DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Wa wezîr qisanê xo pey di bigîroKurdinfo:22:28 - 30/12/2012

Milli Eğitim Bakanı sözlerini geri almalıdır! Bila wezîr gotinên xwe paş de bigire!


HALKIMIZA

BILA WEZÎR GOTINÊN XWE PAŞ DE BIGIRE

Wezîrê perwerdeya mîlî Umer Dînçer, di roja 12.12.2012an de li Çewlîgê got “Dimilî zimanekî cihê ye” û sala ku tê em dê kitêba dersa dimilî ji kurdî cihê bikin, wekî zimanekî cihê bidin xwendin.

Ev fikrên xelet berê ji alîyê hinek “ulkucu”yên kevn ku niha qaşo akademîsyenên Unîversîteya Çewlîgê ne, hatin gotin. Wezîr jî wekî wan got. Li ser vê yekê 15 dezgehên ciwata sivîl yên Çewlîgê (Bîngolê) bi awayekî heqdar reaksîyona xwe nîşan da. Wekî van dezgehên sivîl yên ku gelê Çewlîgê temsîl dikin, em dimilîyên Sêwregê jî gotinên wezîr protesto dikin. Her kes bila bizane ku em tu car destûr nadin ku miletê kurd were parçekirin.

Kurdên dimilî, di têkoşîna neteweyî ya kurdan de rolên gelek mezin bi cih anîne. Ewên ku dibêjin dimilî kurdî nine û dimilî kurd ninin, me dimilîyan ji kurdan cihê dikin, ew me nas nakin. Wextekê rêvebirên kemalîst ev metod ceribandibûn lê bi ser neketibûn. Îro jî wezîrê perwerdeyê û partîya wî AKP dixwaze vî tiştî bike. Lê em dibêjin, em parçeyekî miletê kurd in, zimanê me jî yek ji lehçeyên zimanê kurdî ye. Ger yek rabe li ser navê me ji me re tarîfên nû peyda bike, ev tê vê maneyê ku heqareta herî mezin li me dike.

Ger wezîr û partîya wî dixwazin ji me re xizmetekê bikin, bila kurdî (yanî kurmancî û dimilî) ji xwendegeha destpêkê heta unîversîteyê bikin zimanê perwerdeyê, bila zarokên me bi zimanê xo perwerde bibin. Çawa ku perwerdeya bi zimanê tirkî heqê tirkan e, perwerdeya bi zimanê kurdî, yanî bi kurmancî û dimilî jî heqê zarokên me ye. Lê di şûna ku heqê me bidin, radibin kurdan ji hev cihê dikin û berdidin hev. Em kurd êdî bi van lîstikan nayên xapandin!

Wezîr Umer Dînçer, bila ev gotinên ku miletê me rencîde dikin paş de bigire. Careke din jî bila tu kes gotinan wisa nebêje û heqaret li gelê me neke.

 

Dimilkî:

WA WEZÎR QISANÊ XO PEY Dİ BIGÎRO

Wezîrê perwerdeyê milî Umer Dînçerî, roja 12.12.2012 di Çewlîg (Bîngol) di va “Dimilî (kirmanckî/zazakî) ziwanêndo cîya yo” û serrna ma do kitabê dersa dimilî kurdî ra cîya bikerê, zey ziwanêndê cîyayî bidê wendiş.

Nê fikrê xeletî verê zî tayê “ulkucu”yanê verênan ki nika qaşo akademîsyenê Universîteya Çewlîgî yê, vatbîy. Wezîrî zî zey înan va. Nayi ser o 15 dezgeyanê sivîlan yê Çewlîgî (Bingolî) bi hawayêndo heqdar reaksîyonê xo îfade kerdê. Zey nê dezgeyanê sivîlan ki şarê dimilî (kirmanc/zaza) yê Çewlîgî temsîl kenê, ma dimilîyê Sêwregi zî nê qisanê wezîrî protesto kenê. Her kes wa bizano ki ma esla firset nêdanê ki miletê kurdî bêro parçekerdiş.

Kurdanê dimilîyan têkoşîna milî ya kurdan di rolêndo zaf gird ardo ca. Êyê ki vanê “dimilî kurdî nîya û dimilî kurd nîyê” û ma dimilîyan kurdan ra cîya kenê, ê yê dimilîyan nêsilasnenê (nêşinasnenê). Wextê xo di îdarekaranê kemalîstan zî no çî ceribnabî labirê nêşabî çîyê bikerê. Ewro zî wezîrê perwerdeyî û partîya ci AKP wazena nê çîyan bikero. La ma vanê, ma parçeyêndê miletê kurdî yê, ziwanê ma zî lehçeyênda ziwandê kurdî ya. Eki jew werzo namedê ma ser o, ma rê tarîfanê neweyan vejo, no yeno na mana ki heqareto tewr gird bi ma keno.

Eki wezîr û partîya ci wazenê şardê ma rê xizmet bikerê, wa ziwanê kurdî (yanî kurmancî û dimilî), qeçekeyî ra hetanî peynîya unîversîte bikerê ziwanê perwerdeyî, wa qeçê ma bi ziwandê xo ya perwerde bibê. Senî ki perwerdeyê bi ziwandê tirkî ya heqê tirkan o, perwerdeyê bi ziwandê kurdî ya, yanî bi kirdasî û dimilî ya zî heqê qeçekandê ma wo. La herûnda ki heqê ma bidê, werzenê kurdan pêra cîya kenê û verdanê pê. Ma kurdî êdî bi kayanê winasîyan a nêxapênê!

Wezîr Umer Dînçer, wa nê qisanê xo yê ki miletê ma rencîde kenê pey di bigîro. Fina zî wa tu kes qisanê winasîyan nêvajo û şardê ma rê heqaret nêkero.

Tirkî:

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SÖZLERİNİ GERİ ALMALIDIR

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER, Çewlîg’de (Bingöl’de), 12.12.2012’de yaptığı bir konuşmasında, “Zazaca ayrı bir dildir” diyerek önümüzdeki yıl Zazaca ders kitabını Kürtçeden ayrı bir dilmiş gibi okutacaklarını ifade etti.

Bingöl Üniversite’sindeki sözde akademisyen bazı eski ülkücülerin daha önce dile getirdiği bu düşüncelerin bakan tarafından da dile getirilmesi, Bingöl’deki 15 sivil toplum örgütü tarafından haklı olarak tepkiyle karşılandı. Çewlîg’in Dımıli (Kırmanckî/Zazaki) lehçesini konuşan halkını temsil eden bu sivil kuruluşlar gibi, biz Sêwreg (Siverek) Dımılileri de lehçemizin Kürtçeden ayrılması yönündeki girişimleri ve bakanı protesto ediyor, bu tür yöntemlerle Kürt milletinin parçalanmasına izin vermeyeceğimizi hatırlatıyoruz.

Kürtlerin milli mücadelesinde çok önemli rol oynamış olan Dımılilerin lehçelerini Kürt dilinden, kendilerini ise Kürt milletinden ayırmaya kalkışmak Dımılileri tanımamaktır. Hatırlatırız ki bu yöntem daha önce Kemalist yöneticiler ve cuntacılar tarafından denenmiş fakat ters tepmiştir. Bakan ve mensup olduğu AKP, daha önce denenmiş olan bu yöntemleri –farklı kılıklar altında da olsa- denememelidirler. Biz Kürt milletinin bir parçası, dilimiz de Kürtçenin bir lehçesidir. Bize rağmen bize yeni kimlikler ihdas etmeye kalkışmak, dilimize ve milletimize yeni adlar takmak bize yapılacak en büyük hakarettir.

Bakan ve partisi halkımıza hizmet etmek istiyorlarsa Kürtçenin (yani Kurmanci ve Dımılinin) ana okulundan üniversitenin sonuna kadar eğitimde kulllanılması önündeki engelleri kaldırsınlar. Bu, Türkçe konuşanlar kadar Kürtçe konuşanların da doğuştan gelen haklarındandır. Bunu gerçekleştireceğine Kürtleri birbirinden ayırıp birbirine düşürmeye kalkışmak, artık Kürtlerin yutacağı bir numara değil.

Bakan Ömer Dinçer, halkımızı rencide eden bu sözlerini geri almalı, bir daha da kimse bu tür sözler sarf ederek halkımızı aşağılamaya yeltenmemelidir.

                                                                     

NAVENDA KULTURA KURDÎ YA SEWREGE

SIVEREK KÜRT KÜLTÜR MERKEZİ

30.12.2012
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur