DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Şerafettin Elçi’nin ArdındanKurdinfo:16:14 - 31/12/2012

Cenaze tabutunun Anakara’da yapılan resmi törende farklı, Cizre’de ise farklı bayraklara sarılmış olması Türkiye gerçeğini ve Kürtlerde oluşan bilinci göstermesi bakımından dikkat çekicidir.


 

Uzun zamandır kanser hastası olarak tedavi gören KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi 25 Aralık’ta hayatını kaybetti ve Hakk’ın rahmetine kavuştu. Özetle ifade etmek gerekirse, bir ‘çınar’ olarak tanımlanması gereken ve yeri uzun zaman doldurulamayacak siyasi bir şahsiyeti daha yitirdik.

Her ne kadar Kürt siyasetinin bir duayeni olarak tanınsa da, ölümü sadece Kürt siyaseti için değil, Türkiye siyaseti için önemli bir kayıp olmuştur. Siyasi yaşamı boyunca istikrarlı çizgisi olmuş, inandığı değerlerden taviz vermemiş ve bu çizgisi hiç değişmemiştir. Kürt halkı için savunduğu “federasyon” talebinden hiç sapma göstermemiştir. Devlet baskısı karşısında yılmamış, PKK baskısı karşısında da şiddete eğilim göstermemiştir. Tersine, başlangıcından itibaren şiddeti açık ifadelerle reddetmiş, mücadele yöntemi olarak demokrasiden ödün vermemiştir.

Milletvekili olarak üstlenmek istediği en önemli görev, Kürt Sorunu’nun çözümünde ‘Elçi’ sıfatıyla arabuluculuk yapmaktı. Mücadele yönteminde şiddeti dışlaması sebebiyle ve mütevazı kişiliği ile de buna uygun bir isimdi. Tecrübe ve birikimi yanında, geleneksel Kürt kültürünü de bütün asaletiyle üzerinde taşıyan bir şahsiyetti. Kendisini tanımak, muhabbetle sohbet etmekten bahtiyar olduğum biri olarak ifade etmeliyim ki, kendisine tanınmayan ‘Elçi’lik imkânı kaçırılmış bir fırsattan daha çok bir hak gaspıdır. Kendisi Kürt halkı ve Türkiye için bu vazifeyi başarıyla yerine getirebilirdi. En azından AK Parti ile BDP arasında diyalogun kurulması konusunda kendisine bir şans verilmeliydi. Ancak Başbakan ile görüşme talebine aylarca yanıt verilmemesi O’nu yeterince üzmüştü.

Esas itibariyle Kürt kamuoyunun merhum Şerafettin Elçi’den beklentisi de sorunun çözümünde bir rol alması yönündeydi. Şiddete karşı bir duruş sergileyen ancak Kürt halkından yana da açık tutum takınan bir siyasetçiden başka ne beklenirdi ki? Ne yazık ki, hangi gerekçeyle bilinmez, Başbakan bu beklentileri görmezden gelerek görüşme talebini uzun bir süre yanıtsız bırakmıştır. Kanaatime göre görüşme gerçekleşmiş olsaydı ve Şerafettin Elçi’nin diyalog elçiliği kabul görseydi, bugün görmek istemediğimiz olumsuz tablo da gerçekleşmemiş olabilirdi. Çünkü AK Parti ve BDP arasında bir diyalogun kurulması, geliştirilmesi Kürt meselesinin çözümüne katkı sağlayacağı kadar, siyasetin normalleşmesine de katkı yapacaktır.

Sağlığında kendisine verilmeyen imkân, ne hikmettir ki cenaze merasimiyle kendiliğinden gerçekleşmiş oldu. Kürt sorununda bir araya gelemeyen siyasetçiler Meclis’teki törende birlikte aynı safta yer aldılar. Merhum Elçi, Sağlığında yapmak istediğini cenaze töreninde gerçekleştirmiş oldu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başta olmak üzere çok sayıda bakan ve milletvekili Kürt sorununun demokrasi elçisini hep birlikte ancak talebini yerine getirmemenin pişmanlığı ile uğurladıklarını düşünüyorum.

Ayrıca Cenaze tabutunun Anakara’da yapılan resmi törende farklı, Cizre’de ise farklı bayraklara sarılmış olması Türkiye gerçeğini ve Kürtlerde oluşan bilinci göstermesi bakımından dikkat çekicidir. Türkiye’yi yönetenler kadar kamuoyunun da bu tablodan yeterince dersler çıkarmasının Kürtlerin taleplerinin daha anlaşılır olmasına katkı sağladığını düşünüyorum. Hayatını doğru bildiği çizgide yürüten ve yaşayan bir insanın, ölümüyle dahi çizgisine sadık kaldığına şahit olmuş olduk. Bu vesileyle bir kez daha kendisine Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

ab_erdogmus@hotmail.com

31.12.2012

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur