogarın olduğu  yer çamur deryası içindeydi verildi. Alanın etrafı tanklarla çevrilmişti havada helikopterler uçuyordu yukardan aşağıya bildiriler atıyordu halkın mitinge katılmasını önlemek için. Dönemin AP’li Belediye Başkanı Belediyenin seslendirme cihazlarını vermiyordu rica minnet aldılar. İlçedeki tüm camilerin önüne nöbetçi jandarmalar dikilmişti. Milliyetçi, dinci ,Türk-İslam sentezci sözde hocalar ve nur cemaatinden bazıları komünistler camileri bombalayacak propagandası yapıyorlardı. Buna rağmen miting alanı şiş gibi yağan yağmura rağmen erken saatlerde dolmaya başladı. Katılanların çoğunluğu kadın ve köylülerdi. O dönem puşu(çefye) yasak olduğundan herkes şemsiyeliydi. Alan bir şemsiye tarlasına dönmüştü. Katledenlerin yakınından olan İsé İdan bir konuşma yaptı kendi diliyle Kürtçe  ‘’Yakınlarımı Türk askeri sağ yakaladı üzerlerinde değil bir silah bir çakı parçası bile yoktu onları kasten modern nüfus planlaması yapmak için düşmanca öldürdüler’’ dedi. Viranşehir Viranşehir olalı bu kadar tank bu kadar asker bu kadar polis bu kadar MİT ajan görmemişti. Yaşlılar İbrahim Paşanın fermanının kalktığında bile bu kadar asker görmedik diyordu. Bu bir ilkti. 1974’e kadar susan Kürtler artık Türk sömürgeci güçlere ‘’kahrolsun sömürgecilik’’ diye haykırıyordu. Miting güvenlik güçlerinin tahriklerine rağmen halk tahriklere kapılmadı. Olaysız dağıldı, o gün bugün Viranşehir halkı politik bir bilince sahip oldu ve bugün yerel yönetimlerde kendi kendini yönetmesi Viranşehir katliamının halk üzerinde büyük bir etki bıraktığını göstermektedir.

Evet Viranşehir katliamı nasıl TC devletince bilinçli bir nüfus planlaması için yapılmışsa Roboski katliamıda aynı bilinçle yapılmıştır. Bakın İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ne diyor ‘’uludere deki köylüler kaçakçılık yapıyordu ölmeselerdi yargılanacaktılar. Zaten onlar birer figürandı’’ Başbakanda  Genelkurmay Başkanına teşekkür ettikten sonra ‘’bizim silahlı kuvvetler bu görevi samimi bir şekilde yapmıştır ölen her kişi için 129 bin lira tazminat yakınlarının hesabına yatırılmıştır daha ne istiyorlar?’’ diyor. Onun için her Roboskili köylü 129 000 liradır ona bir vatandaş gibi değil bir trafik kazasında hasar görmüş bir araç gibi bakmaktadır. Kürtler ilk kez Viranşehir katliamından sonra devlet baskısını açık bir şekilde kınamak için bir araya geldi.

Viranşehir katliamı bir ilkti direnmede ama suçlular belirlenmedi yaptıkları yapanların yanına kar kaldı. Bari Roboski katliamının hesabını soralım suçlular cezasız kalmamalı emri verenler ve emri yerine getirenlere verilen madalyaların hesabı sorulmalı.

 17.12.12

                                                                                                                            
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur