DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

DDKD Genel Başkanı İmam Taşçıer: ’Kürtlere siyasi statü verilmeli’Kurdinfo:12:06 - 11/1/2013

3 Kürt kadın siyasetçinin katletmesi çözüm istemeyen derin güçlerin işidir


Diyarbakır'daki Kürt parti ve kurumlarının İmralı'da gerçekleşen görüşmelere ilişkin yaptığı basın açıklamasında konuşan DDKD Genel Başkanı İmam Taşçıer, tüm ulusal ve toplumsal kesimlerin de dahil edilerek diyalogun müzakerelere dönüşmesini isteyerek, somut adımın devlet tarafından atılması gerektiğini ifade etti.

Diyarbakır'daki Kürt parti ve kurumları İmralı'da gerçekleşen görüşmelere ilişkin basın açıklaması yaptı. Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda yapılan basın açıklamasına DTK Daimi Meclis Üyesi Seydi Fırat, HDK Diyarbakır Sözcüsü Hüseyin Bardakçı'nın yanı sıra BDP, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), KADEP, EMEP, ESP, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu temsilcileri katıldı.

Ortak basın açıklamasını okuyan Devrimci Demokrat Kürt Derneği Genel Başkanı İmam Taşçıer, Türkiye'deki demokratikleşmenin önündeki en önemli engelin ülkenin en temel sorunu olan Kürt sorunundaki çözümsüzlük politikaları olduğunu kaydederek, devlet temelinde aktörler ve yöntemler değişse de Kürt sorununa yaklaşımının özünün değişmediğine dikkat çekti. Sorunun çözümünün diyalog ve müzakerelerle olacağı konusunda hem fikir olan demokratik kamuoyunun bu konuda önemli destekler vermesine rağmen bu adımların devlet nezdinde karşılığını bulamadığını söyleyen Taşçıer, "Bu görüşmelerin diğer görüşmelerden farkı Sayın Öcalan ile Kürt siyasetçilerin de görüşmesiyle önemli bir boyut kazanmış olmasıdır. Görüşmelerin tekrar başlamasını önemli buluyoruz. Diyalogun müzakerelere tüm ulusal toplumsal kesimlerin de dahil edilerek sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak daha önce yapılan görüşmeler ve görüşmelerin ardından açığa çıkan oyalama ve tasfiye hesapları başta Kürt halkı olmak üzere tüm toplumda büyük bir güvensizlik yaratmıştır. Bu nedenle başlatılan görüşmelerde atılacak her somut adım söz konusu güveni yeniden inşa edeceği de açıktır" ifadelerini kullandı.

Görüşmelerin yaşandığı bu süreçte somut adımın devlet tarafından atılması gerektiğini ifade eden Taşçıer, "Süren askeri ve siyasi operasyonlar oluşan havayı zehirlemektedir. Yılbaşı günü 10 PKK'linin öldürülmesi ve 20 bölgenin askeri yasak bölgesi olarak ilan edilmesi gibi uygulamalar kamuoyunda hükümetin niyeti konusunda derin kuşkular doğurmaktadır. Demokratik çözümün bu baskı politikaları ile beraber yürüyemeyeceği olabildiğine açıktır. Çözüm istemeyen derin güçlerin Paris'te Kürt siyasetinin örgütsel ve diplomatik temsilcilerinden olan 3 Kürt kadın siyasetçiyi katletmesi Kürt halkının ulusal birliğine ve özgürlük istemlerine karşı yapılmış bir saldırıdır" açıklamalarında bulundu.

Sürecin kamuoyu ile paylaşılması ve şeffaf olunması gerektiğine dikkat çeken Taşçıer, "Biz Kürdistani yapılar olarak sorunun çözümünde önemli olan Kürt kimliğinin tanınması, Kürtçe'nin resmi olması, anadilde eğitim hakkı, kendi kendini yönetmeyi içeren siyasi statü ve Kürtlerin örgütlenme hakkı gibi temel talepteki ısrarımızı bir kez daha yeniliyor ve bu süreçte söz konusu taleplerle ilgili atılacak her adımın sürece büyük katkı sunacağını düşünüyoruz" dedi.

ANF
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur