DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Diyarbekir’de yüzbinler Sakine, Fidan ve Leyla’yı SahiplendiKurdinfo:13:06 - 17/1/2013

Binlerce kişi cenazeyi hastaneden alarak törenin yapılacağı Batıkent Meydanı´na getirdi.


 

DİYARBAKIR -17.01.2013

Paris'te öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris temsilcisi Fidan Doğan ile gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez'in cenazeleri Bağlar Özel Hastanesi'nden saat 10.00 sularında çıkarıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren hastane önünde bekleyen kalabalık insan topluluğu ellerinde siyah üzerine beyaz yazılmış yuvarlak küçük dövizler taşıyordu. Üzerlerinde "Hepimiz Sakine'yiz", Hepimiz Fidan'ız" ve "Hepimiz Leyla'yız" yazan dövizlerle cenazeleri alan kalabalık Batıkent Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Cenazeleri kadınlar taşıdı.  Üç kadının cenaze törenine katılanlar BDP 'nin çağrısı üzerine siyah giysi giyerek üzerlerine beyaz şallar aldı.  Binlerce kişi cenazeyi hastaneden alarak törenin yapılacağı Batıkent Meydanı'na getirdi. Kortej yol boyunca "Şehitler ölmez" anlamına gelen "Şehit namirin" sloganını attı. Üzerinde PKK bayrağı bulunan cenazeler katafalka konuldu. Cenazede bulunan az sayıda güvenlik görevlisini BDP'liler zincir yaparak korudu.

AHMAT TÜRK'TEN BAŞBAKAN'A ELEŞTİRİ

 Otobüsün üzerine kurulan platformda konuşmalar Kürtçe yapıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı Osman Baydemir ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk birer konuşma yaptı. Ahmet Türk, Başbakan Erdoğan 'ı eleştirirek 'Hem barış diyorsunuz hem Kandil'i bombalıyorsunuz. Herkes Kürtlerden hassasiyet bekliyor. Barış karşılıklı saygıyla halkların tanımasıyla olur, adalette olur. Ey Başbakan hassasiyetten barıştan söz ediyorsun hem de Kandil'i bombalıyorsunuz. Barıştan söz ederken Kürtleri boşa çıkarıyorsunuz. Sonra Kürtlerden hassasiyet bekliyorsunuz' dedi.

AYSEL TUĞLUK GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

DTP Eşbaşkanı Aysel Tuğluk gözyaşları içinde konuştu. Tuğluk, "3 kadın yoldaş belli bir amaç çerçevesinde katledildi. 3 Yoldaşımız Kürt özgürlük mücadelesinin militanıydı. Bu kadın mücadelesine karşı yapılan bir katliamdır. Katilleri belli, katiller Kürt sorununun çözümünü istemeyenlerdir" dedi..

 

DEMİRTAŞ: BARIŞ İRADESİNİ ORTAYA KOYUN

BDP lideri Selahattin  Demirtaş da konuşmasında barış vurgusu yaptı. Demirtaş şunları söyledi: "Barış cesaret ister. Bu halk hiç bir zaman barıştan kaçmadı. Barış için mücadele etti. Anneler parçalanmış evlatlarının mezarının başanda dururken intikam değil barış istedi. 3 şehidimizin başında barış iradesini ortaya koyuyoruz. Hodri meydan! Siz de barış iradesini ortaya koyun. Bu halk İmralı'da Öcalan'ın yürüttüğü görüşmelerin arkasındadır."

Konuşmaların ardından tören bitti. Cenazeler yine kadınların omuzunda memleketlerine gönderilmek üzere cenaze arabalarına taşındı.

ajanslar
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur