DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürtler, 2013 te bölgeyi belirleyen unsur olacakKurdinfo:16:54 - 1/1/2013

Kürtler, Ortadoğu´nun önemli bir öznesi olarak tarih sahnesine yeniden ve eskisinden güçlü olarak dönecek.


Kürtler, 2013 te bölgeyi belirleyen unsur olacak.2013 için kesin olarak şunu söyleyebiliriz: Kürtler, Ortadoğu'nun önemli bir öznesi olarak tarih sahnesine yeniden ve eskisinden güçlü olarak dönecek. Türkiye'yi en fazla meşgul edecek konu da bu olacak

Ortadoğu’da zaman, son iki yılda, reel anlamından daha hızlı ilerliyor. Arap ayaklanmalarının tetiklediği bölge, iki yıl içinde birçok değişikliğe sahne olurken, birçok şeyin yeni başladığını söyleyelim. Bu acıdan iyimser olmak için neden yok. 2013, 2012’ye nazaran daha karmaşık, daha kanlı ve krizle geçecek. Bu da normal çünkü yılların bastırılmışlığı kendi içinden patlıyor, dışarıdan provoke ediliyor.

2012 başında Türkiye dahil birçok ülkenin, haftalar içinde yıkılacağı tahminlerinde bulunulan Suriye rejimi hâlâ ayakta. Büyük bir sürpriz olmazsa yıkılacak gibi görünmüyor. 2012’de rejim zayıflamasına karşın ayakta kalırken ülkede yıkım devam ediyor; kentler, kasabalar ve tarih yerle bir oluyor, tarafların kopuşu hızlanıyor, düşmanlıklar artıyor. Bu durum önümüzdeki yıl daha keskinleşecek. Rejimin yıkılması halinde kimin kiminle yaşamak isteyeceği, büyük bir soru işareti. Ama Esad rejiminin giderek daha vahşileşeceğini, buna karşı muhalefetin de acımasız yöntemlere başvuracağını görmek gerek.

Suriye başrolde

2012’de her ülkenin bir yerinden asıldığı Suriye’deki gidişata göre, başta Türkiye olmak üzere birçok ülke daha sıkıntılı bir sürece girecek. Çabuk unuttuk: Türkiye hâlâ F-4 uçağının neden orada olduğunu ve neden düşürdüğünü açıklamadı, angajman kurallarının değişmesi Suriye’nin kuzeyinin muhaliflerin eline geçmesinde katkı sağladı. Sınırlar delik deşik oldu. Ama hükümet tüm çabalarına karşın beklediği dış desteği göremeyince işi ‘Batı İttifakı’na havale etti. 2013’te Suriye meselesinde patriotlarla NATO başrolde olacak. Ama önümüzdeki yılın en önemli tartışma konusu, bu bataryaların sadece Suriye’ye yönelik olup olmadığı. Çünkü patriotların menzili ve yerleştirildiği yerler sanki İncirlik’in koruma altına alındığı havası yaratırken, Mart ayında Kürecik’e yerleştirilen radar üssünün İran’a yönelik olmadığını kimse dile getirmiyor.
Türkiye’nin denetimindeki Suriye Ulusal Konseyi, Müslüman Kardeşler ağırlıklı olduğu için ana görevi Amerikan ve Katar patentli Suriye Ulusal Muhalefeti’ne devretti. Ama orada da Müslüman Kardeşler hâkim. 2013 ya da önümüzdeki dönemde şuna alışmak gerek: Bölgede Müslüman Kardeşler havzası oluşuyor. Bu da normal. Türkiye de sonuna kadar destekliyor. Türkiye’nin, alt emperyal anlayışla ‘Suriye’yi kimseye yedirmeyiz’ yaklaşımı, 2013’te biraz daha ‘paylaşımcı’ bir noktaya ulaşacak. 2013’te özellikle ABD ve Rusya’nın anlaşması sonucu Esad’ın ikna edilmesi durumunda geçiş hükümetleri tartışması artacak. Şu anda muhalifler ve rejimin birlikte oluşturacağı bu muhtemel yapı, Suriye için tek kurtuluş olabilecek. 2012, Ankara’nın karşısına Suriyeli Kürtleri de çıkardı. Türkiye’nin “Kürtler olur ama PYD olmaz” çıkışı, devam edeceğe benziyor. Ancak, PYD’nin Suriye’nin gerçeği olduğunu bilmek için 10 yıl beklemeye gerek yok. Türkiye, Suriyeli Kürtleri Barzani’ye havale etti ama Barzani’nin Irak’ta Maliki hükümeti ile kendi sorunları var. Ama 2013 için kesin olarak şunu söyleyebiliriz: Kürtler, bölgenin önemli bir öznesi olarak tarih sahnesine yeniden ve güçlü olarak dönecek. Türkiye’yi en fazla meşgul edecek konu da bu olacak.

Ayrılık düşüncesi

2012’de Irak’ta merkezi hükümet ile Kürtler arasındaki ipler koptu. Iraklı Kürtlerin söylem bazında ilk kez bu kadar ‘ayrılığı’ telaffuz eder hale gelmesinde Şii Başbakan Maliki’nin payı büyük. Bu yıl Kerkük’ün güneyinde karşılıklı olarak konuşlanan silahlar önümüzdeki sene patlayabilir. Özellikle Talabani’nin yokluğunda dengenin kaybolduğu bir ortam buna çok müsait. Bir de kimin cumhurbaşkanı olacağını tartışacağız. Kesin olan ise Kürtlerden kim cumhurbaşkanı olursa olsun Talabani’nin ağırlığını taşıyamayacak. Sorunu, Başbakan Maliki yarattı. Saddamlaştı, anayasayı rafa kaldırırdı. İlginç olansa ABD’nin Kürtlerin yanında olmasına rağmen İran unsurunu göz önüne alarak Maliki’den yana tavır koymasıydı. Maliki hükümetiyle arası bozulan Türkiye, Irak Kürdistanı’yla ilişkilerini geliştirdi ya da Irak Kürdistanı’na mecbur kaldı. Türkiye’nin bu adımı olumlu olmakla birlikte karşılıklı ‘çıkar’ın en somut örneğiydi. Bu alışverişin petrol ve enerjiye nasıl tahvil edileceği ise 2013’te daha netleşecek. Ancak hükümetin bir dönemler iddia ettiği herkesle kapsayıcı politika yaklaşımı, bu yıl temelini yitirdi. Bu durumda 2013’te sadece Irak’la değil, diğer tüm ülkelerle ilişkilerde sorun yaşanacak. Çünkü bu yıl Ortadoğu’daki cepheleşme turnusol işlevi gördü.

Mısır

İran ambargolar nedeniyle ekonomik olarak sıkışırken bir ABD müdahalesi mümkün görünmüyor. ABD yine İsrail’i frenlemek için çaba gösterecektir. Çünkü, Suriye ve Irak’ta ne olacağını bilemeyen, çok da kontrol edemeyen ABD’nin 2013’te İran’la uğraşması söz konusu değil.

2012 Mısır’da ayaklanmayı birlikte gerçekleştirenlerin kopuş yılı oldu. Müslüman Kardeşler’in gücünü bir an önce hayata geçirmek için asgari mutabakattan kaçarak gerçekleştirdiği anayasa referandumu sonrasında ülke kutuplara ayırdı. Referandum yüzde 64’le geçti ama katılım yüzde 33’tü. Şeriat kurallarına dayanan eski anayasanın yerine daha ağır bir anayasa kabul edildi. Ama sorun anayasadan çok demokratik bir olgunluk yerine çoğunluk baskısının hakim olması. Mısır’da Müslüman Kardeşler’in ülkeyi yönetmesi ne kadar şaşırtıcı değilse 2013’teki seçimlerden galip çıkması da şaşırtmayacak. Ancak, en önemlisi bu yıl bölgedeki düzenin İsrail aleyhine değişikliğinin tescil yılı oldu. Artık eski dönemin diktatörlerinin olmadığı bir düzende gerçekleşen Gazze saldırısı, İsrail’in yeni dönemi test etmesi gibiydi. İsrail ‘Camp David düzenine dokundurmam’ derken, eskisi gibi rahat olmayacağı da ortaya çıktı. 2013 bölgede pek iç acıcı geçecek gibi görünmüyor. Türkiye mi? Birçok soruna hazır olmalı. Ancak, Kürt sorununun çözümünü ötelediği oranda kendi bölgesindeki altüst oluştan 2013’te etkilenecek. Bu kesin.

METE ÇUBUKÇU
Radikal 2 / 30/12/2012
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur