DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Çok Partili OlmakKurdinfo:16:32 - 5/1/2013

BDP kendi toplumunun muhalif kesimlerine inmeli onları dinleyebilmelidir. Kendisini ötekileştirenleri eleştirirken kendisine muhalif olanları öteye itmemeli.


 

Çoğulcu ve katılımcı demokrasi yöntemi, toplumsal gelişimin önemli adımlarından biridir. Farklı idea ve yönetim biçimlerinin oluşturulduğu bu sistem, her toplum için şarttır.


Hele ki Kürt toplumunun Siyasete Giriş dersinin ‘resmi olarak’ oluşturulduğu bu dönemlerde, tarihsel önem arz etmektedir. Tekçi zihniyet sisteminden yıllar boyunca ızdırap çeken bu millet, Siyasete Giriş derslerine ilk olarak - çoğulcu demokrasi  - ile başlamalılar. Kendi içerisinde farklı sesleri hazım edebilen bir toplum oluşturulmalıdır. Bu görevi esas itibariyle yerine getirecek olan kişiler de; Kürt vekil ve kanaat önderleridir. Muhalif kesimlerin seslerine kulak verilmeli, Kürdistan coğrafyasında yaşan her Kürd’ün ne istediği iyi bilinmelidir. Parti tüzükleri kâğıt üzerinde bırakılmadan teorik olarak geliştirilmeli ve pratiği uygulanmalıdır. Bu noktada HAK-PAR’ ın misyonu önemlidir. Dolayısıyla örgütlenme süreci, düzeni ve mücadelesi elbette kolay olmayacaktır lakin siyasi gidişatın ve şekillenen politika ortamının getirileri onlar için daha iyi olacağı kanısındayım.

Tek parti sisteminin Türkiye tarihindeki yaraları bugün halen kanıyor, dolayısıyla yarın siyasi tarihi ‘resmi olarak’ yazılacak olan Kürt toplumunun böyle bir hataya düşmemesi gerektiğini defaatle söylüyorum. Bu konuda halkın neden çoğulcu ve katılımcı olması gerektiği de apaçık ortada. Bu hatanın önüne geçecek olan ve Kürt siyasi tarihinin kalemini şu an elinde tutan parti BDP ‘dir. Bu ağır bir sorumluluktur. Yıllar sonra BDP’nin bugünkü CHP gibi olması ihtimali de olabilir. Yenidünya düzenin oluşturacağı ulusal ve uluslararası değişimi uzun vadede düşünmek gerekirse, BDP kendi toplumunun muhalif kesimlerine inmeli onları dinleyebilmelidir. Kendisini ötekileştirenleri eleştirirken kendisine muhalif olanları öteye itmemeli.

Kısacası HAK-PAR ve BDP’nin tutumu keskin çizgiler üzerinde olmamalı her iki partide diyalog yolunu daima açık bırakmalıdır. Bu diyalog, takım elbise giyip resmiyet içerisinde konuşmadan da yapılabilir. Bir odun sobasının etrafında oturup bir bardak sıcak çayın samimiyetiyle de konuşulabilir. Eğer bugün bir şey yapılmaz ve Siyasete Giriş dersimiz tek partili yönetim biçimiyle yazılırsa, vay halimize!

Çoğulcu olmayı farklı sesleri birleştirip bir orkestra oluşturmak gereklidir ki, o seslerin oluşturduğu notalarla demokrasimizin müziği oluşturulsun.

 

sertac_tarhan@hotmail.com
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur